Aktualności

Ciśnienie w oponach - jakie jest odpowiednie oraz jak je sprawdzić?

2025-03-14 / Eksploatacja

Mechanik pompuje koło samochodowe

Prawidłowy poziom ciśnienia powietrza w oponach ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, komfortu jazdy, a także samej trwałości ogumienia. Niestety, wielu kierowców nadal zaniedbuje regularne jego kontrole, co w efekcie prowadzi do poważnych konsekwencji, w tym m. in. zwiększonego zużycia paliwa, gorszej przyczepność auta do nawierzchni, a nawet uszkodzenia opon podczas jazdy i co za tym idzie, zwiększonego ryzyka kolizji i wypadków. 

W tym artykule powiemy, dlaczego utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach jest takie ważne, gdzie szukać informacji na temat zalecanych wartości oraz jak prawidłowo mierzyć oraz regulować ciśnienie ogumienia.

Dlaczego odpowiednie ciśnienie w oponach jest takie istotne?

Prawidłowe ciśnienie w oponach wywiera bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz efektywność jazdy. Zbyt niskie powoduje zwiększony opór, prowadzi do większego zużycia elementów zawieszenia i paliwa oraz szybszego ścierania się bieżnika opony. Ponadto, może skutkować także przegrzewaniem się opony oraz zwiększeniem ryzyka jej uszkodzenia, a nawet pęknięcia w czasie jazdy.

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach z kolei powoduje , że stają się one twardsze, co negatywnie wpływa na komfort jazdy oraz przyczepność pojazdu do nawierzchni. Opony o zbyt dużym ciśnieniu stykają się z nawierzchnią na mniejszej powierzchni, co obniża stabilność jazdy, wydłuża drogę hamowania, a także skutkuje gorszą przyczepnością pojazdu na mokrej nawierzchni. Nierównomierne zużywanie się bieżnika może natomiast skracać żywotność ogumienia, a w dłuższej perspektywie prowadzić do dodatkowych kosztów związanych z koniecznością częstszej wymiany opon samochodowych na nowe.

Gdzie szukać informacji o prawidłowym ciśnieniu w oponach?

Każdy producent pojazdu określa zalecane wartości ciśnienia dla konkretnego modelu auta. Są one dostosowane do różnych warunków eksploatacyjnych oraz obciążenia samochodu. Informacje na temat właściwego ciśnienia w ogumieniu można znaleźć w kilku miejscach. Jednym z nich jest instrukcja obsługi pojazdu, w której podane są szczegółowe wartości ciśnienia w oponach przednich i tylnych, a także ewentualne różnice w zależności od stopnia obciążenia pojazdu. 

Kolejnym miejscem, w którym należy szukać tych informacji, jest tabliczka znajdująca się zazwyczaj na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy, na słupku bocznym lub na klapce od wlewu paliwa. W przypadku wątpliwości, można ponadto skorzystać ze wsparcia mechanika, który podpowie, jakie wartości ciśnienia będą najlepsze dla danego pojazdu lub sprawdzić zalecane ciśnienie w internecie.

Od jakich czynników zależą wartości ciśnienia w oponach?

Ciśnienie w oponach nie jest wartością stałą. Może się bowiem różnić w zależności od szeregu czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest temperatura powietrza. W zimie ciśnienie w oponach naturalnie spada, gdyż powietrze wewnątrz opony się kurczy. Latem z kolei ciśnienie może wzrastać w skutek większego nagrzewania się opon w czasie jazdy.

Na ciśnienie wpływa także obciążenie pojazdu. Załadowany do pełna samochód podróżujący na długiej trasie, wymaga nieco wyższego ciśnienia w oponach, aby zapewnić mu odpowiednią stabilność oraz bezpieczeństwo jazdy. Informacje o zalecanych wartościach dla pojazdu w wersji obciążonej są zazwyczaj podane obok standardowych wartości na wspomnianej wcześniej tabliczce.

Styl jazdy to kolejny czynnik, który warto wziąć pod uwagę poszukując odpowiedniej wartości ciśnienia w ogumieniu. Kierowcy, którzy często poruszają się z dużymi prędkościami, powinni regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, ponieważ intensywna eksploatacja opon może powodować częstsze wahania jego wartości. Oprócz tego, ciśnienie może różnić się w zależności od rozmiaru opon, a także zaleceń producenta opon.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w oponach?

Pomiar ciśnienia w oponach jest dość prosty i można go wykonać samodzielnie - w tym celu potrzebny będzie tzw. manometr, który podaje wartości ciśnienia w barach. Warto pamiętać, że najlepszym momentem do przeprowadzenia pomiaru ciśnienia w oponach jest sytuacja, kiedy są one zimne. Najlepiej czynność tę wykonywać więc po dłuższym postoju, trwającym co najmniej kilka godzin.

W celu zmierzenia ciśnienia, należy odkręcić zawór opony i przyłożyć do niego końcówkę manometru, a następnie odczytać wartość podaną na wskaźniku. W przypadku stwierdzenia zbyt niskiego ciśnienia w oponach, aby zwiększyć jego wartość należy dopompować powietrze - można to zrobić na stacjach benzynowych lub przy użyciu domowego kompresora. Jeśli natomiast manometr wskaże wysokie ciśnienie, obniżenie ciśnienia można przeprowadzić poprzez delikatne spuszczenie powietrza z opony.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?

Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo jazdy oraz uniknąć możliwych problemów związanych z niewłaściwym ciśnieniem, pomiary manometrem powinny być wykonywane regularnie. Sprawdzanie ciśnienia zaleca się wykonywać co najmniej raz w miesiącu, a także przed każdą dłuższą podróżą. W okresie zimowym ciśnienie warto natomiast kontrolować jeszcze częściej, gdyż duże dobowe wahania temperatur mogą powodować istotne zmiany ciśnienia w krótkim czasie.

Współczesne samochody coraz częściej są wyposażane w nowoczesne systemy monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Automatycznie informują one kierowcę o wykrytych nieprawidłowościach w zakresie ciśnienia w oponach. Jeśli jednak auto nie jest wyposażone w takie rozwiązanie, ręczna kontrola ciśnienia jest niezbędna. Warto jej dokonywać także posiadając system TPMS, gdyż nie zawsze precyzyjnie wykrywa on niewielkie odchylenia od normy.

Co robić w przypadku wykrycia zbyt niskiego lub zbyt wysokiego ciśnienia?

Jeśli ciśnienie w oponach jest za niskie, należy jak najszybciej zwiększyć ciśnienie dopompowując powietrze do zalecanej wartości. Niższe ciśnienie niż zalecane powoduje bowiem szybsze zużywanie się ogumienia, a także może powodować przegrzewanie się gumy. W przypadku regularnych spadków ciśnienia warto natomiast sprawdzić, czy opona nie jest uszkodzona i nie wymaga naprawy.

W sytuacji, gdy wartość wskazywana przez manometr jest natomiast zbyt wysoka, należy delikatnie upuścić powietrze z opony, aby osiągnąć optymalne ciśnienie. Zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje bowiem, że samochód traci stabilność, a droga hamowania wydłuża się, co może być niebezpieczne, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.