Aktualności

Co warto zobaczyć w Białymstoku? Główne atrakcje Białegostoku i okolic

2025-03-29 / Podróże

Runek Kościuszki w Białymstoku o zachodzie słońca

Białystok to jedno z ciekawszych, wartych odwiedzenia miast w Polsce, które zachwyci zarówno miłośników historii i architektury, jak i osoby poszukujące bliskiego kontaktu z naturą. Położony na malowniczym Podlasiu, którego jest także stolicą, stanowi idealną destynację na weekendowy city break lub dłuższy urlop. Miasto słynie ze swojego unikalnego dziedzictwa kulturowego, pięknych zabytków, kolorowych murali oraz doskonałej kuchni regionalnej. W jego okolicach znajdują się natomiast wyjątkowe na skalę ogólnopolską atrakcje przyrodnicze, które także warto odwiedzić podczas wycieczki do stolicy województwa podlaskiego.

Białystok - co warto zobaczyć w mieście?

Białystok to miasto z długą historią, która wywarła ogromny wpływ na jego dzisiejszych kształt. Według legendy, pierwszą osadę w tym miejscu założyć miał litewski książę Gedymin w 1320 roku. Do początków XVI w. jej nazwa nie figuruje jednak w żadnych oficjalnych opisach tych terenów - pierwsza wzmianka w dokumentach o Białymstoku pojawi się bowiem dopiero w roku 1514. Największy rozkwit miasta przypada natomiast na czasy hetmana Jana Klemensa Branickiego - to właśnie za jego życia w Białymstoku wybudowany został Pałac Branickich - jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w mieście.

Pałac Branickich – barokowa perła Podlasia

Pałac Branickich w Białymstoku widziany od frontu za dnia
Pałac Branickich, Białystok

Jednym z najważniejszych zabytków Białegostoku jest Pałac Branickich, który nie bez powodu nazywany jest "Wersalem Podlasia". To imponujący, barokowy kompleks, który powstał w XVIII wieku z inicjatywy oraz funduszy hetmana Jana Klemensa Branickiego. Pałac otoczony jest rozległym ogrodem w stylu francuskim, który w lecie zachwyca bogactwem swojej roślinności i starannie zaplanowanymi alejkami spacerowymi. Obecnie w budynku Pałacu znajduje się siedziba Uniwersytetu Medycznego, lecz teren pałacu, jego ogrody oraz otaczający go park są otwarte dla zwiedzających.

Planty – popularne miejsce spotkań białostoczan

Rzeźba nad wodą w otoczeniu zieleni na Plantach w Białymstoku
Planty w Białymstoku

Tuż obok Pałacu Branickich znajdują się także Planty – jeden z najbardziej znanych parków miejskich w Białymstoku. To idealne miejsce na spacer oraz odpoczynek pośród malowniczej zieleni, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Park Planty został utworzony w tym miejscu już na początku XX w. Jego centralnym punktem jest duża fontanna, która w okresie letnim podświetlana jest na różne kolory.

Rynek Kościuszki – relaks w samym sercu Białegostoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku widziany za dnia z lotu ptaka
Rynek Kościuszki

Rynek Kościuszki to główny plac miejski Białegostoku, który tętni życiem przez cały rok. Znajduje się tu zabytkowy ratusz, w którym obecnie mieści się Muzeum Podlaskie. Warto również zwrócić uwagę na otaczające rynek kolorowe kamienice, które nadają temu miejscu wyjątkowego, historycznego klimatu. Ze względu na liczne, znajdujące się na Rynku Kościuszki w Białymstoku kawiarnie, restauracje i klimatyczne knajpki, jest to doskonałe miejsce na odpoczynek oraz okazja, aby skosztować tradycyjnych podlaskich specjałów.

Białostockie świątynie – śladami wielokulturowych tradycji miasta

Biała świątynia w Białymstoku widziana z dołu na tle niebieskiego nieba
Świątynia w Białymstoku

Białystok od wieków był miejscem, w którym przenikały się różne kultury i religie. W mieście można zobaczyć zarówno imponujące kościoły katolickie, jak i piękne prawosławne cerkwie. W czasie pobytu w stolicy województwa podlaskiego, warto odwiedzić znajdującą się w ścisłym centrum Białegostoku Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest jednym z najważniejszych kościołów katolickich w regionie, a także usadowiony na wzgórzu modernistyczno-ekspresjonistyczny kościół św. Rocha. Na uwagę zasługuje również zlokalizowana przy ul. Lipowej zabytkowa cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy - główna świątynia prawosławnych mieszkańców miasta.

Opera i Filharmonia Podlaska – centrum podlaskiej kultury

Opera i Filharmonia Podlaska widziana z pobliskiego parku w ciągu dnia
Opera i Filharmonia Podlaska

Miłośnicy sztuki powinni koniecznie odwiedzić gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, która obecnie jest największą instytucją kulturalną w północno-wschodniej Polsce. Nowoczesny budynek zachwyca zarówno swoją wyjątkową architekturą, jak i bogatym repertuarem wystawianych w nim koncertów operowych, występów muzycznych oraz przedstawień teatralnych.

Białostocki Teatr Lalek – atrakcja nie tylko dla dzieci!

Kolejną z wartych odwiedzenia instytucji kulturalnych w Białymstoku jest Teatr Lalek. To miejsce, które zachwyci nie tylko najmłodszych, lecz z pewnością zainteresuje także dorosłych widzów. Spektakle wystawiane na deskach tego teatru wyróżniają się bowiem wysokim poziomem artystycznym oraz unikalnym podejściem do sztuki lalkarskiej.

Małych turystów z pewnością zainteresują także kolorowe białostockie murale, w tym słynne malowidło przedstawiające dziewczynkę z konewką, zlokalizowane w centrum miasta, na jednym z budynków przy Alei Józefa Piłsudskiego.

Atrakcje turystyczne w okolicach Białegostoku

Po zwiedzaniu miasta, turyści mogą wybrać się na wycieczkę po malowniczym Podlasiu. To wyjątkowy region, na terenie którego nie sposób się nudzić. Najlepszym sposobem na jego zwiedzanie będzie natomiast wycieczka objazdowa, w czasie której można wykorzystać własny samochód lub wynająć na tę okazję auto z wypożyczalni.

Białowieża – na spotkanie z prastarą puszczą i żubrami

Zabudowanie stacyjne kolejki wąskotorowej na przystanku Białowieża
Białowieża

Wśród najważniejszych atrakcji w pobliżu Białegostoku znajduje się Białowieski Park Narodowy. To unikatowy obszar wpisany na listę UNESCO, w którym można spotkać największego ssaka Europy – żubra. Wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów pozwoli natomiast zobaczyć te majestatyczne zwierzęta z bliska, liczne ścieżki edukacyjne i szlaki piesze z kolei umożliwią bliskie poznanie dziewiczej przyrody prastarej Puszczy Białowieskiej.

Narwiański Park Narodowy - wyprawa do "polskiej Amazonii"

Drewniana kładka wśród zieleni i mokradeł Narwiańskiego Parku Narodowego
Narwiański Park Narodowy

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem na malowniczym Podlasiu jest Narwiański Park Narodowy. To miejsce, które zachwyci każdego turystę swoimi wyjątkowymi krajobrazami oraz rozległymi rozlewiskami rzeki Narwi. Ten unikalny ekosystem nie bez powodu nazywany bywa "polską Amazonią" - słynie z charakterystycznej sieci koryt rzecznych, które tworzą swoiste wodne labirynty. Park okaże się także idealnym miejscem na wycieczkę dla miłośników kajakarstwa i ornitologii.

Smaki Białegostoku, czyli pełna tradycji kuchnia podlaska

Podczas wizyty w Białymstoku warto także zajrzeć do środka jednej z lokalnych restauracji, aby spróbować lokalnych specjałów. Podlaska kuchnia na tle innych wyróżnia się bowiem unikalnymi smakami, wschodnimi wpływami oraz długą tradycją.

Największą popularnością wśród turystów odwiedzających stolicę Podlasia, cieszą się takie regionalne dania, jak m. in. babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana i kartacze. W czasie urlopu warto także spróbować sękacza – charakterystycznego, podlaskiego ciasta wypiekanego nad otwartym ogniem, a także aromatycznego sera korycińskiego, który wyrabiany jest według starej, tradycyjnej receptury.