Auto dla seniora - czym się kierować podczas wynajmu?
2023-06-30 / Samochody
Samochód jest jednym z tych współczesnych udogodnień, z którego korzystają osoby w różnym wieku. Z oferowanych przez niego możliwości z równą chęcią korzystają bowiem zarówno osoby młode, jak i seniorzy. Zwłaszcza ci ostatni doceniają udogodnienia związane z autem do własnej dyspozycji. Samochód znacząco podnosi komfort życia seniorów, ułatwia im wykonywanie wielu czynności takich jak robienie zakupów, a także pozwala częściej widywać się z bliskimi. Co jednak istotne, seniorzy nie muszą kupować auta na własność, aby korzystać ze wszystkich oferowanych przez niego możliwości. Równie dobrze mogą je bowiem wynająć, co z roku na rok czyni coraz więcej Polaków po 60-ce.
Samochód dla seniora a ograniczenia wiekowe. Czy każda starsza osoba może wynająć auto?
Wielu seniorów rozważających wynajem samochodu powstrzymują obawy odnośnie ich wieku - czy rzeczywiście jest czym się martwić? Okazuje się, że nie! Prawdą jest bowiem, że wypożyczalnie posiadają tzw. limity wiekowe, lecz w większości przypadku dotyczą one młodych i co do zasady mniej doświadczonych kierowców. Wypożyczalnie udostępniają swoje samochody osobom, które ukończyły 21. rok życia oraz posiadają przynajmniej roczne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.
W większości przypadków nie ma natomiast górnego limitu wiekowego, co sprawia, że klientami wypożyczalni mogą z powodzeniem stać się także osoby starsze, które ukończyły 60. rok życia i posiadają dokumenty niezbędne do wypożyczenia samochodu. Brak górnej granicy wiekowej jest natomiast podyktowany faktem, że seniorzy wcale nie są "gorszymi" kierowcami, co skutecznie udowadniają statystyki.
Seniorzy kontra wypadki. Czy osoby starsze powodują więcej wypadków?
Seniorzy często uznawani są za bardziej ryzykownych kierujących. W naszym społeczeństwie utarło się bowiem przekonanie, że to właśnie oni stwarzają największe niebezpieczeństwo na drodze, głównie ze względu na gorszy stan zdrowia, choroby związane z wiekiem, a także słabszy wzrok. Statystyki jednak zdecydowanie przeczą temu przekonaniu!
Według raportu z 2019 r. „Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku” kierowcy powyżej 60. roku życia powodują zdecydowanie mniej wypadków, niż osoby w innych grupach wiekowych. Za zdecydowanie najwięcej z nich odpowiadają natomiast osoby młode, w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat.
Jak widać, seniorzy wcale nie są gorszymi kierowcami od osób w wieku produkcyjnym i o ile ich stan zdrowia na to pozwala, mogą korzystać z samochodu tak długo, jak tego chcą i potrzebują. Możliwość taką zapewniają im wypożyczalnie, w których ofercie bez trudu można znaleźć samochody idealnie dostosowane do potrzeb starszych kierowców.
Na jak długo można wypożyczyć samochód dla seniora?
Wypożyczalnie oferują trzy rodzaje wynajmu samochodów, które różnią się czasem obowiązywania umowy. Pierwszym z nich jest wynajem krótkoterminowy, który pozwala na korzystanie z wypożyczonego samochodu od 1 do 30 dni. Jest to świetne rozwiązanie dla tych seniorów, którzy potrzebują samochodu jedynie okazjonalnie - np. na kilkudniowy wyjazd za miasto, podczas przeprowadzki lub na czas, kiedy ich własne auto znajduje się w naprawie.
Drugim rodzajem wynajmu samochodu jest wynajem średnioterminowy. W tym wypadku samochód pozostaje do dyspozycji seniora od 1 do 12 miesięcy. Jest to opcja szczególnie polecana tym osobom, którzy chcą korzystać z samochodu, jednak z różnych względów nie chcą kupować go na własność - wynajem średnioterminowy pozwala przetestować wybrany model auta a po upływie kilku miesięcy wymienić go na inny, jeśli potrzeby seniora ulegną zmianie.
Ostatnim rodzajem wynajmu samochodu jest wynajem długoterminowy. W jego ramach seniorzy mogą wynająć auto na okres dłuższy niż 12 miesięcy - zazwyczaj umowy są zawierane na 2-3 lata. Wynajem długoterminowy to doskonałe rozwiązanie dla seniorów, którzy na co dzień chętnie korzystają z samochodu i wręcz nie wyobrażają sobie życia bez niego - nie chcą jednak kupować auta na własność ani decydować się na wieloletnie zobowiązanie typu kredyt samochodowy czy leasing.
Jakie wybrać auto dla seniora? Na co zwracać uwagę?
Wybór samochodu jest bardzo indywidualną kwestią i to bez względu na to, w jakim wieku jest jego przyszły użytkownik. Auto dla seniora powinno być przede wszystkim dopasowane do jego indywidualnych potrzeb, proste, wygodne i intuicyjne w obsłudze oraz wyposażone w szereg udogodnień, które ułatwią podróżowanie. Samochód idealny dla emeryta to auto wygodne do wsiadania i wysiadania, z wyższym siedzeniem i większą ilością miejsca na nogi. Samochody z wyższym siedzeniem oferują lepszą widoczność, przez co mają szansę przypaść do gustu zwłaszcza starszym kierującym.
Nie bez znaczenia są także same rozmiary samochodów. Sporym zainteresowaniem osób, które wkroczyły w jesień życia cieszą się kompaktowe samochody - są to auta idealnie dostosowane do przemieszczania się po mieście, które bez problemu zaparkujemy na zatłoczonych parkingach. Co więcej, mniejsze samochody są także tańsze w eksploatacji - wynajmując je, senior może liczyć na niższe wydatki związane z zakupem paliwa. Seniorzy chętnie wybierają kompaktowe vany i crossovery. Są to samochody z wyższym nadwoziem, które posiadają wysokie miejsce za kierownicą oraz większą przestrzeń ponad głową niż typowe auto osobowe.
Poszukując samochodu dopasowanego do oczekiwań seniorów, warto wziąć pod uwagę także wyposażenie auta oraz oferowane przez nie udogodnienia. Starsi kierowcy z pewnością docenią obecność w nim takich nowoczesnych rozwiązań, jak m. in. klimatyzacja, elektryczne szyby, automatyczna skrzynia biegów, system odczytujący znaki drogowe, automatycznie zmieniające się światła drogowe itp. W przemieszczaniu się po mieście pomocna okaże się także kamera cofania oraz specjalne czujniki. W tego typu rozwiązania wyposażonych jest wiele egzemplarzy na rynku. Oferują je m. in. marki Citroen, Renault, Hyundai, Audi, Nissan, Fiat, Toyota, Opel, Dacia i wiele innych.
Aby znaleźć i wybrać idealny samochód dla seniora, warto skontaktować się z naszą wypożyczalnią i zapoznać się z dostępnymi autami - wiele spośród nich ma bowiem szansę spełnić oczekiwania zarówno młodszych, jak i starszych kierowców. Warto także mieć świadomość, że wypożyczając auto senior nie musi martwić się o jego dobry stan techniczny ani formalności związane z użytkowaniem - koszty i obowiązki związane m.in. z ubezpieczeniem OC, naprawami, przeglądami technicznymi, zakupem części zamiennych i wymianą opon leżą bowiem w gestii wypożyczalni.