Auto na abonament

Wynajem długoterminowy (zwany też autem na abonament lub autem w abonamencie - tych określeń będziemy używać zamiennie) to usługa polegająca na dzierżawie samochodu na okres nie krótszy niż 1 rok i zazwyczaj nie dłuższy niż 5 lat. Jest to coraz popularniejsza forma korzystania z auta - statystyki pokazują, że wiele osób wybiera auto na abonament zamiast kupować nowy samochód, a Polski związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów podaje, że pomimo pandemii w 2020 r. rynek urósł o 2 proc. 

Tak więc auto na abonament to nic innego jak możliwość korzystania z samochodu w zamian za comiesięczną ratę i tzw. opłatę startową. To rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć nowym autem, lubią testować różne modele, nie chcą zajmować się czynnościami związanymi z obsługą auta (formalności, przeglądy, serwisy, wymiana opon, etc.) i wystrzegają się wieloletnich zobowiązań.

Jak korzystnie wynająć auto na długi termin? 

Wynajem długoterminowy jest świadczony przez wyspecjalizowane firmy, które zazwyczaj mają w swoim portfolio również inne rozwiązania transportowe. Dzięki temu dysoponują dużą flotą samochodów ze wszystkich segmentów, a to oznacza, że potencjalny klient ma w czym wybierać - od małych miejskich samochodów po auta dostawcze. 

Rzetelna firma oferująca auta w abonamencie powinna przede wszystkim oferować dobre warunki umowne i cenowe, komplementarne usługi dodatkowe w atrakcyjnych cenach, nowe lub z niskim przebiegiem samochody na gwarancji i w pełni ubezpieczone oraz doskonałą obsługę klienta w trakcie trwania umowy, a także po jej zakończeniu. W Inter Fleet spełniamy wszystkie te kryteria.

Jeśli zdecydujesz się na wynajem długoterminowy, koniecznie dokładnie przeczytaj umowę, a zwłaszcza drobny druczek. Sprawdź też, jakie usługi pokrywa rata podstawowa, a co będziesz musiał/a zapłacići dodatkowo.

Formalności, ubezpieczenie i szkody

W Inter Fleet staramy się maksymalnie uprościć formalności konieczne w przypadku auta na abonament. Jednak ze względu na to, że jest to mienie znacznej wartości, musimy mieć pewność, że osoba, której pożyczamy samochód spełnia określone kryteria.

Na początek weryfikujemy potencjalnego klienta na podstawie jego oświadczenia. Sprawdzamy też jego sytuację w ogólnodostępnych bazach - KRS i CEiDG. W przypadku pozytywnej decyzji, klient jest zobowiązany wpłacić kaucję, której wysokość zależy od wartości samochodu. Oczywiście, wszystko zapisujemy w stosownej umowie, po której podpisaniu klient może odebrać swoje wymarzone auto!

Wszystkie nasze samochody posiadają pełne ubezpieczenie OC, AC i NW. W razie jakiejkolwiek szkody, formalnościami i jej likwidacją zajmuje się dział technicznych Inter Fleet.

Czy auto w abonamencie się opłaca? 

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kto pyta. Dlatego poniżej zebraliśmy kilka przykładowych sytuacji, w których wynajem długoterminowy to dobry wybór. 

Sytuacja 1: jesteś przedsiębiorcą, który chce jeździć nowym samochodem, ale nie masz ochoty na załatwianie wszystkich formalności związanych z nowym autem, a także nie chcesz tracić czasu na serwisowanie, wymianę opon i wszelkie inne czynności eksploatacyjne. 

Sytuacja 2: firma nie ma środków na zakup nowego samochody, ale miesięczny budżet na samochód i chce w tej cenie znaleźć jak najlepsze auto.

Sytuacja nr 3: jesteś osobą prywatną (i np. prowadzisz jednoosobową działalność) i chcesz mieć do dyspozycji nowe auto w wymarzonej konfiguracji, ale nie chcesz kupować go za gotówkę, ani korzystać z leasingu, a do tego lubisz często zmieniać auta i testować nowe modele. 

Warto pamiętać, że we wszystkich powyższych sytuacjach nieprzewidziane koszty czy jakiekolwiek kłopoty z samochodem nie są zmartwieniem najemcy, a wypożyczalni. 

Ile kosztuje auto w abonamencie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć trzy podstawowe rzeczy:

W przypadku firm należy uwzględnić jeszcze jeden czynnik, czyli liczbę samochodów w abonamencie wypożyczonych w danym momencie w jednej firmie - bardzo często jest tak, że działa efekt skali: im więcej aut wypożycza jeden klient, tym lepszą ma cenę za miesiąc najmu dla pojedynczego auta. 

W cenę miesięcznego czynszu może wchodzić też koszt serwisu - w takim przypadku wszystkie przeglądy są wliczone w opłatę. Jeśli klient zdecydował się na "gołą" ratę, koszty przeglądów są refakturowane na klienta.

Aby poznać nasze ceny, przescrolluj stronę do końca.

Czy można "wrzucić" w koszty firmy samochód na abonament?

Przepisy mówią, że przedsiębiorca może „wrzucić w koszty” różne wydatki związane z najmem samochodu:

1) Czynsz za najem - w całości, jeśli wartość wynajmowanego auta nie przekracza 150 000 zł brutto; jeśli wartość auta przewyższa wyżej wymienioną kwotę, należy skorzystać ze wzoru: 150 000 / wartość pojazdu x czynsz.

2) Rozliczenie VAT - ustawodawca przewidział kilka sposobów rozliczenia VAT, które zależą od rodzaju pojazdu i spełnienia określonych warunków:

3) Koszty eksploatacyjne - czyli paliwo, koszty serwisowe, parking, opłaty autostradowe czy bieżące naprawy można wrzucać w koszty w całości (100 proc.) pod warunkiem, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności. W pozostałych przypadkach do kosztów można zaliczyć 75 proc. wydatków.

Dużą zaletą wynajmu auta na firmę jest brak ograniczeń wiekowych kierowców i ich liczby. Wynajmującym w takim przypadku jest firma, która na własną odpowiedzialność przekazuje samochody pracownikom, a tym samym odpowiada za potencjalne szkody.

Warto też pamiętać, że w Inter Fleet umożliwiamy klientowi odkupienie samochodu.

Auto w abonamencie od Inter Fleet

Jeśli chcesz skorzystać z wynajmu długoterminowego w Inter Fleet:

  1. przescrolluj tę stronę w dół;
  2. znajdź auto, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom;
  3. korzystając z przycisku Zobacz szczegóły wybierz auto, które chcesz wynająć;
  4. zostaw nam swoje dane, a my oddzwonimy do Ciebie z konkretami tak szybko, jak to będzie możliwe.

Wszystkie samochody dostępne w Inter Fleet znajdziesz w zakładce Nasze auta.Wypożycz auto na 1-14 dni

Toyota AYGO 72KM X-PLAY Style AT

Toyota AYGO 72KM X-PLAY Style AT

Miejski 5 drzwiowy samochód klasy A, silnik benzynowy o poj. 998 cm3. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,8-5,3 l/100km. Automatyczna skrzynia biegów. Kolor nadwozia biały, tapicerka czarna. Systemy bezpieczeństwa (ABS, EBD, BA, VSC, TRC, EPS). Światła w technologii projektorowej LED.

Isofix / Klimatyzacja / Android Auto / Apple CarPlay / Kamera cofania

Podstawienie Serwis Assistance Ubezpieczenie Pojazd zastępczy Opony zimowe

od
140
zł / dzień brutto

Toyota Yaris 1.5 111KM Active

Toyota Yaris 1.5 111KM Active

Miejski samochód klasy B, idealny zarówno jako auto dla rodziny jak i do firmy. Silnik benzynowy o poj. 1496 cm3. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,6-6,5 l/100km. Manualna skrzynia biegów. Kolor lakieru biały. Radio z bluetooth.

Isofix / Klimatyzacja

Podstawienie Serwis Assistance Ubezpieczenie Pojazd zastępczy Opony zimowe

od
160
zł / dzień brutto

Kia Rio 1.2 DPi 84KM

Kia Rio 1.2 DPi 84KM

Kia Rio to samochód dla osób żyjących pełnią życia i kochających przygody. Piękna linia, przestronne wnętrze, nowoczesna technologia i multimedia sprawią, że podróżowanie nim w mieście i poza nim będzie przyjemnością. Silnik benzynowy o poj. 1197 cm3. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym 5,2-6,0 l /100km. Manualna skrzynia biegów, podgrzewana kierownica

Alarm / Elektryczne szyby / Isofix / Radio

Podstawienie Serwis Assistance Ubezpieczenie Pojazd zastępczy Opony zimowe

od
160
zł / dzień brutto

Citroen C3 1.2 83KM Shine

Citroen C3 1.2 83KM Shine

Inspirujący wygląd oraz unikalny design wyróżniają Citroëna C3. Silnik benzynowy o poj. 1199 cm3. Średnie zużycie paliwa: 4,8-6,1 l/100km. Czujniki parkowania, czujnik martwego pola, podgrzewane fotele przednie, zestaw naprawczy.

Alarm / Czujnik parkowania / Elektryczne szyby / Radio / Kamera cofania / Klimatyzacja automatyczna

Podstawienie Serwis Assistance Ubezpieczenie Pojazd zastępczy Opony zimowe

od
160
zł / dzień brutto

Hyundai i20 1.2MPI 84KM Cool

Hyundai i20 1.2MPI 84KM Cool

Dynamiczny i wyróżniający się wyglądem. Idealny do miasta. Silnik benzynowy o poj. 1197 cm3. Średnie zużycie paliwa: 5,2-5,6l /100km. Światła w technologii LED, system multimedialny.

Alarm / Czujnik parkowania / Elektryczne szyby / Isofix / Radio / Kamera cofania / Klimatyzacja automatyczna

Podstawienie Serwis Assistance Ubezpieczenie Pojazd zastępczy Opony zimowe

od
160
zł / dzień brutto

Toyota Yaris 1.5 VVT-i 125 KM, Comfort

Toyota Yaris 1.5 VVT-i 125 KM, Comfort

Miejski samochód klasy B, idealny zarówno jako auto dla rodziny jak i do firmy. Silnik benzynowy o poj. 1496 cm3. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,6-6,5 l/100km. Manualna skrzynia biegów, system multimedialny, kamera cofania

Isofix / Klimatyzacja / Kamera cofania

Podstawienie Serwis Assistance Ubezpieczenie Pojazd zastępczy Opony zimowe

od
160
zł / dzień brutto