Brak płynu do spryskiwaczy - czy można dostać mandat?
2024-04-16
Dobra widoczność za kierownicą jest kluczowa dla bezpiecznej jazdy dla prowadzącego pojazd, jego pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jednym z warunków dla jej zapewnienia jest dbanie o czystość i przejrzystość przedniej i tylnej szyby auta. Aby ułatwić wykonywanie tej czynności, wszystkie samochody są wyposażone w tzw. spryskiwacze do szyb - uruchomienie spryskiwaczy pozwala na szybkie oczyszczenie szkła ze wszelkich zabrudzeń. Aby działały poprawnie, musi znajdować się w nich płyn do spryskiwaczy. Czy za jego brak policja ma prawo ukarać kierowcę mandatem?
Czym jest płyn do spryskiwaczy? Jaką pełni rolę?
Płyn do spryskiwaczy do jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych wykorzystywanych w aucie. Służy do czyszczenia szyb samochodowych z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przydaje się zarówno w lecie, jak i w zimie, a w sprzedaży znaleźć można dwa jego warianty, które stosuje się w zależności od pory roku. Płyn zimowy nie zamarza pod wpływem niskich temperatur, co pozwala na jego używanie także w sytuacji, kiedy na zewnątrz panuje mróz.
Warto zainwestować w dobrej jakości płyn, wzbogacony dodatkiem składników poślizgowych. Zapewniają one lepszy poślizg dla wycieraczek, ograniczają ich zużywanie się, a także pozytywnie wpływają na pracę całego mechanizmu. Dobrej jakości produkt dodatkowo chroni szybę przed zarysowaniem. Co ciekawe, płyn do spryskiwaczy może być używany nie tylko do czyszczenia szyb w aucie, ale także do usuwania zabrudzeń z reflektorów wykonanych w technologii ksenon.
Płyn do spryskiwaczy pozwala na szybkie oczyszczenie przedniej szyby samochodu z nagromadzonych na niej w czasie jazdy zabrudzeń. Usuwa osady, pozostałości owadów i inne zabrudzenia bez potrzeby zatrzymania pojazdu i manualnego czyszczenia szyb przez kierowcę. Jego obecność przyczynia się więc do poprawy bezpieczeństwa na drodze, a także pozytywnie wpływa na komfort jazdy. Zdejmuje także z kierowcy obowiązek ręcznego oczyszczania szyb.
Czy płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy?
W związku z tym każdy kierowca ma obowiązek zadbać o wyposażenie swojego pojazdu w płyn do spryskiwaczy. Powinien on znajdować się w przeznaczonym na niego zbiorniku i być gotowy do uruchomienia w każdej chwili. W czasie kontroli drogowej, policjant może sprawdzić, czy auto jest odpowiednio przygotowane do poruszania się po drogach publicznych, w tym prawo poprosić kierowcę o uruchomienie spryskiwaczy. Jeśli w czasie kontroli okaże się, że płynu nie ma w zbiorniczku, kierowcy może grozić mandat karny.
Obowiązek posiadania płynu do spryskiwaczy wynika z obowiązujących przepisów prawnych. Stanowi o tym m. in. art. 96 par. 1 pkt 5 Kodeksu wykroczeń, w którym znajduje się informacja "Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza: pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, podlega karze grzywny".
W art. 66 ust. 1 pkt 5 Prawa o ruchu drogowym znajduje się natomiast zapis: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”. Obydwa te przepisy mimo, że nie wymieniają bezpośrednio płynu do spryskiwaczy, mogą zostać odniesione do obowiązku jego posiadania. Jego podstawowym zadaniem jest bowiem zapewnienie bezpiecznej jazdy poprzez poprawę widoczności tego, co dzieje się na drodze.
Mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Ile wynosi?
Za brak płynu do spryskiwaczy można dostać mandat. Jego wysokość zależy jednak od funkcjonariusza policji dokonującego kontroli pojazdu i może wynosić zarówno kilkanaście złotych, jak i kilka tysięcy. Najczęściej wymieniane kwoty za brak płynu do spryskiwaczy zawierają się w przedziale od 50 do 5000 zł.
Warto więc zadbać o właściwe przygotowanie swojego samochodu do jazdy i pełny zbiornik płynu do spryskiwaczy. Co jednak z zapasem płynu, który niektórzy kierowcy wożą ze sobą w bagażniku samochodu. Czy policja ma prawo do wystawienia mandatu za brak płynu do spryskiwaczy w bagażniku? Okazuje się, że nie. Zapas płynu do spryskiwaczy warto mieć w aucie, aby w razie potrzeby uzupełnić go w zbiorniczku, jednak nie jest to obowiązkowe.
Wystarczy, aby kierowca przed wyruszeniem w drogę upewnił się, że poziom płynu w aucie jest na odpowiednim poziomie, nie ma jednak konieczności, aby wozić ze sobą jego zapas i zajmować miejsce w bagażniku. Warto o tym jednak pomyśleć, jeśli wyruszamy w dłuższą podróż. Obowiązkiem kierowcy jest także regularne sprawdzanie poziomu płynu w zbiorniku i jego uzupełnianie w razie potrzeby.
Płyn do spryskiwaczy letni i zimowy. Czym się różnią i jak ich używać?
Płyny do spryskiwaczy są sezonowe, co oznacza, że należy wymieniać je wraz ze zmianą pór roku. Po płyn zimowy należy sięgnąć w momencie wystąpienia pierwszych przymrozków. Jest to produkt opracowany z myślą o jego użytkowaniu w chłodne dni, gdyż nie zamarza pod wpływem niskich temperatur.
Dobrą praktyką, stosowaną przez doświadczonych kierowców, jest używanie płynu zimowego od listopada do marca, po czym jego zastąpienie płynem letnim. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma konieczności opróżnienia zbiornika z pozostałości po płynie letnim - obydwa produkty można bowiem ze sobą mieszać. Aby wymienić płyn letni na zimowy, wystarczy dolać do zbiornika nowego płynu.
Jak uzupełnić płyn do spryskiwaczy w aucie?
O poziom płynu do spryskiwaczy w samochodzie należy dbać tak samo, jak o pozostałe płyny eksploatacyjne. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego kontrolowania jego ilości w zbiorniku i uzupełniania, kiedy poziom płynu się obniży. Jest to bardzo prosta czynność, która zajmuje zaledwie chwilę.
Zbiornik płynu do spryskiwaczy znajduje się pod maską silnika, w okolicach nadkola. Na korku znajduje się symbol szyby i płynu. Wystarczy go odkręcić, sprawdzić poziom płynu, a jeśli jest go mało lub zbiornik na płyn jest pusty, uzupełnić go. I to już wszystko - możemy ruszać w drogę, bez obaw o mandat i brudne szyby!