Aktualności

Gdzie na wakacje w Polsce w 2022 r?

2022-06-02

Wakacje za pasem i pewnie u większości z Was przygotowania do wypoczynku wchodzą już w ostatnią fazę. Z tej okazji mamy dla Was kilka ciekawych destynacji wartych do rozważenia pod kątem tegorocznego urlopu w Polsce.

Warmia i Suwalszczyzna

Pośród preferowanych wakacyjnych destynacji Mazury od zawsze pojawiają się w top 3. Piękno mazurskich jezior, bliskość przyrody, możliwość żeglowania na jeziorach mazurskich - to wszystko sprawia, że latem ta część Polski przeżywa istny najazd turystów.

Dlatego - jeśli nie chcecie czuć się na wakacjach jak w godzinach szczytu na Marszałkowskiej - warto rozważyć wyjazd do dwóch sąsiadujących z Mazurami krain: Warmii lub Suwalszczyzny.

Warmia

Zielona, pagórkowata Warmia ma do zaoferowania równie wiele, co Mazury, ale latem jest tam zdecydowanie luźniej. Kto wybierze na wakacje właśnie ten region, będzie miał do dyspozycji przepiękne jeziora, ciekawe trasy rowerowe, gotyckie zabytki i kościoły i bardzo wiele niedużych, urokliwych wiosek.

Na północy granicą Warmii jest Zalew Wiślany, a na południu stolica województwa warmińsko- mazurskiego, czyli Olsztyn. Na wschodzie miastem granicznym jest piękny Reszel, a na zachodzie - granica województwa.

Co warto zobaczyć na Warmii?

Przede wszystkim Olsztyn - to piękne i przyjazne turystom miasto, z zabytkowym Starym Miastem i Zamkiem Kapituły Warmińsko-Mazurskiej, gdzie na początku XVI w. przebywał Mikołaj Kopernik. Olsztyn to też 8 dużych i 3 mniejsze jeziora, a także plaża miejska nad jeziorem Ukiel czy las miejski nad rzeką Łyną i jeziorem Długim.

Kolejny przystanek to położony nad Zalewem Wiślanym Frombork. Miasto nie jest duże, ale ma wiele do zaoferowania: Wzgórze Katedralne z największą na Warmii katedrą, rezydencja biskupów, muzeum Mikołaja Kopernika (który zresztą zmarł właśnie w tym mieście). Warto też wybrać się w rejs po Zalewie Wiślanym.

Na pewno nie można też pominąć Reszla - to jedyne miasteczko na Warmii, na którym II wojna światowa nie odcisnęła swego okrutnego śladu. Dzięki temu do dziś można podziwiać jego historyczną zabudowę.

Oczywiście, nie samymi zabytkami Warmia stoi. Na osoby ceniące aktywny wypoczynek czekają jeziora, lasy i ścieżki rowerowe.

Gdzie wypożyczyć samochód na Warmii?

Nasz oddział znajduje się w Olsztynie, na ul. Żurawskiego 4A. Możesz się z nami skontaktować dzwoniąc po numer 666 029 587 lub pisząc na olsztyn@interfleet.pl.

Suwalszczyzna

Większości z nas Suwalszczyzna i Suwałki kojarzą się z telewizyjnymi prognozami pogody zimą - gdy w pozostałych częściach Polski temperatura spada nieznacznie poniżej zera, w Suwałkach i okolicy zazwyczaj trzyma siarczysty mróz. Miano “polskiego bieguna zimna” jest zatem absolutnie zasłużone. 

Jednak coraz częściej o położonej w północno-wschodniej Polsce Suwalszczyźnie mówi się w zupełnie innym kontekście - wakacyjnym i urlopowym. Ta polodowcowa kraina urzeka pięknem dzikiej przyrody, baśniowymi krajobrazami i niesamowitym spokojem. 

Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?

Suwalszczyzna to niesamowita, dzika przyroda. Trzy parki narodowe - Wigierski, Suwalski, Biebrzański - Puszcza Augustowska, Puszcza Romnicka czy Suwalski Park Krajobrazowy są domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. To jeden z niewielu tak dzikich terenów w środkowej Europie - dzięki niskiej gęstości zaludnienia i stosunkowo słabej urbanizacji (kto chciałby mieszkać w surowym klimacie na “biegunie zimna”?) udało się zachować tutejszą florę i faunę w stanie niemal nieskażonym. 

Na pewno polecamy położony nad jeziorem Wigry były klasztor oo. Kamedułów. To kompleks, którego zwiedzanie przeniesie Was w przeszłość. Warto poświęcić trochę czasu na to, aby dobrze go obejrzeć tym bardziej, że okolica i atmosfera sprzyjają niespiesznej kontemplacji. Z ciekawostek: kompleks klasztorny został wybudowany na miejscu grodu Jaćwingów, pierwotnych mieszkańców tych ziem.

Samo jezioro Wigry też zasługuje na kilka zdań. Jest jednym z najgłębszych i najczystszych polskich jezior - często mówi się o nim “jezioro o kryształowej toni”. Można tu uprawiać żeglarstwo i inne sporty wodne, w których nie korzysta się z napędu silnikowego - istnienie Wigierskiego Parku Narodowego sprawia, że całe jezioro to strefa ciszy. 

Fani inżynierii koniecznie powinno obejrzeć wiadukty w Stańczykach, zwane też akweduktami Puszczy Romnickiej, które dawniej były częścią linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy. Należą do najwyższych w Polsce mostów kolejowych  - ich wysokość dochodzi do 36,5 m. Miały być częścią korytarza transportowego z Pomorza na Litwę, ale ostatecznie tor położono tylko na jednym z nich, a sama linia była wykorzystywana lokalnie. Dziś są w rękach prywatnych, a wstęp na nie jest odpłatny.

Drugim bardzo ciekawym zabytkiem jest 100-kilometrowy Kanał Augustowski liczący sobie ponad 200 lat. Jego budowa związana jest z napiętymi stosunkami handlowymi między Prusami a Królestwem Polskim na początku XIX w. Prusy wprowadziły wtedy wysokie cła na towary spławiane Wisłą, więc Królestwo Polskie postanowiło wybudować swoją własną trasę żeglugową do Bałtyku. Dziś Kanał Augustowski to jedna z największych atrakcji Suwalszczyzny.

Gdzie wypożyczyć samochód na Suwalszczyźnie?

Nasz najbliższy Suwalszczyźnie oddział znajduje się w Grajewie przy ul. Targowej 19, około 50 km od Augustowa. Możesz się z nami skontaktować dzwoniąc po numer 666 014 610 lub pisząc na grajewo@interfleet.pl.

A może Pomorze?

Dwie inne ciekawe destynacje, to Pomorze i Pomorze Zachodnie, a konkretnie Szwajcaria Kaszubska i Pojezierze Drawskie. Oba te regiony są alternatywą dla zazwyczaj tłocznych nadbałtyckich plaż. I oba mają bardzo wiele do zaoferowania.

Szwajcaria Kaszubska

To region na Kaszubach, który miano Szwajcarii zyskał ze względu na swój pagórkowaty charakter. Położona niedaleko Gdańska kraina jest po prostu magiczna, zresztą jak całe Kaszuby. Odrębna kultura i język, bogata tradycja, kaszubska gościnność i niesamowita przyroda to ogromne zalety Szwajcarii Kaszubskiej.

Co warto zobaczyć w Szwajcarii Kaszubskiej?

Największym bogactwem tej krainy jest jej przyroda. Wysokie, łagodne wzgórza, polodowcowe jeziora i oczka wodne, cieniste wąwozy i dzikie lasy urzekną każdego fana przyrody. To miejsce, która przypadnie do gustu miłośnikom wypoczynku w stylu slow. Można tu uprawiać sporty wodne, wycieczki rowerowe a także piesze wycieczki.

Warto też odwiedzić malownicze kaszubskie miasteczka - Kartuzy za zabytkową kolegiatą i refektarzem z przełomu XIV i XV w. czy Sianowo z sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub słynącym z figury Matki Bożej tronujacej z Dzieciątkiem. Z kolei we wsi Ręboszewo znajdziecie jeden z najbardziej urokliwych zabytków - to replika wiatraka typu koźlak stojąca na szczycie wzgórza Sobótka. Kiedyś cały region pełen był tego typu wiatraków. Dziś w budynku jest kawiarenka i apartment do wynajęcia.

Gdzie wypożyczyć samochód na Kaszubach?

Nasze najbliższe oddziały znajdują się Gdańsku, przy ul. Spadochroniarzy 16 lub na lotnisku im. Lecha Wałęsy. Możesz się z nami skontaktować dzwoniąc po numer 666 399 921 (Spadochroniarzy) lub 666 052 086 (lotnisko) oraz pisząc na gdansk@interfleet.pl.

Pojezierze Drawskie

Piękne Pojezierze Drawskie to stosunkowo rzadko odwiedzana piękna polodowcowa kraina. Znajdziecie tu ciszę, spokój i niczym nie zakłócony relaks wśród lasów, jezior i pagórków. To szczególna gratka dla tych, którzy wakacje lubią spędzać na siodełku, w kajaku albo na pieszych wędrówkach.

Co warto zobaczyć na Pojezierzu Drawskim?

Perłą w drawskiej koronie jest bez wątpienia Drawski Park Krajobrazowy. Bogata flora i fauna, 8 rezerwatów, 300 pomników przyroda, pół setki jezior i zapierające dech w piersiach widoki. A do tego szlaki kajakowe, rowerowe, konne i piesze oraz zabytki datowane nawet na czasy sprzed chrztu tych terenów.

Dla osób zainteresowanych militariami, gratką będzie Borne Sulinowo czyli dawna baza wojskowa. Można tu zwiedzić bunkry i umocnienia Wału Pomorskiego i Bornego Sulinowa, odwiedzić miasto-widmo Kłomino, w którym do 1992 r. stacjonowały radzieckie wojska, czy poszukać skrytych w lesie silosów atomowych.

Jeśli ktoś preferuje wypoczynek w klimacie uzdrowiska, koniecznie powinien spędzić trochę czasu w Połczynie-Zdroju. Wsród licznych państwowych i prywatnych sanatoriów, każdy znajdzie coś dla siebie. Z ciekawostek: badania pokazują, że mieszkańcy Połczyna-Zdroju mają kilkaset procent więcej szans na to, że dożyją 100 lat. To właśnie w tej gminie żyje rekordowa liczba stulatków. Jednak do dziś nikt nie wie, z czego wynika tak wysoki odsetek osób długowiecznych.

Gdzie wypożyczyć samochód na Pojezierzu Drawskim?

Nasz najbliższy oddział znajduje się w Szczecinie przy ul. Monte Cassino 18A. Możesz się z nami skontaktować dzwoniąc po numer 666 399 209 lub pisząc na szczecin@interfleet.pl.

Źródło zdjęcia: Uriel Mont, pexels.com