Jakich świateł należy używać podczas jazdy?
2024-08-15 / Samochody
Światła w samochodzie pełnią bardzo istotną rolę dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każde auto wyposażone jest w kilka ich rodzajów, a kierujący pojazdem musi wiedzieć, kiedy i jak prawidłowo z nich korzystać. Niestosowanie się do obowiązujących zasad grozi bowiem nie tylko mandatem, ale także może stwarzać niebezpieczne sytuacje na drodze. Specjalnie z myślą zarówno o kierowcach, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroku za kierownicą, jak i tych bardziej doświadczonych, pragnących odświeżyć swoją wiedzę, wyjaśniamy jakie rodzaje świateł są w każdym samochodzie oraz jakich świateł używać, w zależności od sytuacji i panujących warunków.
Używanie świateł w samochodzie. Dlaczego jest takie ważne?
Światła to podstawowe wyposażenie każdego samochodu. To bardzo ważny element, którego zadanie jest proste - światła mają za zadanie zwiększenie widoczności pojazdu na drodze, oświetlenie trasy przejazdu w ciemności i niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a także sygnalizowanie wykonywanych manewrów innym kierującym. Światła ponadto mogą być wykorzystywane do ostrzegania innych uczestników ruchu drogowego przed niebezpieczeństwem.
Każdy kierowca powinien wiedzieć nie tylko, jakie światła znajdują się w jego samochodzie, ale także posiadać wiedzę odnośnie ich prawidłowego, zgodnego z przepisami używania. Niepoprawne korzystanie ze świateł w samochodzie może bowiem prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze i jest karane - za brak włączonych świateł lub ich nieprawidłowe używanie, grozi mandat karny. Zanim wyruszymy więc w drogę, powinniśmy się upewnić, że auto posiada sprawne światła - jazda bez świateł nie wchodzi bowiem w grę!
W jakie światła wyposażony jest samochód?
Światła w samochodzie możemy podzielić na dwie grupy. Obowiązkowe to światła dzienne i mijania, drogowe, awaryjne, kierunkowskazy, przeciwmgielne, pozycyjne, odblaskowe, hamowania oraz cofania. Do kategorii świateł nieobowiązkowych zaliczają się natomiast światła postojowe, których nie należy jednak mylić ze światłami pozycyjnymi.
Mimo tego, że światła postojowe nie muszą znajdować się na wyposażeniu każdego pojazdu, są dziś montowane w większości nowych aut. Kontrola funkcjonowania świateł jest natomiast jednym z elementów przeglądu technicznego samochodu - aby auto go przeszło, wszystkie światła muszą być sprawne.
Światła mijania i światła dzienne. Podstawa oświetlenia pojazdu
Światła mijania służą do oświetlania drogi przed samochodem. Ich zadaniem jest także zwiększanie widoczności auta na drodze. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, światła mijania powinny być włączone przez cały rok - w dzień i w nocy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. To podstawowy rodzaj świateł w samochodzie.
Drugim typem oświetlenia w pojazdach są światła dzienne. Kierowca powinien mieć włączone światła dzienne w czasie od świtu do zmierzchu, a także może korzystać z nich zamiast ze świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Światła dzienne sprawiają, że pojazd jest widoczny dla innych kierujących, lecz warto mieć świadomość, że nie są one przeznaczone do jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - w takiej sytuacji zamiast świateł dziennych, lepiej używać świateł mijania podczas jazdy.
Światła drogowe. Do czego służą tzw. światła długie?
Jak sama nazwa wskazuje, światła długie są przeznaczone do oświetlania dużej odległości przed samochodem. Nie są to natomiast światła przeznaczone do codziennego użytkowania, gdyż mogą doprowadzić do oślepienia kierujących i stwarzać przez to niebezpieczeństwo na drodze. Istnieją jednak sytuacje, w których światła drogowe okazują się bardzo przydatne.
Ze świateł drogowych można korzystać w czasie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach, aby lepiej uwidocznić to, co znajduje się w większej odległości przed samochodem. Najlepiej używać ich na pustej drodze, upewniając się uprzednio, czy przed nami nie ma nadjeżdżających pojazdów lub pieszych. W razie zbliżania się samochodu z przeciwka, należy przełączyć je na światła mijania.
Światła przeciwmgielne. Co mówi o nich prawo o ruchu drogowym?
Kolejne światła, które znajdują się na stałym wyposażeniu każdego samochodu, są światła przeciwmgłowe (przeciwmgielne). Ich przeznaczeniem jest oświetlanie drogi w warunkach ograniczonej widoczności, która może być spowodowana m. in. mgłą czy opadami deszczu.
Według kodeksu drogowego, ze świateł przeciwmgielnych można korzystać w warunkach niedostatecznej widoczności (kierowca może tu wybrać, czy zamiast świateł mijania włączyć przednie światła przeciwmgłowe czy korzystać ze świateł mijania).
Tylne światła przeciwmgielne można uruchomić w warunkach ograniczonej widoczności do 50 metrów i wyłączyć, kiedy widoczność ulegnie poprawie. Z tego rodzaju świateł można ponadto korzystać do jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, poruszając się po krętych drogach.
Światła awaryjne. Kiedy muszą być włączone?
Światła awaryjne mają zadanie ostrzegać kierujących przed stojącym na drodze unieruchomionym pojazdem. Muszą zostać włączone w przypadku każdego postoju awaryjnego spowodowanego uszkodzeniem pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych. Jeśli auto nie jest wyposażone w światła awaryjne, zamiast nich należy uruchomić światła pozycyjne.
Oprócz tego, światła awaryjne mogą zostać włączone na innych drogach, jeśli auto stoi bezpośrednio na jezdni lub w innym nieprzeznaczonym do postoju miejscu. Należy z nich korzystać także podczas postoju na poboczu, jeśli pojazd nie jest widoczny z daleka. Oprócz świateł awaryjnych, kierowca musi ustawić także trójkąt ostrzegawczy w odpowiednim miejscu za pojazdem.
Światła pozycyjne
Zadaniem świateł pozycyjnych jest oświetlenie samochodu w warunkach niedostatecznej widoczności. Zatrzymując pojazd w sytuacji, która nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierowca powinien włączyć światła pozycyjne lub światła postojowe.
Światła pozycyjne zastępują także światła awaryjne w sytuacji, kiedy auto nie jest wyposażone w te drugie. Powinny zostać ponadto włączone podczas holowania, jeśli warunki panujące na drodze są niedostateczne. Z ich używania można zrezygnować tylko w sytuacji, kiedy auto znajduje się w dobrze oświetlonym miejscu lub poza drogą i jej poboczem.
Światła hamowania i kierunkowskazy
Światła hamowania uruchomiane są automatycznie, za każdym razem, kiedy kierowca naciśnie pedał hamowania. Ich zadaniem jest informowanie znajdujących się z tyłu pojazdów, że ten jadący przed nimi zwalnia. Dzięki temu mogą dopasować prędkość swojej jazdy i uniknąć zderzenia.
O planowanym manewrze skręcania innych uczestników ruchu drogowego informują natomiast kierunkowskazy. Kierowca, który planuje wykonać manewr skrętu, musi odpowiednio wcześniej uruchomić jeden z kierunkowskazów i tym samym zasygnalizować innym kierującym swoje zamiary. Po wykonanym manewrze kierunkowskaz wyłącza się automatycznie.