Aktualności

Korytarz życia - sprawdź, jakie zasady obowiązują podczas jego tworzenia

2024-10-23

Sznur samochodów na autostradzie widziany od tyłu

Tworzenie korytarza życia to bardzo ważna umiejętność, którą powinien opanować każdy odpowiedzialny kierowca. Jego zadaniem jest umożliwienie bezpiecznego i sprawnego przejazdu jadącym na sygnale pojazdom uprzywilejowanym w sytuacji, kiedy na drodze panuje duży ruch. Korytarz życia to bardzo prosty, ale przy tym niezwykle istotny przepis, który każdy kierowca powinien znać oraz wiedzieć, jak stosować się do niego w praktyce. Specjalnie z myślą o osobach, które chcą odświeżyć swoją wiedzę w tym zakresie, przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad, które ułatwią im sprawne utworzenie korytarza życia.

Czym jest korytarz życia? Jaką funkcję pełni na drodze?

Według ustawy prawo o ruchu drogowym, korytarz życia to pozostawiona przez innych kierujących wolna przestrzeń na drodze, po której mogą sprawnie i płynnie poruszać się pojazdy uprzywilejowane. W efekcie korytarz życia zazwyczaj tworzy się w celu umożliwienia szybkiego przejazdu karetki pogotowia jadącej na sygnale do chorego lub wypadku. Korzystają z niego także straż pożarna wezwana do pożaru oraz policja. Jest to bardzo ważny element bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dzięki korytarzowi życia służby ratownicze mogą pokonać dany dystans drogi w znacznie krótszym czasie, bez zbędnych przestojów i tym samym szybciej znaleźć się w miejscu, do którego zostały wezwane. Znacząco zwiększa to szanse osób poszkodowanych na otrzymanie szybkiej pomocy medycznej, a niekiedy ratuje ich życie - w przypadku wypadku lub zagrożenia życia liczy się bowiem każda sekunda!

Korytarz życia ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku panujących na drodze korków, a także na trasach szybkiego ruchu, gdzie zazwyczaj panuje duży ruch pojazdów, w przypadku wypadków i kolizji tworzą się natomiast długie korki i zatory. Co ważne, w Polsce obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.

Po co tworzy się korytarz życia? Co mówią o nim nowe przepisy?

Dla sprawnego tworzenia korytarza życia szczególne znaczenie ma świadomość kierowców odnośnie jego znaczenia, znajomość obowiązujących zasad oraz szybkość reakcji. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wiedzieć, czym jest i do czego służy korytarz życia oraz umieć odpowiednio zareagować w razie potrzeby jego utworzenia. Właściwe zachowanie kierowców pozwala bowiem służbom ratowniczym na sprawne dotarcie do miejsca wypadku oraz udzielenie bezzwłocznej pomocy osobom poszkodowanym. 

Zasady korytarza życia na drodze regulują przepisy prawne obowiązujące w Polsce od dnia 16 października 2019 r. Nakładają one na kierowców obowiązek pozostawienia wolnego pasa drogi dla służb ratunkowych jadących do zdarzenia drogowego. Według nich, każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek zjechania do krawędzi pasa ruchu i zostawienia odpowiednio szerokiej, wolnej przestrzeni, którą będzie mógł przejechać pojazd ratunkowy. Obowiązek formowania korytarza życia dotyczy dróg krajowych, dróg ekspresowych oraz autostrad. 

Utworzenie korytarza życia nie wymaga wielkiego wysiłku - wystarczy jedynie odpowiednio przestawić pojazd i umożliwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym biorącym udział w akcji ratowniczej. Ważna jest jednak świadomość jego ogromnej roli oraz współpraca wszystkich kierowców znajdujących się na konkretnym odcinku drogi. Zatem zawsze, kiedy w oddali usłyszymy syrenę, a na drodze panuje duży ruch, zjedźmy jak najbliżej krawędzi jezdni oraz pozwólmy służbom szybko przejechać - dzięki temu pomoc dotrze do poszkodowanych szybciej!

Korytarz życia w pigułce. Poznaj najważniejsze zasady!

Korytarz życia, czyli pozostawiony specjalny pas wolnej przestrzeni na drodze, pozwala na szybki i sprawny przejazd służbom ratunkowym w sytuacjach awaryjnych. Zasada jego tworzenia jest bardzo prosta. 

Kierowcy poruszający się lewym pasem ruchu powinni zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, z kolei kierowcy jadący prawym pasem powinni zjechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. W ten sposób utworzona zostanie wolna przestrzeń o odpowiedniej szerokości, którą już za chwilę bezpiecznie przejedzie pojazd ratunkowy.

Korytarz życia na drodze trzypasmowej

Podczas poruszania się drogą trzypasmową, kierowcy jadący skrajnym lewym pasem zjeżdżają na lewo, natomiast pozostali kierujących pojazdami na prawo. W tym przypadku obowiązuje bowiem zasada prawej ręki, która pozwala uniknąć chaosu oraz umożliwia utworzenie szerokiego korytarza życia na drodze posiadającej więcej niż dwa pasy ruchu.

Korytarz życia na drodze wielopasmowej

Podobne zasady tworzenia korytarza życia obowiązują w przypadku dróg wielopasmowych, czyli np. autostrad. Kierowcy jadący skrajnym lewym pasem mają obowiązek zjechać w lewo, natomiast wszyscy pozostali kierują się maksymalnie w prawo, zgodnie z zasadą prawej ręki. 

Korytarz życia w mieście

Nieco bardziej skomplikowane może wydawać się tworzenie korytarza życia w warunkach miejskich, gdzie nie mamy do czynienia z prostą drogą, lecz ulicami z sygnalizacją świetlną, skrzyżowaniami, przejściami dla pieszych i innymi utrudnieniami. Należy więc zachować szczególną ważność, tworząc korytarz życia w mieście. 

W mieście na szczęście obowiązują takie same zasady. Słysząc sygnał nadjeżdżających służb ratunkowych, wszyscy kierowcy mają obowiązek zjechać maksymalnie na lewo lub prawo (w zależności od obranego kierunku jazdy) i utworzenia pośrodku drogi miejsca pozwalającego na swobodny przejazd służb ratunkowych. 

Dlaczego korytarz życia jest taki ważny?

Umiejętność prawidłowego tworzenia korytarza ratunkowego warto opanować, gdyż dzięki niej nie tylko przyczynimy się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia, ale także unikniemy mandatu. Za brak szybkiej i zgodnej z przepisami prawnymi reakcji policja ma bowiem prawo ukarania kierowcy karą pieniężną i to nie małą! Przepisy dotyczące korytarza życia są bowiem bardzo surowe.

Za odmowę utworzenia korytarza życia grozi mandat karny w wysokości nawet 2500 zł. W szczególnie niebezpiecznych sytuacjach, w których kierowca stworzy dodatkowe zagrożenie na drodze, może mu nawet zostać odebrane prawo jazdy.