Aktualności

Leasing czy najem: która opcja jest najlepsza dla Twojej firmy?

2020-02-03

Podjąłeś/aś decyzję o wyposażeniu Twojej firmy w samochód. Nie chcesz jednak kupować nowego auta, aby nie obniżać swojej zdolności kredytowej, tak ważnej szczególnie dla młodych firm i początkujących przedsiębiorców? To bardzo mądra decyzja! Istnieje kilka możliwości nabycia samochodu bez konieczności zabezpieczenia wierzytelności banków. Pomożemy Ci podjąć decyzję, która forma wypożyczenia auta będzie najlepsza.

Leasing

Leasing od dawna przyciąga klientów, którzy chcą mieć samochód i równocześnie nie zaciągać na niego długu w banku. Był do niedawna najpopularniejszą formą wypożyczenia ruchomości. Czym się charakteryzuje? 

Leasing jest podobny do zakupu samochodu na raty. To, co odróżnia go od tego rozwiązania to między innymi czas, w którym klient staje się właścicielem pojazdu – kupując samochód na raty, podpisujesz umowę własności od razu; w przypadku leasingu na wykup auta na własność musimy poczekać. Przyjrzyjmy się jednak trochę bliżej temu rozwiązaniu.

W zależności od tego, które opłaty wliczają się w koszty uzyskania przychodu i jaka jest forma własności pojazdu, rozróżniamy kilka rodzajów leasingu. Obecnie funkcjonują praktycznie tylko dwa z nich: leasing operacyjny i leasing finansowy.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny to model, w którym w koszty uzyskania przychodu wliczają się wszystkie opłaty leasingowe. W tym modelu, poza wymogiem zawarcia umowy na czas określony, muszą zostać spełnione jeszcze dwa wymogi: okres umowy nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji (amortyzacja polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych, które określają zużycie składników majątku), a suma opłat netto musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego.

Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego do kosztu uzyskania przychodu doliczamy tylko część raty leasingowej stanowiącej odsetki i odpisy amortyzacyjne. W leasingu finansowym nie ma wykupu, a leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu wraz z zapłaceniem ostatniej raty. Należy jednak pamiętać, że w tym modelu leasingu suma opłat netto musi wynosić co najmniej tyle, co wartość początkowa środka trwałego, a umowa powinna zawierać postanowienie o prawie Korzystającego do dokonywania odpisów amortyzacji. 

Należy również pamiętać, że z leasingiem wiąże się wiele ograniczeń, np. według najnowszych przepisów leasingobiorcy mogą odjąć od kosztów przychodu tylko 75%  opłat za paliwa, płyny eksploatacyjne, opony, serwis, a także opłat za parking, myjnię i miejsca parkingowe. Leasingodawca sprawdza też naszą zdolność kredytową, a same opłaty leasingowe wpływają na nasz potencjał kredytowy, co ma duże znaczenie w przypadku młodych, rozwijających się firm. 

Trudne, prawda? Na szczęście istnieje wiele prostszy sposób zaopatrzeniu firmy w samochód, a jeśli postawimy na dobrą wypożyczalnię i profesjonalnego doradcę, dużo korzystniejszy finansowo.

Najem

Do niedawna panowało przekonanie, że leasing jest to najlepsze rozwiązanie długoterminowe, natomiast najem dobry jest dla tych, którzy samochodu potrzebują jedynie na krótki czas. Pora jednak odłożyć do lamusa tę teorię – popularność zyskuje rozwiązanie alternatywne – tańsze i wygodniejsze niż leasing – najem średnioterminowy. 

Wynajem średnioterminowy jest połączeniem „rent a car” oraz klasycznego leasingu operacyjnego. Jest on związany z użytkowaniem samochodu od 1 do 12 miesięcy. Usługa średnioterminowa ze względu na dłuższą deklarację najmu jest atrakcyjniejsza cenowo niż wynajem krótkoterminowy, w przypadku którego wypożyczamy samochód na okres od jednego do trzydziestu dni.

Wynajem średnioterminowy będzie najlepszym rozwiązaniem wtedy, kiedy:

  1. chcesz przeznaczyć więcej budżetu na rozwój firmy lub inne opłaty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, i zależy Ci na oszczędności kosztów związanych z samochodem firmowym,
  2. wynajmujesz samochód sezonowo i nie chcesz „zakopać się” w ratach leasingowych,
  3. nie potrzebujesz wykupywać samochodu,
  4. nie masz ochoty martwić się o kwestie ubezpieczeniowe (w przypadku wynajmu jest to kwestia najemcy).

Dodatkowe zalety najmu:

  • możesz wymieniać samochód na nowy z każdym kolejnym podpisaniem umowy, nie musisz kupować używanego lub wręcz „zużytego” samochodu,
  • nie tracisz zdolności kredytowej ani finansowej płynności, które mają duże znaczenie, np. w przypadku chęci uzyskania dotacji na firmę,
  • nie musisz przechodzić przez męczące procedury weryfikacji zdolności kredytowej jak w przypadku leasingu czy kupna,
  • jesteś zwolniony z długoterminowych zobowiązań finansowych, które mogą obciążać twoją firmę,
  • w przypadku wynajmu większej liczby samochodów, możesz elastycznie zarządzać swoją flotą,
  • w przypadku awarii otrzymujesz samochód zastępczy, co chroni Twoją firmę przed przestojami finansowymi (najem z OC sprawcy),
  • otrzymujesz indywidualną wycenę,
  • jesteś zwolniony z opłat OC/AC, serwisowania,
  • otrzymujesz samochód zastępczy przy każdej szkodzie rozliczanej z OC sprawcy,
  • w przypadku zdarzenia drogowego, jeśli samochód zostanie uszkodzony, koszty ponosi właściciel, czyli pożyczkodawca,
  • nie potrzebujesz wkładu własnego, aby otrzymać pojazd,
  • opłata jest zryczałtowana.

Dlaczego warto wybrać Inter Fleet?

Mamy nie tylko najkorzystniejsze oferty najmu, ale też wykupu! W Inter Fleet od początku wiesz, jaka będzie cena samochodu, który zechcesz wykupić - niejednokrotnie okazuje się, że suma opłat za wypożyczenie samochodu nie przekracza jego ceny detalicznej, czyli 100%. Jest to najtańsza oferta na rynku - nawet, jeśli w salonie dostaniesz rabat, musisz, poza ratą, zapłacić za ubezpieczenie, serwis, opony... Przy wykupie samochodu w Inter Fleet wszystko to otrzymujesz w cenie raty.

Pamiętaj, że w Inter Fleet masz prawo pierwokupu samochodu, który wypożyczasz, nie „przepalasz” więc swoich pieniędzy, bo znaczącą cześć raty stanowi kapitał.

Zadzwoń do nas i zapytaj o ofertę najlepszą dla ciebie! Wiemy, jak wiele obowiązków i stresu wiąże się z prowadzeniem własnej działalności. Nie zawracaj sobie jeszcze głowy rozważaniami na temat pułapek w ofertach wynajmu lub leasingu samochodowego. Nasi doradcy podsuną Ci najlepsze rozwiązania dla Ciebie i Twojej firmy, bez podstępów i drobnych druczków!