Aktualności

Leasing konsumencki – co warto wiedzieć o leasingu samochodów dla osoby prywatnej?

2024-07-17

Dwie uśmiechnięte kobiety ruszą w podróż nowym samochodem

Leasing większości osobom kojarzy się z usługą skierowaną do klientów biznesowych. I rzeczywiście, większość korzystających z niego podmiotów to firmy i instytucje. Nie oznacza to jednak, że tej formy finansowania nie mogą wybrać także osoby prywatne! Od kilku lat istnieje bowiem możliwość zaciągnięcia tzw. leasingu konsumenckiego, o który ubiegać się mogą klienci indywidualni. Sprawdźmy, na jakich warunkach jest on udzielany, czym różni się od standardowego leasingu oraz czy na rynku istnieje dla niego korzystniejsza alternatywa!

Leasing auta także dla osoby prywatnej!

Leasing to znana i doceniana zwłaszcza przez firmy forma finansowania, która pozwala na sfinansowanie zakupu samochodu bez zaciągania na ten cel pożyczki lub kredytu bankowego czy inwestowania własnych środków pieniężnych.

Leasing konsumencki to rozwiązanie skierowane do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie mają osobowości prawnej. Skorzystać z leasingu konsumenckiego może więc każda osoba, która chce posiadać auto do swojej dyspozycji - bez brania pożyczki czy wydawania własnych pieniędzy.

Leasing konsumencki samochodu to usługa bardzo popularna w Europie oraz stopniowo zyskująca na znaczeniu także w Polsce. Zainteresowanie nią nad Wisłą wzrosło zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy zmieniły się zasady udzielania leasingu - znacznemu uproszczeniu uległy procedury, co sprawiło, że leasing konsumencki stał się znacznie bardziej dostępny.

Doceniono także jego zalety, w tym przede wszystkim możliwość zaopatrzenia się w wymarzony samochód bez ponoszenia wysokich kosztów i spełniania rygorystycznych warunków w zakresie zatrudnienia oraz wysokości osiąganego dochodu.

Na czym polega leasing konsumencki samochodu? Co należy wiedzieć o tej usłudze?

Dziś leasing konsumencki to jedna z łatwiej dostępnych, prostych pod względem proceduralnym form zewnętrznego finansowania samochodu. Stanowi swoiste połączenie elementów dzierżawy i kredytu, pozwalając na sfinansowanie zakupu pojazdu przy minimalnym zaangażowaniu środków pieniężnych leasingobiorcy.

Podobnie, jak w przypadku standardowego leasingu dla firm, podmiotem udzielającym finansowania jest firma leasingowa. To ona udostępnia osobie korzystającej z tej formy finansowania wybrany przez nią samochód. W zamian za to, leasingobiorca jest zobowiązany do opłacania comiesięcznych rat leasingowych przez określony w umowie czas oraz użytkowanie samochodu na warunkach określonych w umowie leasingu konsumenckiego. 

Czas trwania zobowiązania wynosi zazwyczaj kilka lat, a po jego upływie i spłacie ostatniej raty, leasingobiorca ma natomiast dwa wyjścia - może wykupić pojazd i stać się jego pełnoprawnym właścicielem lub zrezygnować z wykupu i podpisać kolejną umowę, biorąc w leasing nowe auto. W trakcie trwania zobowiązania właścicielem auta pozostaje leasingodawca.

Formalności w leasingu konsumenckim

Leasing konsumencki we współczesnym wydaniu charakteryzuje się ograniczonymi do niezbędnego minimum procedurami oraz formalnościami. Jest więc formą finansowania samochodu osobowego dostępną dla znacznie szerszego grona osób niż  obarczony licznymi ograniczeniami i obostrzeniami kredyt samochodowy. Chętnie korzystają więc z niego osoby, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć pożyczkę na zakup wymarzonego pojazdy.

Nie oznacza to jednak, że wziąć samochód w leasing może każda osoba prywatna. Firmy leasingowe także badają bowiem zdolność kredytową, aczkolwiek robią to w mniej radykalny sposób niż instytucje bankowe. Dodatkowo, istnieje także możliwość obniżenia do zera opłaty wstępnej, dzięki czemu pierwszą opłatą, jaką poniesie leasingobiorca, będzie pierwsza rata. Leasing dla osób prywatnych nie obniża także ich zdolności kredytowej, co doceniają w szczególności osoby planujące w przyszłości zakup nieruchomości lub zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na inne potrzeby.

Wynajem długoterminowy. Alternatywa dla leasingu konsumenckiego?

Oczywiście, leasing konsumencki nie jest rozwiązaniem całkowicie pozbawionym wad. Przede wszystkim, jest to forma finansowania skierowana głównie do osób, które nie boją się długoterminowych zobowiązań - od początku do zakończenia umowy zazwyczaj upływa bowiem 3-5 lat. Im dłuższy jest czas trwania umowy, tym niższa miesięczna rata, co skłania wielu klientów indywidualnych do jej maksymalnego wydłużania. 

Kolejnym problemem może okazać się kwestia własności pojazdu, który przez cały okres trwania zobowiązania pozostaje częścią majątku firmy leasingowej. Dopiero po zapłaceniu ostatniej raty i uiszczeniu ustalonej w umowie leasingowej kwoty wykupu pojazd przechodzi na własność leasingobiorcy. Leasing konsumencki jest więc rozwiązaniem, które warto rozważyć, ale przy tym wziąć pod uwagę także dostępne na polskim rynku alternatywy. Należy do nich wynajem długoterminowy.

Nowe samochody w abonamencie

Wynajem długoterminowy, podobnie jak leasing konsumencki, jest formą finansowania samochodu dostępną zarówno dla firm i przedsiębiorców, jak i dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W jego ramach można wybrać wymarzone auto i wynająć je na okres od 1 roku do kilku lat - w zależności od swoich potrzeb i budżetu. W większości przypadków, wypożyczalnie nie wymagają uiszczenia opłaty wstępnej ani dopełnienia rygorystycznych formalności, co czyni z wynajmu długoterminowego jeszcze bardziej dostępną i opłacalną formę finansowania auta niż leasing konsumencki.

Oprócz samego auta, w ramach wynajmu długoterminowego klient otrzymuje także szereg usług dodatkowych. To nie on, lecz wypożyczalnia, przez cały czas trwania umowy zajmuje się pojazdem - opłaca związane z jego użytkowaniem koszty (m. in. ubezpieczenie, przeglądy techniczne, naprawy, części zamienne, wymianę opon itd.), oferuje kompleksową obsługę samochodu oraz jest w stanie udzielić wynajmującemu profesjonalnego wsparcia w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z jego użytkowaniem. Wszystko to w ramach jednej, comiesięcznej raty, nazywanej abonamentem za samochód

Ponadto, w przeciwieństwie do leasingu, wynajem długoterminowy nie zakłada wykupu auta na własność. Po wygaśnięciu umowy, samochód jest zwracany do wypożyczalni, a jego dotychczasowy użytkownik może podpisać kolejną umowę i wynająć w jej ramach całkowicie nowy, dostosowany do jego potrzeb i preferencji pojazd.