Aktualności

Leasing samochodu dla nowej firmy - czy jest to możliwe?

2024-04-26

Pracownik salonu samochodowego przekazuje klucze klientowi w salonie dealera

Leasing to zdecydowanie najbardziej znana forma finansowania firmowej floty samochodowej. Jest to rozwiązanie, które rozważają zarówno istniejące od dłuższego czasu przedsiębiorstwa, jak i firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W środowisku biznesowym leasing cieszy się opinią łatwo dostępnej opcji, o którą z sukcesem mogą się ubiegać także młode biznesy. I rzeczywiście, większość firm leasingowych udziela finansowania dla nowych firm. Jego warunki mogą się jednak istotnie różnić od tych, jakie otrzyma firma o ugruntowanej pozycji na rynku. Sprawdźmy, jak dostać leasing dla nowej firmy i czy istnieje dla niego korzystniejsza alternatywa!

Czym jest leasing? Jak najczęściej wygląda?

Samochody pełnią bardzo istotną rolę we współczesnym biznesie. Korzystają z niego nie tylko istniejące od lat firmy - potrzeba posiadania floty pojazdów dotyczy bowiem także młodych, dopiero stawiających swoje pierwsze kroki na rynku przedsiębiorstw. Nierzadko to właśnie dzięki flocie samochodowej firma może szybciej i prężniej rozwijać swoją działalność oraz sprawnie realizować cele biznesowe. Nic więc dziwnego, że o jej budowaniu firmy myślą już na początku swojej działalności.

Jednym ze sposobów jej finansowania jest leasing. To znany i chętnie wybierany przez polskich przedsiębiorców sposób na zaopatrzenie się w dostosowane do potrzeb prowadzonej działalności pojazdy bez potrzeby inwestowania dużych kwot, którymi nowe firmy raczej nie dysponują. Leasing jest formą dzierżawy pojazdu, która polega na jego udostępnieniu na określony czas firmie. Dzieli się na dwa rodzaje - leasing finansowy i leasing operacyjny. Wziąć w leasing można samochód osobowy, dostawczy, ciężarowy, możliwy jest także leasing maszyn.

W czasie obowiązywania umowy, właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Leasingobiorca, czyli firma korzystająca z leasingu, ma natomiast możliwość jego odpłatnego użytkowania. Kiedy umowa dobiegnie końca, zwykle wymagane jest odkupienie pojazdu za ustaloną kwotę. W tym momencie pojazd przechodzi na własność firmy, która może go sprzedać lub dalej użytkować w ramach prowadzonej przez siebie działalności.

Jak uzyskać leasing za zakup samochodów firmowych?

Aby firma mogła wziąć leasing, musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie i przestawienie dokumentów finansowych potwierdzających wysokość uzyskiwanych dochodów. Oczywistym jest więc, że warunek ten będą w stanie spełnić firmy, które od dłuższego czasu prowadzą działalność gospodarczą oraz uzyskują z jej tytułu dochód na satysfakcjonującym poziomie. 

Wiele firm leasingowych wymaga także uiszczenia tzw. opłaty wstępnej nazywanej czynszem inicjalnym. Jej wysokość może różnić się w zależności od wartości pojazdów, a także sytuacji przedsiębiorstwa. Zawarcie umowy leasingu bez wkładu własnego jest możliwe, jednak zazwyczaj dotyczy firm o ugruntowanej pozycji na rynku. Młode firmy muszą natomiast liczyć się raczej z koniecznością jego zapłacenia. Jest to o tyle istotne, że wpłata własna może sięgać nawet 30% wartości samochodu!

Leasing na start działalności gospodarczej. Jakie są procedury?

Leasing to forma finansowania samochodów, która obarczona jest niższymi wymaganiami niż kredyt bankowy. Każda firma leasingowa posiada jednak własną politykę udzielania leasingu. Większość z nich wymaga posiadania odpowiedniego stażu działalności - jedne bez problemu udzielą leasingu firmie już pierwszego dnia prowadzenia działalności, inne natomiast będą wymagały co najmniej 3-, 6- a nawet 12- miesięcznego stażu. 

Rozważając skorzystanie z leasingu, warto także mieć świadomość, iż mimo tego, że leasing dla nowej firmy jest możliwy, zwykle jest przyznawany na gorszych warunkach. Taka transakcja wiąże się bowiem dla firmy leasingowej z dużym ryzykiem, przez co wymaga dodatkowego zabezpieczona. Leasing dla nowych przedsiębiorców może wiązać się np. z wysokim wkładem własnym,  poręczeniem innej firmy lub osoby prywatnej, zabezpieczeniem leasingu majątkiem własnym lub spełnieniem innych warunków.

Warunki finansowania można jednak poprawić, jeśli właściciel nowej działalności gospodarczej wykaże, że posiada duże doświadczenie w branży lub dysponuje znaczącym majątkiem prywatnym. W takiej sytuacji firmy leasingowe mogą być skłonne do przyznania leasingu na lepszych warunkach. Jako że mogą się one znacząco różnić, warto sprawdzić oferty kilku różnych leasingodawców i wybrać spośród nich tę, która jest najkorzystniejsza. Zamiast leasingu młode przedsiębiorstwa mogą także skorzystać z alternatywnej formy finansowania floty samochodowej - wynajmu długoterminowego.

Auto w abonamencie dla nowej firmy. Lepsza inwestycja niż leasing?

Wynajem długoterminowy to kolejna forma finansowania floty samochodowej, którą powinna bliżej poznać każda firma stojąca przez wyzwaniem budowania swojej floty samochodowej. To doskonała, łatwiej dostępna alternatywa dla leasingu, z której z powodzeniem mogą skorzystać także młode, dopiero rozpoczynające działalność przedsiębiorstwa.

Co ważne, warunki finansowania dla nich będą zbliżone do tych oferowanych dla firm z dłuższym stażem działalności. Wybierając auto na abonament, młode firmy nie muszą więc godzić się na ustępstwa i gorsze warunki współpracy tylko dlatego, że dopiero startują ze swoją działalnością!

W ramach wynajmu długoterminowego firma może wypożyczyć samochody na co najmniej 12 miesięcy. To doskonała opcja dla młodych firm, które na samym początku swojej działalności nie chcą wiązać się długoletnimi umowami. Pragną natomiast wiedzieć, ile będzie kosztowało je utrzymanie floty samochodowej. Wynajem długoterminowy daje możliwość oszacowania wydatków z dużo większą dokładnością niż leasing. 

W przeciwieństwie do raty leasingu, opłacany w ramach wynajmu długoterminowego abonament zawiera bowiem nie tylko sam koszt korzystania z samochodu, lecz także szereg opłat dodatkowych. Należą do nich m. in. ubezpieczenie pojazdów, koszty ich napraw i przeglądów technicznych, assistance, wymiany opon, a także profesjonalne wsparcie w zakresie zarządzania flotą samochodową.

Wszystkie te wydatki ponosi wypożyczalnia, która przez cały okres obowiązywania umowy pozostaje właścicielem użyczonych pojazdów. Ponadto, po jej wygaśnięciu firma nie ma obowiązku wykupu aut - może zwrócić je do wypożyczalni i wynająć na ich miejsce nowe, lepiej dostosowane do aktualnych potrzeb samochody.