Aktualności

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i za granicą – co warto wiedzieć?

2024-05-29

Przepisy prawne nie tylko informują nas o tym, jak powinniśmy zachowywać się na drodze, ale także wskazują, jak powinno być wyposażone nasze auto. Nie każdy kierowca zna obowiązkowe wyposażenie samochodu, czyli wie, jakie elementy koniecznie powinny się w nim znaleźć. Co więcej, obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce wcale nie musi być takie samo, jak to wymagane za granicą. Jako że wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne wakacje, a wraz z nimi bliższe i dalsze podróże za kółkiem, sprawdźmy, co należy mieć w swoim aucie, aby podróżować nim w pełnej zgodzie z obowiązującymi normami prawnymi!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce. Co na ten temat mówią aktualne przepisy?

Większość kierowców pytanych o obowiązkowe elementy wyposażenia swojego pojazdu wymienia m. in. apteczkę, gaśnicę i koło zapasowe. Inni dołączą do tej listy płyn do spryskiwaczy i polisę OC, a jeszcze inni wskazują dowód rejestracyjny, prawo jazdy i trójkąt ostrzegawczy. Oczywiście warto zadbać, aby wszystkie te elementy znalazły się w aucie, zanim wyruszymy w nim w drogę. Nie wszystkie jednak są wymienione w przepisach prawnych, które precyzyjnie wskazują obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2024 r., obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu są tylko dwie rzeczy - trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Oba te akcesoria muszą znajdować się w aucie i co istotne, muszą być także dostępne dla kierowcy, aby mógł z nich skorzystać w razie potrzeby. Dotyczy to w szczególności gaśnicy, do której dostęp musi być szybki i łatwy. Co więcej, sama gaśnica musi posiadać aktualną legalizację, czyli potwierdzenie ważności. Za brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu kierowcy grozi kara pieniężna - wysokość mandatu waha się od 20 do 500 zł. 

Obecność w aucie obu obowiązkowych elementów jest sprawdzana nie tylko w czasie rutynowych kontroli drogowych, ale także podczas corocznego przeglądu technicznego samochodu. W razie stwierdzeniach braku gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego, nawet najbardziej zadbany pojazd nie przejdzie badania, a jego właściciel po uzupełnieniu wyposażenia będzie musiał ponownie zgłosić się do Stacji Kontroli Pojazdów i oczywiście ponieść koszt dodatkowego badania.

W jakie inne elementy powinien być wyposażony pojazd, aby mógł poruszać się po drogach?

Każdy samochód, aby mógł zostać dopuszczony do ruchu, musi być wyposażony w szereg elementów. Ich szczegółowy wykaz zawiera Rozporządzenie ministra infrastruktury z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawnie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

W dokumencie tym wymienione są m.in. samoczynne wycieraczki przedniej szyby, prędkościomierz i drogomierz, lusterka, sygnał dźwiękowy, pasy bezpieczeństwa wraz z punktami ich kotwiczenia w pojeździe, błotniki, tłumik i inne. Oprócz tego, samochód musi posiadać także indywidualny nr VIN oraz numery nadwozia, podwozia i ramy.

Bez ich obecności pojazd nie przejdzie homologacji, czyli nie będzie mógł zostać dopuszczony do poruszania się po polskich drogach. Co istotne, za utrzymanie wszystkich tych elementów w stanie sprawności odpowiedzialny jest kierowca. 

Dodatkowe wyposażenie samochodu. Co warto mieć w samochodzie?

Polskie przepisy prawne wskazuje tylko dwa elementy wyposażenia samochodu, które są obowiązkowe. Są to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Nie oznacza to jednak, że zaopatrzeni tylko w nie możemy bezpiecznie wyruszać w podróż! Oprócz nich, swój samochód warto bowiem zaopatrzyć także w szereg innych, dodatkowych akcesoriów, które mogą okazać się przydatne się w czasie jazdy. O posiadanie ich wszystkich warto zadbać bez względu na to, czy poruszamy się własnym samochodem, czy wynajmujemy go z wypożyczalni.

Do dodatkowych elementów wyposażenia pojazdu, które warto mieć w aucie, należy bez wątpienia kompleksowo wyposażona apteczka, która może okazać się przydatna w czasie stłuczki lub innego zdarzenia drogowego wymagającego udzielenia pierwszej pomocy. 

Innym elementem, o którego obecność warto się zatroszczyć, zwłaszcza wyruszając w dalszą podróż, jest koło zapasowe i narzędzia, które umożliwią szybką naprawę auta poza domem. Przydatna może okazać się także linka holownicza, która pomoże bezpiecznie odholować samochód w razie jego unieruchomienia na drodze.

Nie należy także zapominać o kamizelce odblaskowej, zapasowych bezpiecznikach i komplecie żarówek W samochodzie warto mieć także w zasięgu ręki podstawowe dokumenty - prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także polisę OC.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą. Jakie akcesoria i dokumenty są wymagane?

Wyposażenie samochodu w Europie może różnić się w zależności od kraju. Warto jednak wiedzieć, że dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce, obowiązkowe wyposażenie za granicą będzie dokładnie takie samo, jak w kraju, czyli będzie składało się z dwóch akcesoriów - gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Wynika to wprost z Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, która nakłada na kierowców obowiązek posiadania wyposażenia obowiązującego w kraju rejestracji pojazdu.

Do rzadkości nie należą jednak sytuacje, w których polscy kierowcy w niektórych krajach dostają mandat za brak elementu, który w Polsce nie jest obowiązkowy. Aby się przed tym uchronić, warto więc przed wyjazdem sprawdzić, co należy mieć w samochodzie w danym państwie, do którego się wybieramy i upewnić się, że elementy te znajdą się na pokładzie samochodu.

Dla przykładu, w Niemczech kierowcy muszą mieć w bagażniku trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową i apteczkę, we Włoszech trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową, a w Chorwacji i na Słowenii - trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę oraz komplet żarówek. 

Kierowcy wybierający się za granicę własnym autem muszą ponadto zadbać o posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Zarówno w Polsce, jak i w krajach UE jest ono obowiązkowe - za brak ważnej polisy OC grożą dotkliwe kary. 

Wykupione w Polsce ubezpieczenie jest ważne na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli jednak urlop spędzimy na terenie krajów należących do tzw. Systemu Zielonej Karty, oprócz polskiej polisy, musimy mieć także Zieloną Kartę. Obowiązek jej posiadania dotyczy m.in. Białorusi, Ukrainy, Turcji, Albanii i Maroka. Aby wyrobić Zieloną Kartę, należy zwrócić się do swojego ubezpieczyciela. Oprócz niej, warto mieć ze sobą wymagane w danym państwie dokumenty.