Polska dla zmotoryzowanych cz. 2
2020-06-30
W poprzedniej części opisywaliśmy najpiękniejsze trasy samochodowe w południowej Polsce. Pora dokonać przeglądu pozostałych miejsc w kraju wartych obejrzenia zza kierownicy.
Drawski Park Krajobrazowy
Mieliście w wakacyjnych planach Szwajcarię? Zapomnijcie o uciążliwych ograniczeniach w podróżowaniu za granicę – wystarczy pojechać na Pojezierze Drawskie. Alp w nim nie uświadczycie (wzniesienia sięgają zaledwie 200 metrów n.p.m.), za to możecie podziwiać pięć pięknych polodowcowych jezior – Małe, Długie, Głębokie, Krzywe oraz Krąg, a także początek rzeki Rawy. Tu, obok leśniczówki, możemy zostawić samochód i zadbać nieco i o kondycję i o higienę psychiczną, wybierając się w jedną z kilku dostępnych tras kajakowych. Jeśli wolimy pospacerować, możemy wybrać się w dziesięciokilometrową trasę po Przełomie rzeki Dębnicy. Kto lubi urokliwe miejscowości pełne pięknych i zadbanych okazów przyrody, powinien koniecznie odwiedzić Połczyn-Zdrój – największe uzdrowisko północnej Polski, i znajdujący się w nim osiemdziesięciohektarowy park zdrojowy. Wielbicielom plaż i wędkowania polecamy jeziora Drawsko i Lubie w gminie Czaplinek – oba mogą poszczycić się pięknymi plażami i czystymi łowiskami.
Miasta regionu także mają wiele do zaoferowania – w Drawsku Pomorskim występują zabytkowe kościoły, cmentarze, mury i poligony, w Szczecinku i Bobolicach neogotyckie i neoromańskie cerkwie.
Pojezierze Drawskie może poszczycić się rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, obejmującą hotele, pensjonaty, kwatery prywatne czy schroniska młodzieżowe.
Pojezierze Kaszubskie i Gdańsk
Kaszuby należą do najbardziej malowniczych i najmniej okrytych części naszego kraju. Droga, którą możemy przejechać by obejrzeć malownicze wzgórza i jeziora, prowadzi z Kartuz w kierunku Sierakowic, przez Kaszubski Park Krajobrazowy i najbardziej malownicze kaszubskie wsie – Chmielno, Zawory, Ręboszewo i punkt widokowy Złota Góra, dalej przez Brodnicę Dolną, Ostrzyce i Wieżycę.
Powita nas tu umiarkowany klimat, pośredni między wodnym a lądowym, ponad 1000 jezior i pachnące lasy, w których przeważają sosny.
Jeśli chodzi o dorobek ludzki, na Kaszubach możemy podziwiać przede wszystkim wyjątkową architekturę i ciekawe muzea. Kartuzy to miasteczko domów modernistycznych i manieryzmu niderlandzkiego, w Kościerzynie koniecznie wstąp do Muzeum Kolejnictwa i zobacz piękną ekspozycję parowozów i lokomotyw. Po drodze możesz też wstąpić do Chmielna, do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów i Mini Skansenu. Rzadkie budynki kompleksu kolejowego możemy zobaczyć, odbijając nieco na zachód, do Miechucina.
Będąc na Kaszubach, tak blisko wybrzeża, nie ma powodu, aby nie wstąpić do Gdańska – stolicy Pomorza i bursztynu. Tu warto spędzić nawet kilka dni, odkrywając piękne budynki i urokliwe zakątki pełne nie tylko historii, ale też legend. Dlaczego jeden z lwów w herbie miasta w Ratuszu Głównego Miasta patrzy w inną stronę? Skąd wzięło się złoto w słynnej nalewce Goldwasser? Czym były podarunki Stolema i gdzie je można znaleźć? Odwiedźcie to piękne miasto, wybierzcie się na zwiedzanie, i przekonajcie się sami!
Trasa Mazurska
Będąc na północy Polski, możemy zahaczyć o nasze najpiękniejsze pojezierze – Mazury. Okazuje się, że są one atrakcyjne nie tylko dla żeglarzy, można je też całkiem dokładnie zwiedzić samochodem. Proponujemy jednak trasę, która swój początek ma w Płońsku i biegnie przez Nidzicę, Olsztyn, Mrągowo, Gierłoż, Ryn, Giżycko, Mikołajki, Szczytno i Pułtusk.
Turystom wyruszającym z Warszawy polecamy zacząć od powiatu płońskiego, bogatego w krajobrazy piękne niczym akwarele Dudy-Gracza. Kierując się dalej na północ zajedziemy do Nidzicy, w której możemy zwiedzić zamek krzyżacki, browar Schlossbraurei-Neidenburg, obecnie produkujący miody pitne, i zabytkowy Klasztorek. Następnie polecamy odwiedzić Olsztyn, stolicę województwa warmińsko-mazurskiego, a potem pojechać do Mrągowa – serca mazur i polskiej stolicy country. Jeśli ciekawi Was historia, wybierzcie się do Gierłoży i Wilczego Szańca – byłej kwatery Adolfa Hitlera, w której pułkownik Stauffenberg zorganizował zamach. Kolejne miasta na trasie – Giżycko i Mikołajki – to obowiązkowe punkty wycieczki dla wszystkich, którzy chcą poznać prawdziwą duszę Mazur. Tutaj bowiem zawijają wszyscy mazurscy żeglarze, tu możemy uczestniczyć w biesiadach i posłuchać żeglarskich opowieści i legend znad jezior. Na koniec warto odwiedzić Szczytno i poszukać w nim śladów Krzyżaków na szczycieńskim zamku – to tutaj bowiem urzędował komtur von Danveld w sienkiewiczowskiej powieści!
Trasa Lubelska
Wkraczamy do Polski wschodniej – regionu, gdzie woda jest czysta, powietrze świeże jak nigdzie, a zagęszczenie miasteczek przesiąkniętych artystyczną aurą… duże!
Już na samym początku trasy, między Konstancinem a Górą Kalwarią możemy podziwiać tutejszą zabudowę nie wysiadając z auta.
Z ruin zamku w Czersku rozpościera się piękny widok na dolinę Wisły. Tam też kręcono „Czterech pancernych i psa”. Jeśli lubicie zamki, możecie odwiedzić Dęblin – tu znajdziemy jeden z najbardziej malowniczo położonych i najlepiej zachowanych zamków w okolicy. Następnie warto przejechać się po „trójkącie turystycznym”, który tworzą trzy miejscowości – Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów.
Puławy to najstarsze miasto w Europie Środkowej, centrum muzealnictwa i dawna siedziba Czartoryskich i Lubomirskich. Warto je odwiedzić ze względu na bogatą historię, piękne parki i ciekawą zabudowę. Kazimierz Dolny to ośrodek kultury i sztuki, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie – można i pochodzić po górach, i odpocząć w uroczej kawiarence, i napić się lokalnego wina z pobliskich winnic (oczywiście jeśli postanowimy zostać tu na następny dzień – w Kazimierzu łatwo jest znaleźć nocleg ;)), a w Nałęczowie podleczymy nasze zdrowie spacerując po parku zdrojowym i pijąc lecznicze wody.
Nasza trasa kończy się w Lublinie, wschodnim ośrodku nauki, historii i rekreacji.
Liczymy na to, że udało Wam się znaleźć miejsce, do którego zechcecie pojechać w te wakacje. Pamiętajcie, aby w drogę wybrać się sprawdzonym samochodem, po przeglądzie i bez wadliwych części, a w trakcie podróży jechać powoli – to zapewni wszystkim pasażerom bezpieczeństwo, a także da czas na podziwianie widoków!