Aktualności

Rodzaje wynajmu samochodu

2020-08-05

Droga przy lesie widziana z drona

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale dziś wynająć można prawie wszystko – sprzęty, maszyny czy… adres dla firmy. Wciąż jednak najczęściej wynajmowanymi dobrami są samochody. Ile form wynajmu istnieje w polskim prawie i czym się od siebie różnią? Zapraszamy do lektury.

Wynajem krótkoterminowy

Wynajem krótkoterminowy (rent a car) to idealne rozwiązanie dla osób, które nie korzystają z samochodu regularnie i nie chcą ponosić kosztów związanych z jego posiadaniem (ubezpieczenie, przegląd itp.). W zależności od firmy świadczącej usługę, samochód można wydzierżawić na okres od 1 dnia do miesiąca lub 3 miesięcy. Proces wynajmu jest bezproblemowy zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm, nie wymaga przeprowadzania analiz jak np. w przypadku najmu długoterminowego. Z tego rodzaju dzierżawy najczęściej korzystają osoby, które:

  • przylatują do Polski samolotem;
  • korzystają z samochodu sporadycznie;
  • biorą udział w imprezie okolicznościowej w innym mieście;
  • potrzebują auta zastępczego;
  • chcą przetestować dany model przed zakupem lub najmem długoterminowym;
  • potrzebują auta na wakacyjny wyjazd.

Cena najmu uwzględnia serwis, sezonową wymianę opon, pełen pakiet usług ubezpieczeniowych razem z rozliczeniem szkód komunikacyjnych i zapewnieniem auta zastępczego na czas awarii.

Wynajem średnioterminowy

Ten rodzaj wynajmu obejmuje wypożyczenie auta na okres od 1 do 12 lub 24 miesięcy (w zależności od firmy świadczącej usługę). Łączy w sobie cechy rent a car i leasingu operacyjnego. Osoba wynajmująca nie musi posiadać wkładu własnego. Procedura najmu jest tak prosta i szybka jak w przypadku najmu krótkoterminowego, a przy tym znacznie bardziej atrakcyjna finansowo, ponieważ okres trwania umowy jest dłuższy. Usługa ta jest idealnym rozwiązaniem dla osób lub firm, które potrzebują szybko zdobyć flotę pojazdów bez konieczności zakupu i realizacji wielu skomplikowanych formalności takich jak kredytowanie czy leasingowanie. Ta forma najmu polecana jest osobom, które:

  • czekają na dostawę nowych samochodów firmowych;
  • zatrudniają nowych pracowników na okres próbny;
  • zatrudniają pracowników sezonowych;
  • nie mają możliwości uzyskania leasingu lub zakupu samochodu;
  • rozpoczynają swoją działalność gospodarczą.

Wynajem długoterminowy

Najem długoterminowy to obecnie najpopularniejsza forma finansowania pojazdów w Polsce. Opiera się na podobnych zasadach co leasing, z kilkoma różnicami. Umowa najmu zwykle zawierana jest na okres 2-3 lat, a klient nie musi wnosić wkładu własnego. Dzierżawę charakteryzuje też wysoka kwota wykupu (ok. 30-60% początkowej wartości auta), z końcem umowy klient może zwrócić samochód firmie leasingowej, która zajmie się jego sprzedażą. Finansowanie tej formy najmu odbywa się przez umowę leasingu operacyjnego, o którym szerzej pisaliśmy tu: (link do artykułu). Rata wynajmu zwykle jest bardzo atrakcyjna, gdyż firmy wynajmujące samochody mają dostęp do korzystnych rabatów u dealerów. Z wynajmu długoterminowego zazwyczaj korzystają przedsiębiorcy, którzy:

  • nie chcą tracić czasu na formalności – utrzymanie pojazdu przeniesione jest na wypożyczalnię;
  • mają ograniczony budżet, a chcą cieszyć się autem wysokiej klasy;
  • chcą zmniejszyć podstawę opodatkowania firmy – raty wynajmu stanowią koszty uzyskania przychodu.

Najem samochodu to prosty i szybki sposób na zdobycie potrzebnego w danym momencie środka transportu, bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów. Pamiętajcie, by przed podjęciem decyzji, dokładnie przeczytać umowę najmu.