Aktualności

Szlak Orlich Gniazd samochodem - sprawdź, co warto zobaczyć!

2025-01-10

Ruiny podzamcza zamku w Ogrodzieńcu

Szlak Orlich Gniazd to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii, ale także dla wszystkich turystów, którzy kochają odkrywać piękne miejsca oraz doceniają uroki naszego kraju. Zlokalizowany na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przyciąga do siebie miłośników zwiedzania w różnym tempie - Szlak Orlich Gniazd można pokonać zarówno pieszo, jak i rowerem czy samochodem. Ta ostatnia opcja pozwala odwiedzić wszystkie, zlokalizowane na terasie zamki i warownie oraz skrócić czas wycieczki do zaledwie 1-2 dni.

Oto wszystko, co warto wiedzieć o Szlaku Orlich Gniazd i jego zwiedzaniu autem - własnym lub wynajętym z wypożyczalni samochodów!

Czym jest Szlak Orlich Gniazd? Kiedy powstał i jaka jest jego historia?

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najbardziej znanych oraz docenianych przez polskich i zagranicznych turystów tras turystycznych w Polsce. Zlokalizowany na południu Polski, na terenie malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pozwala na podziwianie pochodzących z czasów średniowiecza tzw. Orlich Gniazd - zamków obronnych mających na celu ochronę ówczesnych granic naszego kraju.

Orle Gniazda to budowle obronne zlokalizowane na trudno dostępnym terenie. Wznoszone na wapiennych wzgórzach, skałach lub w innych, niedostępnych miejscach, miały być fortecami nie do zdobycia. Ich budowę przypisuje się jednemu z najwybitniejszych władców Polski - królowi Kazimierzowi Wielkiemu. 

Orle Gniazda świetnie spełniały swoją funkcję obronną, jednak pomimo tego, większość z nich nie dotrwała do naszych czasów. Większość z nich zostało zniszczonych w XVII w. w czasie potopu szwedzkiego, przez co obecnie możemy podziwiać jedynie ich ruiny, które fantastycznie prezentują się na tle malowniczych krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Sam Szlak Orlich Gniazd został natomiast utworzony w XX w. W 1948 r. jego projekt został ogłoszony przez Kazimierza Sosnowskiego, znanego krajoznawcę i miłośnika podróżowania. Oficjalny przebieg trasy został wyznaczony dwa lata później. Aktualnie Szlak Orlich Gniazd oprowadza turystów nie tylko po najbardziej znanych zamkach i ruinach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, lecz pozwala także za jednym zamachem podziwiać najpiękniejsze zakątki Śląska i Małopolski. 

Zwiedzanie Szlaku Orlich Gniazd na trzy sposoby

Szlak Orlich Gniazd to trasa oznaczona kolorem czerwonym, a jego łączna długość wynosi ok. 164 km. Łączy Kraków z Częstochową i wiedzie przez większość średniowiecznych zamków i warowni znajdujących się na tym obszarze. Każdy zamek na Szlaku Orlich Gniazd ma własną, fascynującą historię, z którą można się zapoznać podczas wizyty.

Podróż Szlakiem Orlich Gniazd jest możliwa na trzy sposoby. Najbardziej wymagającym sposobem jest piesze zwiedzanie szlaku, na które ze względu na długość szlaku decyduje się niewielu turystów. Potrzeba bowiem ok. 10 dni na pokonanie całego Szlaku Orlich Gniazd pieszo. 

Oprócz tego, Szlak Orlich Gniazd świetnie nadaje się na rowerową wycieczkę (specjalnie z myślą o rowerzystach powstał rowerowy Szlak Orlich Gniazd) lub jego pokonanie w całości samochodem. Turyści na rowerach będą potrzebowali ok. 3 dni, natomiast zmotoryzowani jednego pełnego dnia, aby przejechać całą trasę.

Trzecia opcja zwiedzania szlaku jest o tyle atrakcyjna, że umożliwia zobaczenie wszystkich zamków w zaledwie 1-2 dni, przy minimalnym wysiłku fizycznym. Zwiedzanie samochodem Szlaku Orlich Gniazd szczególnie polecane jest więc tym turystom, którzy pragną skupić się przede wszystkim na podziwianiu pięknych krajobrazów oraz zgłębianiu dziejów naszego kraju.

Ułatwieniem dla zmotoryzowanych jest ponadto dostępność na szlaku parkingów, na których można zostawić auto. Na trasie nie brakuje ponadto punktów gastronomicznych, stacji benzynowych, a także obiektów turystycznych, w których podróżni znajdą nocleg w czasie pokonywania kolejnych etapów szlaku.

Przebieg trasy i dodatkowe atrakcje na szlaku

Szlak Orlich Gniazd zaczyna się w Krakowie i prowadzi przez malownicze miejscowości takie, jak m. in. Giebułtów, Prądnik Korzeniewski, Ojców, Olkusz, Bydlin, Pilica, Morsko, Bobolice, Złoty Potok, Mirów, Olsztyn i Jasna Góra. Trasa kończy się natomiast na samym Starym Rynku w Częstochowie. 

Trasa przebiega przez malownicze tereny. Oprócz podziwiania ruin jurajskich zamków, turyści mają więc okazję zobaczyć także najpiękniejsze zakątki Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Doliny Prądnika. Wycieczkę urozmaici podziwianie kamiennych formacji skalnych oraz jaskiń, przy których również warto się zatrzymać.

Szlak Orlich Gniazd – co warto zobaczyć na trasie?

Zdecydowanie największą atrakcję Szlaku Orlich Gniazd stanowią jednak średniowieczne budowle obronne, którym trasa ta zawdzięcza swoją nazwę. Mimo tego, że większość zamków to dziś ruiny, trudno odmówić im uroku. Na trasie można podziwiać m. in. Zamek na Pieskowej Skale, który jako jeden z nielicznych zachował się w świetnym stanie. W jego wnętrzach można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów z różnych epok.

Kolejną słynną budowlą na szlaku jest Zamek Ogrodzieniec, a raczej jego ruiny. W czasach swojej świetności był najbardziej okazałą budowlą w regionie, przez wielu porównywaną do samego Zamku Królewskiego na Wawelu. Na współczesnych turystów czekają takie atrakcje, jak m. in. turnieje rycerskie, zawody łucznicze, a także możliwość zwiedzania pobliskiego Domu Legend i Strachów. Z Zamku w Ogrodzieńcu roztacza się także piękny widok na okolicę.

Kolejne atrakcje, przy których warto zatrzymać się na Szlaku Orlich Gniazd, to m. in. Zamek w Olsztynie, Pilicy, Rabsztynie i Mirowie. Każda budowla jest inna, posiada własną, fascynującą historię oraz pozwala turystom odbyć swoistą, mentalną podróż do przeszłości - do czasów, kiedy warownie te stały na straży granic Polski oraz strzegły bezpieczeństwa jej mieszkańców