Aktualności

Zalety i wady dużych samochodów

2020-05-23

Rodzina na plaży przy dużym samochodzie

Wygodniej na trasie, ale ciężej z parkowaniem w mieście. Zmieści się w nim cała rodzina, narty i pies, ale częste tankowanie może nadwyrężyć nasz domowy budżet.

Dlaczego wybieramy duże samochod pomimo ich wad? Czy warto przestawić się na „coś mniejszego” kiedy już jeździmy jeepem? A może warto przekonać się do wygodniejszej i większej opcji transportu?

Jakie są najważniejsze powody, dla których wybieramy duże samochody?  

1. Bezpieczeństwo

Dużym samochodem jeździ się bezpieczniej z kilku powodów.

Po pierwsze - więcej widać, ponieważ siedzisz wyżej. Mniejsze są więc szanse że zaskoczy cię coś na drodze. Nie bez znaczenia jest też długość maski i położenie strefy zgniotu – w większych samochodach strefa zgniotu ma większą długość – czas uderzenia zwiększa się,  co skutkuje zmniejszeniem sił działających na pasażerów. Konstrukcja większych samochodów potrafi więc rozproszyć więcej energii przy zderzeniu.

Ponadto w dużym samochodzie nie tylko jesteśmy faktycznie mniej narażeni na skutki wypadku, ale też czujemy się bezpieczniej ze względu na otaczającą nas przestrzeń.

Przykładowe auto: Kia Sportage.

2. Wygoda

Nie ma się co oszukiwać – nikt nie lubi się gnieść w puszce! Mając do dyspozycji więcej miejsca, mamy większą wolność wyboru tego co zabrać na wakacje, możemy pozwolić dzieciom wziąć więcej zabawek, i w ogóle, możemy zabrać w podróż dużą rodzinę.

Duże samochody częściej są też zaprojektowane w sposób, który pozwala im łatwiej sobie radzić na nierównych drogach, terenach górzystych czy w różnych warunkach pogodowych. Jest to ważne nie tylko dla wygody, ale też bezpieczeństwa.

Przykładowe auto: Toyota RAV-4.

3. Praktyczność

Duże samochody, szczególnie dostawcze, są odpowiedzią na zapotrzebowanie właścicieli firm budowlanych, wykończeniowych, przeprowadzkowych, czy transportowych. Pomieszczą większość potrzebnego sprzętu, można dostawić do nich dodatkowe siedzenia, zapewniają też wygodę prowadzenia specyficzną dla dużych samochodów – wysokie siedzenie i dużo przestrzeni w kabinie, są więc odpowiednie dla osób, które dużo jeżdżą, nie tylko służbowo. 

Przykładowe auto: Opel Vivaro.

Oczywiście, oprócz "plusów dodatnich" są też "plusy ujemne", czyli wady. Co może nas powstrzymać przed wyborem dużego samochodu?

1. Ograniczona manewrowość

Nie ma co się oszukiwać – duże gabaryty to utrudnienie w poruszaniu się po mieście. Trudno znaleźć miejsce parkingowe  czy sprawnie zawrócić na wąskiej uliczce.

2. Większe wydatki

Nie tylko koszt samego samochodu, ale też związane z jego utrzymaniem wydatki rosną wraz z rozmiarem auta. Duży samochód to przeważnie droższe ubezpieczenie i większy koszt paliwa.

3. Łatwiej przesiąść się z małego samochodu do dużego, niż odwrotnie

Gdy już raz poczujemy się królami szosy w wysokim, dużym aucie, trudno będzie nam przesiąść się do małego samochodziku, choćby sprawniejszego i zwinniejszego. Przyzwyczajamy się do przestrzeni, poczucia bezpieczeństwa i lepszej widoczności. Dlatego początkującym kierowcom zaleca się nabycie mniejszego samochodu.

Niezależnie od tego, czy wolicie dużo przestrzeni i moc, czy zwinne maluszki, wśród naszej floty na pewno znajdziecie coś dla siebie -  wszystkie nasze samochody – duże czy małe - są nowe, ubezpieczone, czyste i gotowe do drogi!