Aktualności

Wynajem samochodów jest ekonomiczny i ekologiczny

2022-10-07

Samochód osobowy na drodze w lesie widziany z drona

Kiedyś posiadanie auta było symbolem statusu i zamożności - marka i model posiadanego pojazdu, jego wielkość i wersja wyposażenia świadczyły o zasobności właściciela. Jednak ostatnie lata przyniosły znaczącą zmianę w podejściu do korzystania z samochodów. Nowa kultura mobilności przestawiła akcent z posiadania samochodu na jego użytkowanie. Takie podejście jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale też ekonomiczne.

Polskie drogi starymi samochodami stoją

W 2021 r. Polska była drugim krajem w Europie pod względem liczby aut przypadającej na 1000 mieszkańców. Pierwsze miejsce zajął Luksemburg z 781 autami na każde 1000 osób, ale Polska nie była wiele gorsza - nad Wisłą ten wskaźnik wynosił aż 747 aut. Dla porównanie w Niemczech były to 622 samochody, a we Francji 671. Jeśli odniesiemy ten wskaźnik do całkowitej liczby mieszkańców okaże się, że po naszych drogach w 2021 r. jeździło 24,3 miliona aut.

Niestety, większość z tych pojazdów to stare auta importowane z zachodniej Europy. Z tego względu dziś średni wiek samochodu w Polsce wynosi 14 lat (średnia dla całej Unii Europejskiej to 11,5 roku). Dzieję się tak głównie dlatego, że od lat na potęgę "ściągamy" samochody z Zachodu - głównie z Niemiec, Francji, Holandii i Belgii. W wielu przypadkach są to pojazdy, które w krajach pierwszej rejestracji raczej podążałyby w stronę złomowiska, a nie na ulice. Ich stan techniczny bywa wątpliwy, emisyjność jest wysoka, a koszty utrzymania i napraw mogą z czasem przekroczyć koszt zakupu.

Wynajem samochodu: ekologiczny i ekonomiczny

Tak jak pokolenie baby boomers (60+) i pokolenie X (45+) jest silnie przywiązane do posiadania, tak milenialisi (30+) i "zetki (16+) to ludzie, którzy nie mają aż tak dużego parcia na własność i znacznie bardziej, zależy im na tym, żeby móc coś używać niekoniecznie będąc tej rzeczy posiadaczem. To pokolenia, dla których subskrypcyjny model korzystania z produktów i usług jest chlebem powszednim; ludzie, którym na sercu bardzo mocno leży dobro planety, oszczędność czasu i sprytne rozwiązania codziennych problemów. I to właśnie oni - jako grupa, która za chwilę będzie dysponowała największą siłą nabywczą - zaczynają kształtować przyszłość branży motoryzacyjnej.

Dla tych dwóch pokoleń - ale nie tylko - wynajem auta na krótki, średni czy długi termin to idealne rozwiązanie. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie poniżej.

Wynajem auta jest dobry dla planety

Samochody oferowane przez Inter Fleet to zazwyczaj nowe (nie starsze niż 12 miesięcy) auta spełniające najbardziej restrykcyjne normy emisji. Wiele z nich to też tzw. hybrydy, czyli pojazdy z jednostką napędową, która jest częściowo spalinowa, a częściowo elektryczna. Co więcej, wprowadzając nowe auta do naszej floty, zawsze sprawdzamy ich emisyjność i średnie spalanie.

Drugim ważnym aspektem jest to, że wszystkie nasze samochody są serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi, które również są zobligowane do przestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska podczas wymiany płynów eksploatacyjnych czy części.

Wynajem auta oszczędza Twój czas

W dużym skrócie, wynajmując od nas auto, możesz przestać się martwić wszystkim tym, co nie jest związane z jazdą nim. Rejestracja, serwisowanie, wymiana opon, ubezpieczenie czy likwidacja skutków potencjalnych kolizji - to wszystko jest po naszej stronie. Ty masz tylko zadbać o to, żeby samochód miał paliwo. O wszystkie inne czynności związane z obsługą samochodu zadbamy my. Dzięki temu, nie będziesz marnować swojego czasu na załatwianie formalności.

Warto też pamiętać o tym, że w dobie niedoborów surowców i podzespołów oczekiwanie na wymarzone auto może trwać nawet 12 miesięcy. Naprawdę chcesz aż tyle czekać?

Wynajem auta oszczędza Twoje pieniądze

Już w momencie wyjazdu z salonu większość samochodów traci na wartości. To oznacza, że choć zostawiłeś/aś u sprzedawcy kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych, już masz stratę. Jeśli dodatkowo zapłaciłeś/aś za samochód gotówką, pozbyłeś się pieniędzy, które w tym samym czasie mogłyby dla Ciebie pracować.

Przy wynajmie inwestycja początkowa jest minimalna (zwrotna kaucja, a przy wynajmie z możliwością wykupu również opłata startowa) i w porównaniu z kosztami finansowania nowego samochodu (np. kredytu z RRSO 10-12 proc.) jest opcją znacznie bardziej ekonomiczną.

Wynajem daje Ci elastyczność

Jedną z największych zalet wynajmu jest elastyczność, jaką daje. To Ty decydujesz, jak długo potrzebne będzie Ci auto, a także jaki rodzaj pojazdu jest będzie dla Ciebie optymalny w danym momencie. Jeśli auto z jakichkolwiek powodów Ci “nie podejdzie”, możesz je oddać i wypożyczyć kolejne.

Wynajem jest prosty

W Inter Fleet wynajem auta to minimum formalności - nie sprawdzamy zdolności kredytowej naszych klientów, dzięki czemu - chcąc wypożyczyć samochód - nie musisz przedstawiać grubych teczek zaświadczeń i kwitów. 

Jak wygląda proces wynajmu auta w Inter Fleet?

Proces wynajmu w Inter Fleet jest szybki i prosty, bo zależy nam na tym, aby liczbę formalności ograniczyć do minimum. To w zasadzie 4 podstawowe kroki do wymarzonego samochodu: 

  • Krok 1: Formularz — wysyłasz zapytanie o konkretne auto do naszego działu sprzedaży.
  • Krok 2: Ustalamy szczegóły — kontaktujemy się z Tobą, aby potwierdzić specyfikację auta, okres wynajmu i koszty.
  • Krok 3: Załatwiamy formalności — podpisujemy umowę rezerwacyjną i pobieramy od Ciebie opłatę wstępną lub kaucję; następnie odbieramy Twój nowy samochód i rejestrujemy go.
  • Krok 4: Odbierasz auto — zawieramy umowę i wydajemy Ci samochód :)

Jeśli chcesz wypożyczyć auto, koniecznie sprawdź ofertę Inter Fleet lub skontaktuj się bezpośrednio z najbliższym oddziałem Inter Fleet, napisz do nas na rent@interfleet.pl lub zadzwoń +48 22 870 01 44.

Autor zdjęcia: Sven Vee, unsplash.com