Aktualności

Wynajem średnioterminowy - zalety

2021-01-20 / Wypożyczenie

Czarny, niebieski i biały samochód na żwirowym parkingu

Kiedyś samochód albo się posiadało, albo nie. Ten, kogo było stać, kupował sobie wymarzone auto, a reszta mogła w milczeniu podziwiać lśniący nowością pojazd sąsiada, koleżanki z pracy czy rodziny z mieszkania obok. Dopiero ostatnie kilkanaście lat przyniosło rozwiązania, dzięki którym możliwe jest korzystanie z nowego auta bez konieczności jednorazowego angażowania dużych środków finansowych, zaciągania kredytu w banku czy korzystania z leasingu.

Jeszcze do niedawna większości z nas wynajem samochodu kojarzy się z krótkimi terminami - auto wypożyczaliśmy na kilka dni czy tygodni podczas podróży służbowych, wakacji czy na czas naprawy naszego własnego pojazdu. Jednak od dobrych kilku lat oferta w branży rent a car jest stale poszerzana: auto można wypożyczyć na minuty, dni, tygodnie, miesiące a nawet lata. Każde z tych rozwiązań ma swoje wyróżniki skrojone pod określone potrzeby. Dziś mamy dla Was tekst o zaletach wynajmu średnioterminowego, czyli od 1 do 12 miesięcy. 

Czym właściwie jest wynajem średnioterminowy?

Wynajem średnioterminowy to nic innego, jak odpowiedź na potrzebę konsumenta wyrażoną słowami “nie chcę kupować, ale chcę korzystać”. Jest to usługa, w ramach której firma lub osoba prywatna może wypożyczyć auto na okres od 30 dni do 12 miesięcy. Oczywiście, w zależności od polityki wynajmu danej firmy, te “widełki” mogą się nieznacznie różnić. Inną nazwą dla tego rodzaju wynajmu jest auto w abonamencie lub model subskrypcyjny. 

Wynajem średnioterminowy jest polecany przede wszystkim małym i średnim firmom, które potrzebują samochodu(ów) do konkretnego projektu. To prosty, szybki i opłacalny sposób na okresowe powiększenie floty bez ponoszenia kosztów zakupu. Jednocześnie cena wynajmu zazwyczaj obejmuje też usługi serwisowe, ubezpieczenie OC+AC i rozliczanie szkód oraz samochód zastępczy w przypadku awarii. 

Rozwiązanie sprawdzi się też w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, a także osób prywatnych, które potrzebują samochodu, ale nie chcą go kupować.

Oto trzy przykładowe sytuacje, w których warto rozważyć wynajem średnioterminowy:

  • firma handlowa - w połowie 2020 r. skończyła się nam po 3 latach umowa flotowa, auta zdaliśmy, bo były mocno wyeksploatowane. Nie mamy pewności jak będzie wyglądał nasz biznes za rok, nie chcemy brać wieloletnich zobowiązań - przetarg na nową umowę flotową zrobimy za kilka miesięcy, do tego czasu będziemy korzystać z wynajmu średnioterminowego - auta są nie starsze niż dwuletnie, nasi handlowcy są zadowoleni;
  • firma z branży budowlanej - realizujemy duży kontrakt z dala od siedziby firmy, to jest nie pierwszy tego typu projekt w naszej historii. Z dnia na dzień pojawia się potrzeba na kilka samochodów osobowych i przynajmniej jeden minibus. Projekty trwają 3-4 miesiące, pojazdy wynajmujemy w Warszawie lub w oddziale blisko placu budowy;
  • rodzina, która wróciła z zagranicy - po powrocie z kontraktu na bliskim Wschodzie naszym priorytetem było urządzenie domu, znalezienie szkół dla dzieci, pracy - mieliśmy spore wydatki, na nic nie mieliśmy czasu, co chwilę trzeba było gdzieś pojechać, coś przewieźć. Wynajęcie dużego kombi na 3 miesiące załatwiło sprawę. W tej chwili mamy małe auto miejskie, które sobie na spokojnie kupiliśmy.

Niedostrzegane koszty leasingu i zakupu

Kupując auto za gotówkę, kredytując je czy też korzystając z leasingu, często zapominamy o dodatkowych kosztach, które ponosimy lub poniesiemy w okresie jego planowanej eksploatacji. A są to niebagatelne pieniądze, rzędu kilku (a nawet kilkunastu w przypadku samochodów z segmentu premium) tysięcy złotych w skali roku.

Przede wszystkim to koszt ubezpieczenia, który ponosimy co rok i “nie ma zmiłuj”. Średnio to około 4 proc. wartości zakupu pojazdu. Kolejny wydatek to koszt finansowania, który zapłacimy w przypadku korzystania z kredytu czy leasingu - tu też musimy się liczyć ze stawką od 4 proc. do 8 proc. wartości kapitału rocznie, a także - bardzo często - z opłatą uruchomieniową. Warto pamiętać, że nasza gotówka również kosztuje i decydując się na zakup gotówkowy powinniśmy przemyśleć czy inwestując te pieniądze nie zyskamy więcej niż “mrożąc” ją w formie samochodu (który z roku na rok będzie tracił na wartości). Istotnym kosztem są też koszty zakupu opon, przeglądów i bieżącego serwisowania. Ostatnią pozycją na liście są dodatkowe koszty przy finansowaniu niegotówkowym: rejestracja pojazdu czy zgoda na polisę obcą. 

Nie zapominajmy również, że wysokość raty, która widzimy nie zawiera powyższych opłat poza odsetkami i że zawsze jest pomniejszona o własny wkład pieniężny, który z reguły waha się od 10 proc. do 30 proc. wartości kupowanego pojazdu.

Zalety wynajmu średnioterminowego w Inter Fleet 

Wynajem średnioterminowy jako taki ma wiele zalet, ale wynajem średnioterminowy w Inter Fleet ma ich jeszcze więcej :) Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich - gdybyście mieli jakiekolwiek pytania, jesteśmy do Waszej dyspozycji. 

Korzystna cena

Na początek porozmawiajmy o kosztach - średnioterminowy wynajem to bardzo korzystna cena względem wynajmów krótkich czy zakupu nowego auta. W sytuacji, gdy samochód jest potrzebny na kilka miesięcy, nie ma lepszego rozwiązania. 

Co więcej, jeśli firma zdecyduje się na wynajem większej liczby pojazdów, może liczyć na renegocjację wysokości rat miesięcznych w dół. 

Auto od ręki

Samochód jest potrzebny “na wczoraj”? Nie ma sprawy! A do tego przygotowany, po przeglądach, czysty, bezpieczny, zatankowany i “ogumiony” stosownie do pory roku. Nie trzeba czekać kilka miesięcy na dostawę do dealera, na własną rękę “ogarniać” ubezpieczenia, jeździć z dokumentami do wydziału komunikacji i w ogóle załatwiać zwyczajowych formalności.

Samochód jest gotowy do jazdy od dnia “zero”, a Ty nie musisz niczym się martwić. 

Krótkoterminowe zobowiązanie

Choć słowo “średnioterminowy” dla różnych osób może oznaczać różne rzeczy, to tak naprawdę chodzi o każdy okres pomiędzy 30 dniami a 12 miesiącami. To oznacza brak długoterminowego zobowiązania i maksymalną elastyczność rozwiązania. 

Jak to wygląda w praktyce? Jesteś rolnikiem i potrzebujesz dostawczego auta na trzy letnie miesiące, żeby wozić owoce do skupu? Nie ma sprawy. Budujesz dom i potrzebujesz większego samochodu na pół roku, żeby transportować materiały? Załatwione! Jedziesz na pół roku do pracy do innego miasta i musisz mieć czym jeździć na miejscu? Żaden problem.

Jedna forma zabezpieczenia

W Inter Fleet sprawa jest prosta - wpłacasz kaucję i równowartość czynszu za jeden miesiąc i możesz jechać. To oznacza, że nasze auta są dostępne i dla osób prywatnych, i dla firm z krótszym stażem - nie wymagamy dokumentowania, że działalność firmy jest prowadzona od kilku lat a jej przychody spełniają najostrzejsze bankowe wymogi co do zdolności kredytowej. 

Elastyczna oferta

Może zdarzyć się tak, że wypożyczony przez Ciebie samochód nie do końca Ci “podpasuje”, a Ty masz umowę jeszcze na kilka miesięcy. Co wtedy? Po prostu wymieniasz go na inny w tej samej cenie, jeśli to ta sama klasa. 

Z kolei jeśli jesteś firmą, która musi elastycznie zarządzać flotą, możesz w każdej chwili dobrać kolejne auta dla nowych pracowników.

Dlaczego warto wybrać właśnie Inter Fleet?

Powodów, dla których warto współpracować z nami jest naprawdę wiele, ale ograniczymy się do wymienienia trzech najważniejszych: 

  • 13 oddziałów na terenie całego kraju - do naszych biura zawsze masz blisko, bo jesteśmy obecni we wszystkich największych miastach w Polsce; co więcej, podstawienie i odbiór auta na terenie miasta, w którym mamy oddział masz w cenie wynajmu; 
  • odpowiednio skonfigurowane samochody - dzięki przemyślanej polityce zakupowej i wieloletniemu doświadczeniu naszych pracowników, doskonale wiemy, czego oczekują klienci i jak powinny być skonfigurowane pojazdy - przykładowe konfiguracje samochodów na wynajem średnioterminowy znajdziecie tutaj: wynajem na okres od 6 do 11 miesięcy.
  • bardzo dobre stawki - nasze ceny są jednymi z najbardziej konkurencyjnych na rynku, co możecie zobaczyć w poniższej tabelce;
  • istnieje  możliwość odkupienia auta po zakończeniu umowy - w naprawdę dobrej cenie.