Wypożyczanie samochodu bez kaucji - jakie warunki trzeba spełnić?
2024-08-30
Dzięki ofercie wypożyczalni mamy możliwość wynajęcia samochodu i zapewnienia sobie komfortowego podróżowania. Wynajem pojazdów w większości przypadków wiąże się jednak z koniecznością uregulowania tzw. kaucji. Jest to zwrotne zabezpieczenie finansowe, które jest wymagane w przypadku większości umów, których przedmiotem jest wartościowa rzecz, mogąca w trakcie użytkowania ulec uszkodzeniu. W razie, gdyby do tego doszło, wypożyczalnia ma prawo zatrzymać depozyt i z niego pokryć naprawę powstałych szkód. Coraz częściej spotkać można jednak oferty wynajmu auta bez dodatkowych kosztów w postaci kaucji. Czy warto z nich korzystać i czy faktycznie są bardziej opłacalne od tych ze standardowym depozytem?
Czym jest kaucja? Dlaczego większość wypożyczalni jej wymaga?
Korzystanie z wynajętego z wypożyczalni pojazdu na terenie całej Polski to nie tylko korzyści wynikające z jego użytkowania, ale także pewne ryzyko. Podróżując, na drodze może się bowiem zdarzyć wiele i to niekoniecznie z naszej winy - może dojść do wypadku, uszkodzenia auta przez nieznane osoby trzecie lub innych losowych sytuacji, w wyniku których zostanie ono zwrócone do wypożyczalni w stanie wymagającym wysokich nakładów finansowych mających na celu przywrócenie go do stanu pierwotnego.
Niekiedy zdarza się także tak, że to sami wynajmujący nie dbają o wypożyczony pojazd - zwracają go z uszkodzeniami, zabrudzeniami, bez niektórych elementów wyposażenia czy z innymi wadami, które następnie wypożyczalnia musi usunąć na własną rękę, aby auto mogło dalej dobrze służyć kolejnym jej klientom. Nic więc dziwnego, że firmy oferujące wynajem samochodów chcą się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć.
Takim standardowym i powszechnie stosowanym w branży zabezpieczeniem finansowym jest właśnie kaucja. Jest to bardzo podobne narzędzie do tego, które jest stosowane w wielu sytuacjach dnia codziennego. Kaucja, nazywana także depozytem, najczęściej pojawia się bowiem wszędzie tam, gdzie osobom trzecim udostępniane są rzeczy o znacznej wartości, np. sprzęt elektroniczny, mieszkanie czy właśnie samochód, które w trakcie użytkowania mogą ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu. Jej wysokość jest indywidualnie ustalana przez wypożyczalnię i zależy od klasy pojazdu.
Kaucja jest narzędziem, które służy zabezpieczeniu interesów wypożyczalni, na wypadek, gdyby klient naruszył uzgodnione zasady wynajmu samochodu, w tym np. oddał auto uszkodzone, brudne, z niepełnym wyposażeniem lub samowolnie przedłużył czas korzystania z niego. Jeśli natomiast samochód zostanie zwrócony zgodnie z warunkami, kaucja podlega w całości zwrotowi.
Wypożyczenie auta z kaucją nie wiąże się więc z dodatkową opłatą sensu stricto - kaucja stanowi bowiem zwrotne zabezpieczenie, które wraca do klienta po zakończonej umowie najmu. Nie ma się więc czego obawiać, a tym bardziej na siłę unikać ofert wypożyczalni, które wymagają uiszczenia kaucji, tym bardziej, że wynajem aut bez kaucji może być obarczony dodatkowymi kosztami, zaszytymi w koszcie najmu.
Jak pobierana jest kaucja za wynajem samochodu?
Stosowana przez wypożyczalnie samochodów z całej Polski kaucja jest najczęściej pobierana poprzez preautoryzację wymaganej kwoty na karcie kredytowej lub debetowej klienta. Z tego powodu, aby wynająć auto, jednym z warunków jest posiadanie aktywnej karty płatniczej, na której wypożyczalnia będzie mogła zablokować środki na kaucję.
Pieniądze te nie są jednak pobierane z konta, lecz czasowo blokowane na poczet pokrycia ewentualnych szkód. Niektóre wypożyczalnie pozwalają na wniesienie kaucji w gotówce, jednak jest to praktyka coraz rzadsza. Po zwrocie auta zgodnie z umową, czyli w takim samym stanie, w jakim zostało wypożyczone, środki są natomiast odblokowywane..
Czy warto wypożyczyć samochód bez kaucji zabezpieczającej. Czy to się opłaca?
W ostatnich latach pojawiły się oferty wypożyczalni, które nie wymagają opłacenia kaucji. Brak kaucji wiąże się z tym, że klient nie musi posiadać karty kredytowej/debetowej ani wpłacać depozytu w gotówce.
Jako że kaucja jest jednym z najważniejszych zabezpieczeń interesów wypożyczalni, warto ostrożnie podchodzić do ofert wynajmu samochodów bez kaucji i dokładnie przeanalizować wszystkie, związane z nimi koszty, w tym m. in. limity kilometrów. Warto także porównać je z ofertami wypożyczalni oferujących tani wynajem samochodów, które wymagają kaucji.
Często okazuje się bowiem tak, że brak depozytu jest kompensowany wyższymi opłatami składającymi się na ostateczny koszt wynajmu pojazdu, a reklamowany jako tani wynajem aut wcale taki nie jest. W przypadku kaucji, która jest opłatą w 100% zwrotną zawsze wtedy, gdy samochód zostanie oddany w określonym stanie, zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty tej firmy, która pobiera ją w standardowej, zwrotnej formie. Klienci Inter Fleet, którzy chcą natomiast obniżyć wysokość kaucji, mogą skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania.
Jak działa kaucja w Inter Fleet?
Wysokość kaucji w Inter Fleet zależności od segmentu auta. Kaucja jest blokowana na karcie płatniczej w formie preautoryzacji środków w momencie odbioru auta. Jeśli w trakcie wynajmu nic się nie wydarzy, środki na koncie klienta zostaną odblokowane po zwrocie auta.
Oprócz tego standardowego rozwiązania, klienci Inter Fleet mogą zdecydować się także na obniżenie kaucji do połowy wysokości. Można to zrobić, wykupując jeden z dostępnych pakietów zniesienia udziału własnego w szkodzie, czyli kwoty, którą użytkownik auta musi pokryć samodzielnie w przypadku spowodowanych z jego winy uszkodzeń.