Finansowanie - wynajem długoterminowy z możliwością wykupu

Wynajem długoterminowy z możliwością wykupu to rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć nowym samochodem, ale nie chcą kupować auta za gotówkę, na kredyt lub brać go w leasing.

Na czym polega wynajem długoterminowy z możliwością wykupu?

W dużym skrócie wynajem długoterminowy to wynajem samochodu na czas wpisany w umowie najmu, który zazwyczaj wynosi od 12 do 60 miesięcy z możliwością wykupienia auta na własność. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zawarcia umowy serwisowej. To oznacza, że najemca nie musi martwić się o przeglądy, naprawy czy wymianę opon, bo wszystkie te kwestie reguluje właśnie umowa serwisowa. 

Na plus należy zaliczyć też elastyczność takiej formy korzystania z pojazdu -  inaczej niż w przypadku leasingu, po zakończeniu umowy najemca ma możliwość wykupienia samochodu, ale nie musi z niej korzystać. Tak więc wynajem długoterminowy z możliwością wykupu to rozwiązanie idealne dla osób ceniących elastyczność, przejrzystość kosztów i wygodę.

Kiedy warto rozważyć wynajem długoterminowy z możliwością wykupu?

Wynajem długoterminowy to przede wszystkim jedna z najkorzystniejszych kosztowo metoda na korzystanie z samochodu w okresie od 2 do 5 lat - gdzie za koszt uznajemy sumę opłat finansowych. Dodatkowymi cechami są: wygoda i elastyczność korzystania z auta bez konieczności bycia jego właścicielem. Jeśli chcesz mieć samochód do dyspozycji, ale nie masz głowy do formalności, mechaników i serwisów, a do tego nie zależy Ci, żeby auto było Twoją własnością, rozważ wynajem długoterminowy z możliwością wykupu. Jeżeli pojazd nie spełni Twoich oczekiwań, możesz go zwrócić i poszukać czegoś innego. Jeśli je polubisz i się do niego przyzwyczaisz, możesz je wykupić po wygaśnięciu umowy najmu. 

Z kolei firmy w wynajmach długoterminowych doceniają przede wszystkim to, że nie muszą angażować znacznego kapitału. Dla zapracowanych przedsiębiorców korzyścią jest też to, że zarządzanie flotą takich pojazdów w wynajmie długoterminowym leży po stronie wynajmującego, a najemca po prostu płaci i korzysta. W przypadku awarii czy kolizji firma nie musi martwić się naprawą i angażować czasu swoich pracowników w obsługę zdarzenia - wszystko bierze na siebie wynajmujący, a firma otrzymuje pojazd zastępczy na czas naprawy.

Czym się różni wynajem długoterminowy z możliwością wykupu od leasingu operacyjnego?

Na pierwszy rzut oka te dwa rozwiązania są podobne, ale diabeł tkwi w szczegółach. Najważniejsze różnice między tymi dwoma usługami opisaliśmy w poniższej tabelce:

Wynajem długoterminowyLeasing operacyjny
- Równa lub zmienna rata wynajmu

- Czynności naprawcze i serwisowe realizowane przez wynajmującego w ramach umowy serwisowej

- Formalności i ubezpieczenie po stronie wynajmującego

- Brak obowiązku wykupu auta po zakończeniu umowy 

- Ograniczony roczny przebieg
- Zmienna rata leasingowa

- Przeglądy, serwisy, naprawy po stronie leasingobiorcy

- Dodatkowe koszty ponad ratę leasingu - naprawy, serwisy, przeglądy, ubezpieczenia, etc. 

- Obowiązek wykupu auta po zakończeniu umowy leasingu 

- Niski koszt wykupu auta

- Nieograniczony roczny przebieg

Czym się różni wynajem długoterminowy z możliwością wykupu od „auta na abonament”?

Wynajem długoterminowy z możliwością wykupu zakłada, że choć klient decyduje się na wynajem, a nie na zakup auta, to jednak później może zechcieć wykupić je na własność. Z kolei auto na abonament to nic innego jak możliwość korzystania z samochodu w zamian za comiesięczną ratę i tzw. opłatę startową. To rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć nowym autem, lubią testować różne modele, nie chcą zajmować się czynnościami związanymi z obsługą auta (formalności, przeglądy, serwisy, wymiana opon, etc.) i wystrzegają się wieloletnich zobowiązań - zazwyczaj umowa na auto w abonamencie opiewa na okres od 12 do 36 miesięcy.

Wynajem długoterminowy a podatki

Przepisy mówią, że przedsiębiorca może „wrzucić w koszty” różne wydatki związane z najmem samochodu:

1) Czynsz za najem - w całości, jeśli wartość wynajmowanego auta nie przekracza 150 000 zł brutto; jeśli wartość auta przewyższa wyżej wymienioną kwotę, należy skorzystać ze wzoru: 150 000 / wartość pojazdu x czynsz.

2) Rozliczenie VAT - ustawodawca przewidział kilka sposobów rozliczenia VAT, które zależą od rodzaju pojazdu i spełnienia określonych warunków:

3) Koszty eksploatacyjne - czyli paliwo, koszty serwisowe, parking, opłaty autostradowe czy bieżące naprawy można wrzucać w koszty w całości (100 proc.) pod warunkiem, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności. W pozostałych przypadkach do kosztów można zaliczyć 75 proc. wydatków.

Gdzie można znaleźć dobre oferty wynajmu długoterminowego?

Oczywiście w Inter Fleet! Oto co wyróżnia na rynku nasze oferty: 

Proces wynajmu w Inter Fleet

Proces wynajmu w Inter Fleet jest szybki i prosty - to tylko 4 kroki do wymarzonego samochodu: 

Ile kosztuje wynajem długoterminowy z możliwością wykupu?

Jeśli rozważasz wynajem długoterminowy z możliwością wykupu, ale nie wiesz, jakich kosztów się spodziewać, czytaj dalej. Poniżej pokazaliśmy symulację kosztów dla dwóch przykładowych modeli.

1. Toyota Corolla 1.8HSD 122KM Comfort Tech, sedan

Suma opłat / łączny koszt finansowy wynosi 87 492,65 zł (brutto: 107 615,96 zł) składa się z:

Do raty finansowej należy doliczyć koszt pełnego ubezpieczenia OC/AC/ASS/NNW w kwocie 274,25 zł/m-c.

2. Volvo XC40 Momentum Pro T3 163 KM

Suma opłat / łączny koszt finansowy wynosi 131 509,90 zł (brutto: 161 757,18 zł) składa się z:

Do raty finansowej należy doliczyć koszt pełnego ubezpieczenia OC/AC/ASS/NNW w kwocie 382,70 zł/m-c. Usługi takie jak podstawienie auta we wskazane miejsce, serwis, opony zimowe z wymianą i składowaniem czy pojazd zastępczy na cały okres naprawy wyceniane są indywidualnie. Miesięczny limit przebiegu wynosi 3000 km. Opłata za nadprzebieg: 0,35 zł/km.

Wynajem długoterminowy jest coraz popularniejszy!

Statystyki pokazują, że w ostatnich latach wynajem długoterminowy staje się coraz popularniejszy. Polski związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów podaje, że pomimo pandemii w 2020 r. rynek urósł o 2 proc. 

Choć może się to wydawać niedużo w porównaniu do dwucyfrowych wzrostów rynku wynajmów długoterminowych obserwowanych w poprzednich latach (13,2 proc. w I kwartale 2017 r. i 15,2 proc. w I kwartale 2018 r.), to w nieprzewidywalnej sytuacji gospodarczej, którą zafundował nam koronawirus i kolejne lockdowny, jest co świętować. Tym bardziej że np. wynajmy krótkoterminowe zanotowały spadek o 17,3 proc. r/r.

Co ciekawe, już co czwarty samochód użytkowany przez przedsiębiorców w naszym kraju jest pojazdem w wynajmie długoterminowym, a udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży nowych samochodów dla firm zwiększył się znacząco.

Sprawdź wynajem na dniWypożycz auto na 1-12 m-cy

;

Brak samochodów spełniających kryterium filtra.