Aktualności

Przewóz zwierząt w samochodzie z wypożyczalni - zasady i przepisy

2023-04-15

Brązowy pies wystawia głowę przez okno w samochodzie

Zwierzęta to członkowie rodziny. Nie wyobrażamy sobie bez nich świąt czy wieczornego relaksu. Jak więc mamy jechać na wakacje czy weekendowy wypad za miasto, nie uwzględniając ich w swoich planach? 

Przewożenie zwierząt w samochodzie nie jest jednak takie proste, jak wygląda na filmach. Jak zrobić to bezpiecznie dla siebie i pupila? Co przepisy mówią o przewozie zwierząt autem? Jak zapewnić psu komfort w tym środku transportu? 

Przyjrzyjmy się obecnym zasadom i dobrym praktykom w związku z transportowaniem naszych czworonożnych przyjaciół. 

Jakie przepisy traktują o bezpiecznym przewożeniu psich i kocich pasażerów? 

Przepisy ruchu drogowego nie wskazują dokładnie, jak przewozić psy i koty w samochodzie osobowym. Należy tu sięgnąć do prawa o ruchu drogowym, a konkretnie do art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r., która mówi, że ładunek w pojeździe umieszcza się w taki sposób, by nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi i był zabezpieczony przed zmianą położenia. Za niezastosowanie się do tych przepisów można otrzymać mandat do 200 zł. Co to oznacza? Nasz puszysty “ładunek”, szczególnie dużych rozmiarów, najlepiej będzie przewozić w samochodzie typu hatchback, kombi lub van, który posiada siatkę odgradzającą bagażnik od kabiny. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie samochód typu sedan, warto zadbać o odpowiednie unieruchomienie zwierzęcia za pomocą pasów. 

Jeśli nie zadbamy o odpowiedni komfort pupila w trakcie jazdy, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności z tytułu art. 6 ustawy o ochronie zwierząt, który zabrania znęcania się nad zwierzętami. Pies czy kot nie może być narażony na cierpienie i nadmierny stres. To oznacza, że w trakcie podróży zwierzak powinien mieć zapewniony regularny dostęp do wody pitnej, a w trakcie postojów możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w trakcie jazdy? 

Możemy przewozić psa w kabinie, na tylnej kanapie - wtedy najlepiej przypiąć go specjalnymi szelkami do zamku pasa bezpieczeństwa. 

Koty lub małe psy powinniśmy przewozić w usztywnianym transporterze lub w specjalnych szelkach, przypiętych pasami bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem zwierzaki nie powinny siedzieć na kolanach pasażera w trakcie jazdy - stanowi to zagrożenie zarówno dla uczestników podróży, jak i dla czworonoga. W razie gwałtownego hamowania lub wypadku (do którego swoją drogą może się przyczynić zestresowany pies lub kot), nic nie chroni naszych pasażerów przed uderzeniem w szybę, fotel, deskę rozdzielczą… Pupil może także zeskoczyć z kolan i "zaplątać się" pod pedał gazu lub hamulca. Kto ma plastyczną wyobraźnię, ten niech sobie dopowie, co może wydarzyć w takiej sytuacji. 

Jak należy przewozić zwierzęta w aucie? Dobre praktyki 

Choć przepisy nie określają dokładnie, jak powinno wyglądać przewożenie psa w aucie, istnieje wiele dobrych praktyk, które pomogą nam komfortowo podróżować z czworonożnym przyjacielem.

  • Pies w samochodzie powinien być bezpieczny i czuć komfort, nie bez znaczenia jest jednak też nasze dobre samopoczucie i świadomość, że samochód po podróży wciąż będzie czysty. Jeśli zwierzę podróżuje w kabinie, na tylnej kanapie możemy rozłożyć wodoodporną matę, która ochroni tapicerkę przed ewentualnym zamoczeniem, ale też zapobiegnie osadzaniu się na niej sierści. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca a podróżujemy z dużym psem, możemy rozłożyć mu w bagażniku legowisko, a na nim matę.
  • Jeśli chodzi o zaopatrzenie, istnieje mnóstwo akcesoriów, które znacznie ułatwiają komfort podróżowania ze zwierzęciem. W sklepach zoologicznych poza pasami i matami ochronnymi możemy też zaopatrzyć się w miski połączone z zakręcaną butelką, czy silikonowe, teleskopowo składane miseczki, które nie zajmują wiele miejsca i można je łatwo i szybko wytrzeć do sucha. Zawsze miejmy przy sobie butelkę wody niegazowanej.
  • Jeśli nasz pupil cierpi na chorobę lokomocyjną, warto przed podróżą skonsultować się z lekarzem weterynarii - konieczne może się okazać podanie odpowiedniego leku. Lepiej też nie karmić zwierzaka tuż przed podróżą, gdyż w połączeniu ze stresem i zakrętami na drodze może to spowodować wymioty. Najlepiej podać zwierzęciu posiłek kilka godzin przed planowanym wyjazdem.
  • Nie zapomnijmy również o dokumentach potwierdzających szczepienia, a w przypadku zagranicznych podróży – paszportu.
  • Dobrą praktyką jest też przyzwyczajanie psa do jazdy już od szczeniaka, aby w przyszłości nie bał się samochodowych wojaży. Jeśli jednak nie mieliśmy takiej możliwości, należy pamiętać, aby zwierzę przyzwyczajało się do jazdy stopniowo, zaczynając od krótkich dystansów.
  • Lepiej też, mimo że jest to ładny i zabawny obrazek, nie pozwalać psu na wystawianie głowy przez okno w trakcie jazdy - może go to narazić na choroby lub urazy.
  • Dopilnujmy, aby zwierzak zawsze nosił obrożę z przywieszką z naszym numerem telefonu. W razie gdyby pies lub kot przeraził się i uciekł, potencjalnemu znalazcy będzie łatwiej się z nami skontaktować. 

Inne aspekty bezpieczeństwa i komfortu pupila w samochodzie

Większość z nas ma absolutną świadomość szkodliwości takiego działania, wciąż jednak słyszymy o przypadkach pozostawienia psa samego w nagrzanym samochodzie. Należy pamiętać, że gdy termometry wskazują 30 stopni Celsjusza na zewnątrz, temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet 70 stopni. Pozostawienie pupila w aucie, szczególnie w upalną pogodę, może skutkować jego odwodnieniem i śmiercią. Takie zachowanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale też karalne - według ustawy o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a, kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, to m.in kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako "wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu", a więc narażanie czworonożnego pasażera na zbędne cierpienie i stres. 

Jeśli jesteśmy zmuszeni wyjść z samochodu sami, np. aby zapłacić za paliwo, zostawmy auto w cieniu, z otwartym oknem lub włączoną klimatyzacją, a psu udostępnijmy miskę z wodą. Nie zapominajmy, że wieziemy ze sobą żywe stworzenie. 

Ubezpieczenie

Jeżeli wciąż nie czujemy się wystarczająco spokojni i martwimy się co będzie w razie wypadku, warto pomyśleć o ubezpieczeniu zwierzaka. Niektóre firmy oferują możliwość otrzymania świadczenia dla psa lub kota transportowanego ubezpieczonym samochodem.

W ramach polisy może być też zapewniona opieka nad zwierzęciem, przewóz zwierzęcia z miejsca zdarzenia do weterynarza, kliniki weterynaryjnej lub opiekuna oraz pokrycie kosztów leczenia.

Auto z wypożyczalni a przewóz zwierząt

Czy samochodem z wypożyczalni można przewozić zwierzęta? Każda firma ma swoje zasady dotyczące transportowania psa czy kota. Wiele firm wynajmujących samochody nie daje takiej możliwości. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa oraz troski o komfort – zarówno pasażerów, jak i zwierząt. 

Przewożenie czworonoga wiąże się z szeregiem wyzwań, którym należy sprostać aby podróż była bezpieczna i komfortowa. Jednym z nich jest fakt, że auto z wypożyczalni jest dla psa zupełnie nowym środowiskiem, wiąże się z innymi zapachami. 

Jeśli pies nie jeździł wcześniej autem, sam fakt przebywania w zamkniętej, ciasnej przestrzeni może stanowić dla niego problem. W miarę możliwości powinniśmy wcześniej przyzwyczaić psa do samochodu. Można zacząć od kilkuminutowych pobytów w aucie na parkingu czy zamienienia transportera w kojec domowy, następnie wybrać się na krótką przejażdżkę wokół osiedla, aby przyzwyczaić psa do podróży samochodem. Ważne, aby maksymalnie ograniczyć możliwość wystąpienia u zwierzęcia stresu, który może prowadzić do nieprzewidywalnego zachowania.

Auto z wypożyczalni z pewnością nie będzie też wyposażone w akcesoria samochodowe niezbędne do przewozu zwierząt, dlatego należy pamiętać o wszystkich zabezpieczeniach - transporterze, szelkach samochodowych, macie zapobiegającej przemieszczaniu się psa.

Należy też uważać na to, aby zwierzę nie uszkodziło wnętrza pojazdu, co może się zdarzyć szczególnie wtedy, gdy będzie poddane stresowi. Zniszczona tapicerka, wszędobylska sierść i inne zanieczyszczenia mogą nas narazić na spore koszty. Nie chodzi jednak tylko o kwestię czystości. Autem z wypożyczalni może podróżować osoba z alergią, która zostanie narażona, jeżeli w samochodzie pozostanie alergen w postaci sierści. 

Jeżeli mamy wątpliwości, czy możemy zapewnić sobie i wszystkim pasażerom stuprocentowe bezpieczeństwo w trakcie jazdy, lepiej odpuścić podróż samochodem i wybrać inny środek transportu. Niewłaściwe przewożenie zwierząt, brak odpowiednich akcesoriów czy inne, niewielkie nawet niedopatrzenia, mogą skutkować ogromnymi szkodami, które nie zawsze będą mogły zostać naprawione.