Aktualności

Najbezpieczniejsze marki i modele samochodów

2023-04-30

Dłoń zapinająca pas bezpieczeństwa w samochodzie

Przy wyborze samochodu kierujemy się różnymi kryteriami - patrzymy na jego ładną linię, wielkość czy kolor. Większość z tych czynników to kwestia indywidualnego gustu, jest jednak coś, co nie podlega preferencjom - bezpieczeństwo naszego pojazdu. 

Dlaczego bezpieczeństwo samochodu jest tak ważne? 

 • Bezpieczny samochód jest w stanie chronić przed obrażeniami i urazami w przypadku wypadku drogowego.
 • Kierowcy, którzy czują się bezpiecznie w swoim aucie, są mniej zestresowani i bardziej skoncentrowani na prowadzeniu, co przekłada się na większą ostrożność na drodze.
 • Bezpieczne samochody wyposażone w odpowiednie systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy hamowania awaryjnego czy układy kontroli trakcji, mogą zapobiec lub zminimalizować ryzyko wypadku.
 • Bezpieczny samochód jest mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne i awarie, co przekłada się na dłuższą żywotność pojazdu i mniejsze koszty naprawy.

Jak widzimy, bezpieczny samochód to nie tylko kwestia ochrony zdrowia i życia naszego i pasażerów, ale też zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa na drodze. 

Które marki samochodów powszechnie dostępnych na rynku uważane są za najbezpieczniejsze? 

Wybraliśmy kilka modeli, które egzaminy Euro NCAP zdały na piątkę. 

Toyota Corolla Cross Hybrid

To zgrabny, pięciodrzwiowy SUV z 2022 roku, który już od dnia premiery spotyka się z dużym zainteresowaniem klientów. Nic w tym dziwnego, kiedy przyjrzymy się specyfikacji - możemy w niej dostrzec mnóstwo nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, takich jak: 

 • Elektroniczne sterowanie rozdziałem sił hamowania (EBD) które umożliwia automatyczne kontrolowanie sił hamowania pomiędzy kołami pojazdu w zależności od warunków drogowych i obciążenia. Zapewnia skuteczność hamowania zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych, takich jak śliska nawierzchnia czy hamowanie na nierównym podłożu. 
 • Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych, rowerzystów i motocyklistów. który działa poprzez wykorzystanie różnych czujników skanujących otoczenie pojazdu w celu wykrycia innych użytkowników drogi. Jeśli system wykryje zagrożenie zderzenia, informuje kierowcę o tym poprzez sygnał dźwiękowy oraz podejmuje odpowiednie działania w celu zmniejszenia ryzyka zderzenia. System ten jest szczególnie przydatny w sytuacjach, gdy kierowca nie jest w stanie zareagować wystarczająco szybko, na przykład ze względu na zmęczenie, nieuwagę lub zbyt krótki czas reakcji.
 • Ciekawym udogodnieniem jest też automatyczny ogranicznik prędkości (ASL), który działa poprzez kontrolowanie przepustnicy i/lub systemu wtryskowego silnika, aby pojazd nie przekraczał ustalonej prędkości, bez względu na to, jak mocno kierowca naciska na pedał przyspieszenia. 

Toyota Corolla Cross Hybrid posiada także wiele funkcji bezpieczeństwa i asysty kierowcy, takich jak system stabilizacji toru jazdy, systemy ostrzegania przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu czy kontrola tempomatu dostosowująca prędkość do innych pojazdów na drodze.

Toyota Yaris hybrid

Również jest uważana za bardzo bezpieczne auto. Ten średniej wielkości crossover idealnie nadaje się zarówno do wyjazdów na wakacje z rodziną, jak i do podróży służbowych. W samochodzie zastosowano wiele systemów bezpieczeństwa i asysty kierowcy, które pomagają w uniknięciu kolizji i zapewniają jak najwyższy poziom bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów.

Jakie udogodnienia posiada? 

 • System stabilizacji toru jazdy (VSC, ang. Vehicle Stability Control), czyli system bezpieczeństwa, który pomaga utrzymać stabilność i kontrolę nad pojazdem podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych lub w nagłych sytuacjach, takich jak uniknięcie przeszkody czy nagłe hamowanie.
 • System automatycznego powiadamiania ratunkowego (eCall), który w momencie zderzenia automatycznie łączy się z numerem alarmowym w danym kraju i przekazuje informacje o położeniu pojazdu, numerze rejestracyjnym, a także informacje o zdarzeniu (np. liczba pasażerów, informacje o stanie zdrowia, itp.) Jego celem jest przyspieszenie reakcji służb ratowniczych, co w razie wypadku może okazać się nieocenione. 
 • Wspomaganie pokonywanie podjazdów (HAC), który pomaga kierowcy w utrzymaniu pojazdu na miejscu podczas ruszania na wzniesieniu, aby uniknąć cofnięcia się pojazdu.
 • nie bez znaczenia dla rodziców i opiekunów będzie też fakt, że samochód ten posiada system mocowania fotelików dziecięcych na skrajnych tylnych siedzeniach (ISOFIX), który dodaje “sporo punktów” do bezpieczeństwa naszych maluchów, zapewnia większą stabilność fotelika. 

Systemy takie jak automatyczne hamowanie w przypadku zagrożenia zderzeniem, ostrzeganie przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu czy kontrola tempomatu dostosowująca prędkość do innych pojazdów na drodze są standardowe w Toyota Yaris Hybrid.

MINI Countryman Cooper

Dla tych, którzy nie lubią dużych samochodów mamy propozycję w postaci Coopera Mini Countryman, który w teście NCAP również otrzymał 5 gwiazdek. 

Wszechstronny model brytyjskiej marki premium jest również jednym z 12 samochodów w swoim segmencie, który zdobył najwyższą ocenę w testach zderzenia ze słupem przeprowadzonych przez amerykański Instytut Bezpieczeństwa Drogowego IIHS i otrzymał nagrodę „Top Safety Pick” (Najlepszy wybór pod względem bezpieczeństwa). 

Wysokie oceny przyznane zostały za ochronę dorosłych i dzieci, a także za systemy bezpieczeństwa i asysty kierowcy. 

Oto niektóre z nich: 

 • System monitorowania martwego pola (BLIS) - który pomaga kierowcy zauważyć pojazdy znajdujące się w martwym polu, co zwiększa bezpieczeństwo podczas zmiany pasa ruchu.
 • System ostrzegania o kolizji z automatycznym hamowaniem awaryjnym - wykrywa potencjalne zagrożenie kolizją i ostrzega kierowcę. Jeśli kierowca nie zareaguje, samochód zostaje automatycznie zahamowany.
 • System kontroli trakcji (DTC) i system stabilizacji toru jazdy (DSC) - pomagają utrzymać pojazd na drodze poprzez zapobieganie poślizgom i stabilizację toru jazdy.
 • System rozpoznawania znaków drogowych, który automatycznie rozpoznaje np. ograniczenia prędkości i wyświetla je na desce rozdzielczej.

Ponadto Mini Countryman Cooper został wyposażony w szereg funkcji zapewniających duży komfort jazdy dla wszystkich pasażerów, takich jak zaawansowany system multimedialny z dużym ekranem dotykowym, automatyczna klimatyzacja czy system HI FI dla wysokiej jakości dźwięku. 

Kia Sportage

Znana i lubiana Kia Sportage również zalicza się do jednych z najbezpieczniejszych samochodów w rankingu. Dzięki wielu systemom bezpieczeństwa można śmiało ruszyć nią w bezpieczną podróż. 

 • Electronic Stability Control, to system zaprojektowany w celu zapobiegania utracie kontroli nad pojazdem w trudnych warunkach drogowych, takich jak śliska nawierzchnia. System działa poprzez automatyczne hamowanie indywidualnych kół i zmniejszanie mocy silnika, aby zapobiec poślizgowi i utracie kontroli.
 • HAC - System asysty podjazdu - pomaga w ruszaniu na wzniesieniu. Pozwala utrzymać hamulce przez krótki czas po zwolnieniu pedału, zapobiegając tym samym cofaniu się pojazdu podczas ruszania na wzniesieniu.
 • Kontrola hamowania podczas zjazdu (Downhill Brake Control) - system ten utrzymuje stałą prędkość podczas zjazdu z góry, kontrolując hamowanie pojazdu. System ten zapobiega przyspieszeniu na stromym zjeździe i umożliwia kierowcy skupienie się na prowadzeniu pojazdu.

Przedstawiliśmy kilka samochodów, które w naszej ocenie pomagają kierowcy czuć się za kółkiem bezpieczniej i pewniej. Wszystkie je możecie znaleźć w ofercie Inter Fleet, ponieważ bezpieczne samochody to nasz absolutny must-have. 

Niezależnie jednak od wszelkich rankingów należy pamiętać, że nawet najbezpieczniejszy samochód będzie zagrożeniem dla uczestników ruchu, kiedy będzie nim kierował nieodpowiedzialny lub zmęczony kierowca. 

Niezależnie od samochodu, którym jedziemy, nie zapomnijmy o tym, aby: 

 • przestrzegać przepisów drogowych, 
 • zachować pełną koncentrację na drodze - nie korzystać z telefonu komórkowego, jedzenia czy picia podczas jazdy, 
 • używać pasów bezpieczeństwa - to ważne, aby zminimalizować ryzyko obrażeń w przypadku wypadku drogowego,
 • zachowywać bezpieczną odległość między pojazdami, 
 • bezwzględnie unikać prowadzenia pod wpływem alkoholu i narkotyków, 
 • zatrzymać się i odpocząć, kiedy poczujemy senność, 
 • dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nas i naszego zachowania!