Aktualności

Bezpieczna jazda samochodem - przydatne zasady i systemy wspomagające kierowcę

2024-01-10 / Eksploatacja

Kobieta zmienia biegi w samochodzie

Samochód to dla wielu podstawowy środek transportu. Z jego wykorzystaniem w codziennym życiu wiążą się nie tylko korzyści, ale także pewne ryzyko. Aby je zminimalizować, należy przestrzegać zasad bezpiecznej jazdy. Zapewniają ją zarówno nowoczesne, wyposażone w systemy wspomagające kierowcę pojazdy, jak i umiejętności samego kierującego, w tym jego zdolność do przewidywania sytuacji na drodze oraz wyćwiczenie odpowiednich, sprzyjających bezpieczeństwu nawyków.

Bezpieczeństwo jazdy a predyspozycje kierującego

Bezpieczeństwo poruszania się po drodze zależy przede wszystkim od osoby, która siedzi za kółkiem. Aby we właściwy, zgodny z obowiązującymi normami i przepisami, sposób poruszać się po drogach, należy nie tylko perfekcyjnie znać przepisy ruchu drogowego i stosować się do nich, ale także wypracować w sobie odpowiednie nawyki. 

Składa się na nią utrzymanie uwagi i skupienia na wysokim poziomie, bez względu na to, czy poruszamy się po dobrze znanej trasie czy wyruszamy w podróż w nieznane. Rutyna jest w przypadku kierowców zgubna oraz stanowi jedną z najczęstszych przyczyn stłuczek i kolizji, o mandatach za nieprzepisową jazdę nie wspominając. W czasie jazdy należy zachowywać bezpieczną odległość od innych pojazdów oraz zwracać baczną uwagę na wszystkie wykonywane przez nie manewry. 

Za kierownicę należy siadać jedynie w stanie trzeźwości i w dobrej formie psychofizycznej – przemęczenie, stres czy obniżona koncentracja negatywnie wpływają bowiem na bezpieczeństwo jazdy i mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Styl i tempo jazdy powinno być zawsze dostosowane do warunków panujących na drodze. Wzmożoną ostrożność należy zachowywać zwłaszcza w czasie niepogody, podczas jazdy nocą, a także w słoneczne, upalne dni.

Przygotowanie samochodu do jazdy

Bezpieczna jazda samochodem zależy nie tylko od samych umiejętności i dobrego stanu psychofizycznego kierowcy, ale także od stanu samochodu. Aby mieć zaufanie do swojego pojazdu, należy regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne oraz dokonywać wymaganych napraw. 

Jeśli w czasie jazdy zauważymy nieprawidłowości, które mogą negatywnie wpływać na jego zachowanie na drodze, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do warsztatu w celu poddania go przeglądowi i naprawie ewentualnych usterek. Na serwisowaniu pojazdu nie należy oszczędzać, tylko powierzyć swoje auto zaufanemu mechanikowi, który zadba o jego dobry stan techniczny.

Przed ruszeniem w drogę, kierowca powinien sprawdzić, czy w samochodzie wszystko działa, jak należy – m. in. zweryfikować funkcjonowanie świateł, poziom płynów eksploatacyjnych, a jeśli korzysta z wypożyczonego pojazdu, dostosować układ fotela i lusterek do własnych potrzeb. Bardzo ważną kwestię dla bezpieczeństwa poruszania się po drogach stanowi także sezonowa wymiana opon oraz kontrolowanie ich stanu. Zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem prowadzić do niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu sytuacji.

Systemy bezpieczeństwa, które podnoszą bezpieczeństwo jazdy

Oprócz odpowiedniego zachowania kierowcy na drodze, utrwalenia pozytywnych nawyków za kierownicą oraz regularnego sprawdzania stanu technicznego pojazdu, bezpieczeństwo jazdy zwiększają także nowoczesne rozwiązania techniczne obecne w samym pojeździe. W wiele spośród nich wyposażone są pojazdy Inter Fleet, co gwarantuje ich użytkownikom bezpieczną, zgodną ze współczesnymi standardami jazdę. 

Wszystkie pojazdy w wypożyczalni aut są ubezpieczone, regularnie poddawane przeglądom technicznym oraz wyposażone w opony dostosowane do aktualnie panującej pory roku. Niektóre modele posiadają wbudowane czujniki, które wspierają kierowcę podczas wykonywania manewru parkowania. Przydatnym elementem ich wyposażenia jest także kamera cofania, która przydaje się podczas poruszania się po mieście, parkowania i wykonywania bardziej skomplikowanych manewrów.

W jakie systemy bezpieczeństwa są wyposażone współczesne samochody?

Jednym z najczęściej spotykanym w samochodach systemów bezpieczeństwa jest ABS, czyli przeciwblokujący układ hamulcowy. Zapobiega on blokowaniu kół pojazdu w czasie hamowania, dzięki czemu nawet przy silnym naciśnięciu hamulca, auto nie wpada w poślizg, pozwalając na zachowanie sterowności na wysokim poziomie. 

Współczesne samochody są także wyposażane w ACC, czyli aktywny tempomat. Jego kluczowym zadaniem jest samodzielne zmniejszanie prędkości pojazdu w sytuacji, gdy wykryta zostanie przeszkoda na drodze. System ACC skanuje otoczenie w trybie ciągłym oraz odmierza dystans, jaki dzieli pojazd od przeszkody. Na podstawie tych danych, jest w stanie dostosować prędkość jazdy, aby zachowany został bezpieczny odstęp.

Bardzo docenianym przez współczesnych kierowców systemem bezpieczeństwa jazdy jest również PCS – układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia. Jego zadaniem jest wykrywanie niebezpieczeństwa zderzenia i uprzedzenie o nim kierowcy, który ma czas na reakcję. Jeśli ta nie nastąpi, system zmniejsza prędkość jazdy i rozpoczyna hamowanie awaryjne. Niektóre z samochodów obok PCS są dodatkowo wyposażone także w PD, czyli system wykrywania pieszych. W nowoczesnych pojazdach występuje także system TSR, który rozpoznaje znaki drogowe i informuje o nich kierowcę. Dzięki temu prowadzący auto nie przeoczy miejsc z ograniczeniem prędkości lub znaków zakazu wjazdu/wyprzedzania. 

Rodzice małych dzieci docenią z kolei obecność w samochodach Inter Fleet systemu Isofix. Jest to rozwiązanie, które pozwala na szybkie i pewne zamontowanie fotelika w aucie, bez konieczności jego mocowania przy użyciu samych pasów bezpieczeństwa. System ten eliminuje ryzyko nieprawidłowego zainstalowania fotelika i tym samym gwarantuje bezpieczne przewożenie w samochodzie najmłodszych pasażerów.  

Systemy bezpieczeństwa obowiązkowym wyposażeniem samochodów w UE

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa to w dzisiejszych czasach już nie tylko opcjonalne wyposażenie, dostępne głównie w autach z wyższej półki, lecz także wymóg regulowany przepisami prawnymi. Unia Europejska podjęła bowiem decyzję, że wszystkie nowe samochody sprzedawane na jej terenie od 2024 roku mają być obowiązkowo wyposażone w szereg systemów bezpieczeństwa. 

Należą do nich m. in. automatyczny ogranicznik prędkości i asystent pasa ruchu oraz systemy monitorujące skupienie kierowcy, wykrywające rozproszenie uwagi i obiekty podczas cofania, a także układ hamowania automatycznego. Według prognoz analityków UE, wprowadzone zmiany mają pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo panujące na unijnych drogach oraz zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych o nawet 25 tysięcy do roku 2038.