Aktualności

Co zrobić po kolizji drogowej i jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

2023-11-27 / Eksploatacja

Stłuczka to nieprzyjemne, ale niestety dość często spotykane na polskich drogach zdarzenie. Może się przydarzyć każdemu, bez względu na to, jak długo dana osoba posiada prawo jazdy, jakie ma doświadczenie w kierowaniu samochodem czy też jak ostrożnie porusza się po drogach. Do stłuczki może bowiem dojść nie z naszej winy, lecz z powodu nieuwagi lub roztargnienia innego kierowcy. Bez względu na okoliczności, w razie kolizji warto zachować zimną krew, powstrzymać nerwy oraz postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami. Co należy zrobić w razie stłuczki krok po kroku - oto krótki przewodnik!

Wypadek czy kolizja? Czym różnią się te dwa zdarzenia?

Na polskich drogach codziennie dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń. Na szczęście, większość z nich to niegroźne kolizje, potocznie określane mianem stłuczek. Pod pojęciem tym kryje się zdarzenie drogowe, w wyniku którego doszło do uszkodzenia jednego lub kilku pojazdów, nie ma natomiast poszkodowanych w ludziach. W wyniku kolizji może dojść do niewielkiego uszkodzenia ciała jej uczestników w postaci np. siniaków czy zadrapań, nie ma natomiast poważniejszych ran czy uszczerbku na zdrowiu osób biorących bezpośredni udział w zdarzeniu.

O wypadku mówimy natomiast, kiedy doszło nie tylko do uszkodzenia mienia, a więc pojazdów, lecz także do uszczerbku na zdrowiu lub życiu uczestników zdarzenia. Wypadek drogowy jest zdarzeniem znacznie poważniejszym, które wymaga zgłoszenia odpowiednim służbom - policji i służbom ratowniczym. Jako że w tym artykule omawiamy stłuczkę samochodową, a więc mniej niebezpieczne od wypadku zdarzenie, w dalszej części opiszemy postępowanie w sytuacji, kiedy doszło jedynie do strat materialnych, a więc samego uszkodzenia pojazdów.

Co zrobić w przypadku kolizji drogowej? Jakie kroki podjąć od razu po zdarzeniu?

Biorąc udział w stłuczce, bez względu na to, czy spowodowaliśmy ją my, czy wynika ona z nieuwagi lub nieostrożności innej osoby, należy przede wszystkim zachować zimną krew, spokój i opanowanie. Tylko w ten sposób będziemy bowiem w stanie trzeźwo myśleć i właściwie postąpić. Nerwy, krzyki i stres nikomu nie pomogą, nie cofną czasu, a wręcz przeciwnie - wprowadzą zbędne napięcie pomiędzy nami a drugim kierowcą.

W pierwszej kolejności należy ocenić sytuację, w której się znaleźliśmy oraz sprawdzić, czy w wyniku kolizji nikt nie został poszkodowany. Jeśli podróżujemy z innymi osobami, upewnijmy się, że nic im nie jest, sprawdźmy, czy nie posiadają uszkodzeń ciała oraz oceńmy ich ogólne samopoczucie. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji tym, co liczy się najbardziej, jest zdrowie i życie drugiego człowieka. Jeśli więc okaże się, że po stronie naszej lub drugiego uczestnika zdarzenia są osoby poszkodowane, należy jak najszybciej skontaktować się ze służbami ratunkowymi pod nr 112. 

Stłuczka - co robić dalej? Kiedy należy wezwać policję?

Jeśli okaże się, że szczęśliwie nikt z uczestników kolizji nie ucierpiał, nie ma obowiązku wzywać policji. Ta powinna zostać zawiadomiona i wezwana na miejsce jedynie w przypadku wypadku drogowego lub w razie podejrzenia, że sprawca znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. 

W przeciwnym wypadku należy jedynie zabezpieczyć pojazdy tak, aby nie stwarzały zagrożenia w ruchu drogowym oraz na spokojnie porozmawiać z pozostałymi uczestnikami zdarzenia. W tym kroku najważniejsze jest spisanie przez uczestników kolizji oświadczenia, które następnie zostanie przekazane firmie ubezpieczeniowej. Najlepiej "na gorąco" ustalić przebieg zdarzenia i od razu wyjaśnić wszystkie wątpliwości. 

W razie, gdyby okazało się, że sprawca zdarzenia nie bierze na siebie winy lub nie jesteśmy w stanie porozumieć się co do przebiegu stłuczki, również należy wezwać na miejsce kolizji policję. Warto jednak zawsze dążyć do dogadania się między sobą, gdyż wezwanie policji zazwyczaj kończy się mandatem dla sprawcy. 

Oświadczenie sprawcy kolizji. Jak spisać stosowne oświadczenie i zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Kiedy mamy już zabezpieczone miejsce zdarzenia, jesteśmy pewni, że nikt nie odniósł obrażeń i doszliśmy do porozumienia ze sprawcą wypadku, możemy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Można je sporządzić na specjalnym formularzu dostarczonym przez ubezpieczyciela lub skorzystać ze zwykłej kartki, jeśli uczestnicy zdarzenia nie posiadają przy sobie druków.

Oświadczenie jest niezbędnym dokumentem, na podstawie którego będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Należy uważnie wypełnić formularz, ze szczegółami opisać okoliczności kolizji drogowej, podać dane uczestników i świadków, a także spisać dane z ubezpieczenia OC sprawcy. Warto także zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia, które mogą ułatwić dochodzenie swoich praw od ubezpieczyciela sprawcy oraz przyspieszyć wypłatę odszkodowania. 

Jak i kiedy zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy szkodę?

Kiedy mamy już wypełnione i podpisane oświadczenie, przychodzi pora na zgłoszenie szkody po kolizji do ubezpieczyciela. Możemy skontaktować się z jego infolinią od razu, zwłaszcza jeśli nasz pojazd został na tyle poważnie uszkodzony, że musi zostać odholowany. Ubezpieczyciel wyśle na miejsce firmę, która usunie z drogi uszkodzony pojazd. 

Zgłoszenia szkody warto dokonać jak najszybciej, lecz nie musimy robić tego od razu, zwłaszcza jeśli szkoda jest niewielka, a auto nadal w pełni sprawne. Maksymalny, przewidziany na to przez polskie prawo czas to 3 lata, liczony jednak od chwili, kiedy poszkodowany dowiedział się o uszkodzeniach oraz ustalił osobę za nie odpowiedzialną.

Auto zastępcze z OC sprawcy. Komu przysługuje?

W sytuacji, kiedy doszło do kolizji nie z naszej winy, istnieje także możliwość uzyskania pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli w wyniku stłuczki doszło do poważnego uszkodzenia naszego pojazdu. Jego naprawa może potrwać dłuższy czas, w którym osoby na co dzień korzystające z samochodu będą musiały wypożyczyć auto zastępcze oraz ponieść związane z jego użytkowaniem koszty.  

W takiej sytuacji warto mieć świadomość, że poszkodowany w wyniku kolizji może ubiegać się o zwrot z OC sprawcy także kosztów auta zastępczego. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, aby z sukcesem ubiegać się o pieniądze, jest udowodnienie, że auto było niezbędne do codziennego funkcjonowania - np. służyło do dojazdów do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej lub odwożenia dzieci do szkoły/przedszkola. W wielu przypadkach auto zastępcze z OC sprawcy jest oferowane przez warsztat “z automatu”, a koszty są refakturowane ubezpieczycielowi.