Aktualności

Czy można przedłużyć okres wynajmu samochodu w wypożyczalni?

2023-07-27 / Wypożyczenie

Jedna osoba wskazuje drugiej miejsce podpisania umowy

Wynajem samochodu to usługa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem współczesnych Polaków. Wypożyczone auto przydaje się na wakacyjne wyjazdy, delegacje, specjalne okazje, a także w czasie przeprowadzki. Z użyczonego przez wypożyczalnię samochodu możemy korzystać przez określony w umowie czas. Niekiedy dochodzi jednak do sytuacji, że potrzebujemy przedłużyć czas trwania wynajmu. Czy jest to możliwe? Jakie czynności należy podjąć, aby cieszyć się wynajętym autem przez dłuższy okres?

Na jaki czas możemy wypożyczyć samochód? Rodzaje wynajmu

Samochód możemy wynająć w ramach najmu krótkoterminowego, średnioterminowego lub długoterminowego. W zależności od wybranego rodzaju najmu auto będzie do naszej dyspozycji przez określony w umowie zawartej z wypożyczalnią czas. W przypadku wynajmu krótkoterminowego samochód możemy wypożyczyć na okres od 1 dnia do 1 miesiąca. Ten rodzaj wynajmu cieszy się zdecydowanie największym zainteresowaniem osób prywatnych. 

Polacy korzystają z niego m.in. wybierając się weekend lub kilkudniowy urlop do innego miasta, lub regionu, samodzielnie przeprowadzając przeprowadzkę, a także poszukując luksusowego i reprezentacyjnego auta np. na ślub, 18 urodziny czy wieczór panieński/kawalerski. Po wynajem krótkoterminowy sięgają także firmy, zapewniając dzięki niemu odpowiedni środek transportu swoim pracownikom na czas podróży służbowej. Z usług wypożyczalni korzystają także osoby zmotoryzowane — wynajęte auto pozwala im bowiem korzystać z jego udogodnień w czasie, kiedy ich własny samochód znajduje się w naprawie.

Wynajem średnioterminowy pozwala na użytkowanie wypożyczonego pojazdu w okresie od 1 miesiąca do 1 roku. Ten rodzaj wynajmu cieszy się sporym zainteresowaniem firm, które przez kilka miesięcy w roku potrzebują powiększyć swoją flotę samochodową, obsługują więcej zleceń lub potrzebują dodatkowych samochodów we wzmożonym okresie pracy. Wynajem średnioterminowy to także usługa popularna wśród miłośników motoryzacji, którzy kochają często zmieniać samochody, lecz nie chcą  przysparzać sobie dodatkowych formalności związanych z ich zakupem i późniejszą odsprzedażą. 

Ostatnim rodzajem wynajmu samochodu jest wynajem długoterminowy. Jest to usługa stworzona specjalnie z myślą o firmach i jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów finansowania firmowej floty samochodowej. W tym wypadku okres obowiązywania wynajmu wynosi od 12 do 60 miesięcy. W tym czasie firma korzysta z użyczonych jej przez wypożyczalnie aut, jak z własnych pojazdów. 

Kiedy warto zdecydować się na przedłużenie okresu korzystania z wypożyczonego samochodu?

Wynajem samochodów cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków, którzy doceniają związane z nim zalety. Kluczową korzyścią, jaką można uzyskać decydując się na wypożyczenie samochodu, jest pełna transparentność kosztów. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wynajem krótko-, średnio- czy długoterminowy, w momencie podpisywania umowy będziemy w stanie z dużą dokładnością oszacować, ile zapłacimy za użytkowanie auta.

Opłata za wynajem obejmuje bowiem nie tylko sam koszt użyczenia pojazdu, lecz także szereg innych wydatków, które w przypadku korzystania z własnego samochodu obciążają nas, jako jego właścicieli. W opłacie uiszczanej na rzecz wypożyczalni zawarte jest m. in.:

  • ubezpieczenie auta, 
  • koszty przeglądów technicznych, 
  • wymiany opon, 
  • a także napraw i części zamiennych. 

Użytkowników samochodu, obciążają jedynie opłaty związane z korzystaniem z pojazdu — np. zakup paliwa, opłaty parkingowe i autostradowe itp. 

Nic więc dziwnego, że wiele osób, które zdecydowały się na wypożyczenie samochodu na krótki okres czasu, poważnie rozważa możliwość przedłużenia okresu wynajmu w czasie obowiązywania umowy. Istnieje wiele sytuacji, kiedy warto rozważyć taką ewentualność. Należy do nich m.in. chęć przedłużenia urlopu, konieczność załatwienia dodatkowych spraw w czasie trwającej podróży służbowej, przedłużająca się przeprowadzka, a także opóźnienie w naprawie naszego własnego samochodu. W związku z tym bardzo często pojawia się pytanie, czy można przedłużyć okres wynajmu auta, a jeśli tak, to jak to zrobić?

Jak przedłużyć okres wynajmu auta? Kiedy skontaktować się z wypożyczalnią?

Mimo tego, że wynajmując samochód podpisujemy umowę na określony czas, klient wypożyczalni ma możliwość przedłużenia okresu jej obowiązywania. Aby to zrobić, wystarczy skontaktować się z wypożyczalnią na co najmniej 1 dzień przed końcem dotychczasowej umowy i poprosić o jej przedłużenie o potrzebny nam czas. 

W przypadku wynajmu krótkoterminowego może to być od kilku dni do miesiąca, a w wynajmie średnioterminowym do roku. W przypadku wynajmu długoterminowego, który sam w sobie obowiązuje kilka lat, zwykle nie ma sensu przedłużania umowy — bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zwrot samochodu do wypożyczalni i podpisanie nowej umowy, w ramach której otrzymamy nowe, lepiej dopasowane do naszych aktualnych potrzeb biznesowych auto.

Klienci korzystający z wypożyczonego samochodu w ramach wynajmu krótkoterminowego, w momencie przedłużenia czasu jego użytkowania, są zobowiązani do opłacenia z góry kosztów korzystania z auta przez kolejny okres. W przypadku wynajmu średnioterminowego podpisywany jest natomiast aneks do obowiązującej umowy, który zawiera nowe ustalenia pomiędzy wynajmującym a wypożyczalnią. Cała procedura przedłużenia czasu korzystania z wypożyczonego auta jest prosta, szybka i dostępna dla każdego klienta wypożyczalni. 

Możliwość wydłużenia okresu najmu samochodu pozwala dłużej cieszyć się wymarzonym urlopem lub wakacjami, dopełnić dodatkowych obowiązków służbowych w czasie delegacji, bez nerwów i pośpiechu dokończyć przeprowadzkę, a także uniknąć pozostania bez samochodu w sytuacji, kiedy warsztat nie wyrobił się na czas z naprawą naszego auta. To możliwość, z której zdecydowanie warto skorzystać, zwłaszcza że wydłużenie okresu wypożyczenia samochodu nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem, oprócz opłaty za korzystanie z auta przez dłuższy czas.