Aktualności

Koszt wynajmu samochodu - od czego zależy?

2023-07-12 / Wypożyczenie

Przekazanie kluczy do samochodu nad umową wynajmu

Usługa wynajmu samochodu cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno w gronie osób prywatnych, jak i wśród przedsiębiorców. Auto możemy wypożyczyć na dowolny okres czasu, korzystając z wynajmu krótko-, średnio- lub długoterminowego. Skorzystanie z usług wypożyczalni ma szansę okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli nasze auto aktualnie znajduje się w naprawie, planujemy wyjazd do innego miasta na urlop, a także, jeśli mamy firmę i chcemy wyposażyć ją w reprezentacyjną, dostosowaną do jej indywidualnych potrzeb flotę samochodową. Sprawdźmy, ile kosztuje wynajem samochodu z wypożyczalni i od czego właściwie zależy kwota, jaką będziemy zobowiązani uiścić!

Na czym polega wynajem samochodu? Kto może skorzystać z tej usługi?

Wynajem samochodu jest usługą oferowaną przez wypożyczalnie. Jest ona skierowana do wszystkich osób i firm, które potrzebują samochodu do własnego użytku, lecz z różnych powodów nie chcą kupować go na własność. Auto można wynająć na dowolny okres czasu - od 1 dnia do nawet 60 miesięcy, korzystając z trzech dostępnych w ofercie wypożyczalni rodzajów wynajmu.

W ramach tzw. wynajmu krótkoterminowego klient może wypożyczyć wybrany samochód na czas od 1 dnia do 1 miesiąca. W tym czasie może korzystać z auta w taki sposób, jakby było ono jego własnością. Wynajem krótkoterminowy cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem klientów w czasie wakacji, lecz nie tylko! Wypożyczony na kilka dni samochód przydaje się także podczas przeprowadzki, na imprezy okolicznościowe, a także w czasie, kiedy nasze własne auto znajduje się w naprawie.

Drugim rodzajem wynajmu samochodu jest wynajem średnioterminowy, który pozwala korzystać z użyczonego przez wypożyczalnię samochodu od 1 do 12 miesięcy. Jest to rozwiązanie idealne dla firm, które potrzebują sezonowej rozbudowy swojej floty samochodowej, a także dla osób prywatnych — miłośników motoryzacji, którzy lubią często zmieniać samochody. 

Z myślą o potrzebach m.in. polskich przedsiębiorstw powstał natomiast wynajem długoterminowy. Jak sama nazwa wskazuje, w jego ramach możemy korzystać z wypożyczonego pojazdu w czasie dłuższym niż 1 rok — firmy zazwyczaj zawierają umowę z wypożyczalnią na 2-3 lata i w oparciu o nią finansują swoją flotę samochodową.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu? Co zawiera czynsz?

Koszt wynajęcia samochodu w ramach wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego zależy od szeregu czynników. Zanim jednak przejdziemy do ich szczegółowego omówienia, warto powiedzieć, za co właściwie płacimy, korzystając z wypożyczonego auta. Wbrew pozorom, nie jest to bowiem jedynie opłata za samo jego użytkowanie. W kwocie uiszczanej na rzecz wypożyczalni zawarte są bowiem także inne, często wysokie koszty, o których wiele osób nie wie!

Czynsz za wynajem samochodu, oprócz samego kosztu udostępnienia nam auta przez wypożyczalnię, zawiera także m.in. ubezpieczenie pojazdu, wydatki związane z okresowymi przeglądami technicznymi, naprawami, zakupem części zamiennych, a także wymianą opon. Są koszty, które w całości ponosi wypożyczalnia. Klienta obciążają natomiast normalne wydatki związane z korzystaniem z samochodu, do których należy głównie zakup paliwa, opłaty parkingowe, korzystanie z autostrad, myjnia itp.

Ogromną zaletę korzystania z wypożyczonego samochodu stanowi więc pełna transparentność wydatków związanych z jego bezpośrednim użytkowaniem. Osoby i firmy, które zdecydowały się na wynajęcie auta, są w stanie z dużą dokładnością oszacować, ile pieniędzy pochłonie auto, co jest nieocenione podczas planowania wakacyjnego budżetu, a także zarządzania firmowym budżetem. W przypadku korzystania z wypożyczonego samochodu nie ma bowiem mowy o żadnych nieprzewidzianych wydatkach, których nagłe pojawienie się mogłoby nadwyrężyć domowy lub firmowy budżet. 

Od czego zależy koszt wynajęcia auta?

Ogromna popularność wynajmu samochodów sprawiła, że oferta polskich wypożyczalni jest obecnie bardzo bogata i różnorodna. Znaleźć w niej można samochody dostosowane do potrzeb praktycznie wszystkich kierowców — są to zarówno auta miejskie i pojazdy dostawcze, jak i reprezentacyjne samochody klasy premium. Z poszczególnymi modelami można zapoznać się na stronie internetowej każdej wypożyczalni. Na jej łamach, przy każdym aucie znajdują się także informacje o koszcie jego wypożyczenia. Ceny te mogą się jednak od siebie znacząco różnić. Od czego uzależniona jest ich wysokość?

Wpływ na koszt wynajęcia samochodu ma szereg czynników. Cena jest uzależniona od okresu wynajmu, modelu i segmentu auta i co za tym idzie, jego wartości rynkowej, limitu kilometrów, wliczonych w czynsz kosztów serwisowania samochodu, opłat ubezpieczeniowych, wyposażenia auta i innych czynników. W większości przypadków czynsz pozostaje  jedynym wydatkiem związanym z korzystaniem z wypożyczonego samochodu. Niekiedy jednak okazuje się, że przy zwrocie auta do wypożyczalni, jesteśmy zobowiązani uiścić dodatkową opłatę. Z czego może ona wynikać?

Dodatkowe koszty związane z wynajmem auta. Na co uważać?

W większości wypożyczalni obowiązuje limit kilometrów. Jest to określony z góry dystans, jaki można przejechać wypożyczonym samochodem bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Po jego przekroczeniu klient jest natomiast zobowiązany do uiszczenia dodatkowej opłaty. W niektórych wypożyczalniach dodatkowo płatne jest także ponadstandardowe wyposażenie auta — np. nawigacja, fotelik dziecięcy czy inne udogodnienia. 

W czynszu zwykle nie jest zawarty także koszt wydania i zwrotu auta do wypożyczalni, z którymi to czynnościami wiąże się dodatkowa opłata. Warto także mieć świadomość, że samochód w chwili udostępnienia klientowi jest zawsze w pełni zatankowany, umyty i wysprzątany — wynajmujący jest zobowiązany do jego zwrotu z taką samą ilością paliwa i w takim samym stanie, w jakim został mu on wydany. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, musi liczyć się z dodatkową opłatą. 

To samo dzieje się, jeśli auto zostanie zwrócone do wypożyczalni z widocznymi uszkodzeniami, brakami w wyposażeniu czy w dokumentacji — za szkody związane z jego użytkowaniem odpowiedzialny jest klient. Decydując się na wypożyczenie samochodu, warto więc dokładnie zapoznać się w umową i warunkami korzystania z auta, a także troszczyć się o użyczony nam pojazd jak o własny.