Czy samochodem z wypożyczalni może poruszać się inny kierowca niż wypożyczający?
2023-08-05 / Wypożyczenie
Wynajem samochodów to popularna usługa, z której korzysta coraz więcej Polaków. Dużym zainteresowaniem cieszy się zarówno wynajem krótkoterminowy, którego zalety doceniają zwłaszcza osoby prywatne, jak i wynajem długoterminowy, szczególnie chętnie wybierany przez firmy. Zanim jednak wybierzemy idealnie dostosowane do swoich potrzeb auto i podpiszemy umowę z wypożyczalnią, powinniśmy koniecznie zapoznać się z warunkami wynajmu. W umowie znajdziemy nie tylko wytyczne odnośnie użytkowania samochodu, lecz także informacje, kto może z niego korzystać.
Kto może wynająć i użytkować samochód z wypożyczalni?
Wynajem samochodów to świetna alternatywa dla posiadania własnego pojazdu, o czym przekonuje się coraz więcej Polaków. Pozwala czerpać pełnię korzyści z wygody, jaką zapewnia auto do własnej dyspozycji, bez ponoszenia pełnej odpowiedzialności związanej z jego posiadaniem. Osoby, które korzystają z wypożyczonego samochodu nie muszą martwić się o ubezpieczenie, przeglądy techniczne, naprawy ani o formalności związane z załatwianiem auta zastępczego - o wszystko to troszczy się bowiem wypożyczalnia.
W gestii użytkownika leży natomiast korzystanie z auta w zgodzie z warunkami umowy i przepisami ruchu drogowego, zakup paliwa i uiszczenie opłat związanych z poruszaniem się po autostradach i korzystaniem z płatnych parkingów. Auto z wypożyczalni może wynająć każda dorosła osoba, posiadająca ważne prawo jazdy. Większość polskich wypożyczalni, w tym InterFleet wymaga, aby najemca miał ukończony 21. rok życia oraz posiadał ważne prawo jazdy i doświadczenie w kierowaniu samochodem od co najmniej jednego roku.
Jakich dokumentów wymaga wypożyczalnia?
Samochód z wypożyczalni może wynająć zarówno osoba prywatna, jak i firma. W zależności od statusu najemcy, wypożyczalnia wymaga przedstawienia różnych dokumentów. Dla osoby prywatnej niezbędne są dwa dokumenty - ważne prawo jazdy i dowód osobisty.
Warto przy tym zaznaczyć, że samochód może wypożyczyć nie tylko osoba posiadająca polskie i europejskie obywatelstwo. W przypadku obywateli krajów spoza UE wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i paszport.
Firmy planujące wynajęcie samochodu muszą natomiast przedstawić wypożyczalni zaświadczenie NIP, REGON, Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub zaświadczenie z KRS - wszystkie te dokumenty powinny zostać wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed podpisaniem umowy.
Kto może kierować wypożyczonym samochodem?
Częstym pytaniem zadawanym zwłaszcza przez osoby, które planują wynajęcie auta po raz pierwszy, jest to, kto może korzystać z wypożyczonego samochodu? Pytanie to jest oczywiste zwłaszcza w sytuacji, kiedy planujemy udać się wypożyczonym samochodem w dłuższą podróż, a wraz z nami jadą osoby posiadające prawo jazdy. W takiej sytuacji przydatna wydaje się możliwość udostępnienia wypożyczonego samochodu współmałżonkowi, partnerowi czy dorosłemu dziecku. Okazuje się jednak, że nie zawsze będziemy mieli taką możliwość.
W większości przypadków wynajętym autem może kierować wyłącznie najemca, czyli osoba, która podpisała umowę najmu samochodu z wypożyczalnią. Warunek ten obowiązuje jednak wyłącznie osoby prywatne, które wypożyczyły samochód do własnych potrzeb. Nie ma więc możliwości udostępnienia pojazdu osobie trzeciej, bez złamania warunków umowy i narażenia się na związane z tym konsekwencje. Warto mieć tego świadomość np. planując wyjechać wypożyczonym pojazdem w dłuższą podróż i odpowiednio ją zaplanować - dodatkowy kierowca nie wyręczy nas bowiem w trasie.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku wynajmu samochodu na firmę. Przedsiębiorstwa korzystające zarówno z najmu średnio-, jak i długoterminowego, zwykle wypożyczają samochody z myślą o przekazaniu ich do dyspozycji pracowników. Ci z kolei korzystają z nich w ramach wyjazdów służbowych i delegacji, wizyt u klientów i partnerów biznesowych, a także realizacji zleceń i dostaw towarów.
Jest więc oczywistą kwestią, że w takiej sytuacji z wypożyczonych przez firmę pojazdów będą korzystały inne osoby niż osoba wynajmująca. Wypożyczalnie nie mają nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, pozwalając firmie zadecydować kto, jak często i kiedy będzie mógł korzystać z udostępnionego im samochodu. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić użytkownik, jest bycie pracownikiem firmy.
Dlaczego wypożyczalnie zakazują udostępniania pojazdów osobom trzecim?
Większość wypożyczalni nie przewiduje możliwości kierowania samochodem przez inną osobę niż najemca. Takie ograniczenie wynika przede wszystkim z regulacji ubezpieczenia, a także samej polityki wynajmu, w której zakazane jest prowadzenie samochodu przez inną osobę niż ta wskazana w umowie. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiedzialność cywilno-prawna, która ciąży na najemcy w związku z podpisaną umową - to on ponosi pełną odpowiedzialność za szkody, uszkodzenie pojazdu czy wykroczenia.
Istnieją jednak przypadki, w których wypożyczony samochód może być kierowany przez inną osobę. Jest to jednak możliwe wyłącznie pod warunkiem dopisania drugiego kierowcy do umowy i nie wszystkie wypożyczanie oferują taką możliwość. W takiej sytuacji oficjalnie jest dwóch kierowców, którzy są uprawnieni do korzystania z samochodu na warunkach wskazanych w umowie. Taka możliwość może okazać się przydatna zwłaszcza na długich trasach, a także w sytuacji, kiedy wynajmujemy auto dla siebie i np. współmałżonka.
Co grozi najemcy za złamanie warunków umowy?
Wiemy już, że w większości przypadków, wynajętym samochodem może kierować wyłącznie osoba wynajmująca. Co jednak w sytuacji, kiedy klient złamie postanowienia umowy i powierzy kierowanie samochodem innej osobie, niewskazanej w umowie? Takie postępowanie w umowach określane jest mianem podnajmu i większość wypożyczalni wyraźnie zakazuje udostępniania należących do niej pojazdów osobom trzecim.
Klientowi, który złamie ten warunek i pozwoli na kierowanie wypożyczonym przez siebie pojazdem innej osobie, grożą surowe konsekwencje finansowe. To jednak jeszcze nie wszystko - w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku lub kolizji, odpowiedzialność za szkody w pełni ponosi osoba, która w nieuprawiony sposób udostępniła auto osobie trzeciej. Warto mieć tego świadomość i przed udostępnienie kluczyków dla kolejnego kierowcy dokładnie przeanalizować umowę, a w razie wątpliwości, skontaktować się telefonicznie z wypożyczalnią.