Aktualności

Samochód dla początkującego kierowcy - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

2023-08-27 / Wypożyczenie

Samochód to marzenie wielu młodych ludzi. Większość z nich decyduje się na zrobienie prawa jazdy tuż po swoich 18. urodzinach, a po jego uzyskaniu, doskonalenie swoich umiejętności w zakresie prowadzenia auta. To dobry wybór, gdyż posiadanie samochodu do własnej dyspozycji ułatwia wiele codziennych kwestii - pozwala dostać się na uczelnię, częściej spotykać się ze znajomymi, a także sprawnie organizować bliższe i dalsze wyjazdy. Młodzi kierowcy zamiast kupować auto na własność, mogą je także wynająć. Jakie warunki muszą spełnić i jakie auto warto wybrać na początku swojej przygody za kierownicą?

Wynajem samochodu a własne auto. Dlaczego warto wypożyczyć samochód?

Wynajem samochodów to usługa, która od kilku lat cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem polskich kierowców. Chętnie korzystają z niej zarówno firmy, traktując wynajem długoterminowy jako korzystniejszy od leasingu sposób finansowania floty samochodowej, jak i osoby prywatne, które korzystają z samochodu okazjonalnie lub wręcz przeciwnie - lubią testować nowe auta, często je zmieniać i być na bieżąco z nowinkami motoryzacyjnymi.

Z wynajmu samochodów chętnie korzystają dziś nie tylko doświadczeni kierowcy. Usługa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem także wśród osób młodych, które z racji swojego wieku często nie mają możliwości zakupu wymarzonego auta na własność. Wynajem samochodu pozwala im stać się użytkownikami nowego pojazdu, sprawdzić, jak prowadzi się nowoczesne auto, a także zabłysnąć w towarzystwie. Młodzi ludzie chętnie wynajmują auto zarówno w celu jego codziennego użytkowania, jak i na specjalne okazje - np. na ślub, urodziny, z okazji ukończenia studiów wyższych, zaręczyn i na wiele innych życiowych okoliczności wymagających odpowiedniej oprawy.

Wynajem samochodu to usługa wprost stworzona dla młodych ludzi, którzy nie chcą wiązać się długoterminowymi zobowiązaniami ani ponosić odpowiedzialności związanej z posiadaniem własnego auta. Wynajmując auto, nie trzeba wydawać całych oszczędności na jego zakup ani zaciągać długoterminowego kredytu, nie ponosi się także kosztów związanych z ubezpieczeniem pojazdu, przeglądami technicznymi, naprawami i innymi problemami związanymi z korzystaniem z własnego samochodu. Wszystkie te obowiązki realizuje bowiem właściciel pojazdu, czyli wypożyczalnia. Użytkownik musi jedynie zadbać o paliwo, opłaty parkingowe oraz opłacenie wynajmu samochodu.

Na jak długo można wypożyczyć samochód?

Polskie wypożyczalnie oferują trzy rodzaje wynajmu - wynajem krótkoterminowy (od 1 dnia do 1 miesiąca), wynajem średnioterminowy (od 1 miesiąca do 1 roku) i wynajem długoterminowy, nazywany także autem w abonamencie (od 1 roku do 5 lat) - wariant wybierany głównie przez firmy. 

Wynajem krótkoterminowy to doskonały wybór dla osób prywatnych, które potrzebują samochodu na czas krótszy niż miesiąc - przydaje się np. na ważną okazję, w czasie przeprowadzki, na czas naprawa własnego samochodu lub w celu przetestowania danego modelu przed jego zakupem.

Wynajem średnioterminowy to z kolei idealna opcja dla miłośników motoryzacji. Dzięki niemu można przez kilka miesięcy testować nowe auto, sprawdzać jego możliwości, a kiedy już się nim nacieszymy...  wypożyczyć nowe w ramach kolejnej umowy. To świetny wybór dla młodych ludzi, którzy kochają zmiany i nie wyobrażają sobie korzystania z jednego samochodu na dłuższą metę.

Limity wiekowe, czyli kto może wynająć auto z wypożyczalni?

Jak widać, wynajem samochodu to świetna usługa dla młodych ludzi. Warto jednak wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa, nie każdy początkujący kierowca będzie miał możliwość z niej skorzystać. W większości polskich wypożyczalni obowiązują bowiem limity wiekowe, które ograniczają dostęp do ich usług osobom bardzo młodym i mało doświadczonym za kółkiem. Jest to podyktowane oczywistymi względami bezpieczeństwa, troską o pojazdy, a także ograniczeniami nakładanymi na wypożyczalnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe. 

W związku z tym nie każdy młody człowiek, który dopiero co zdał egzamin na prawo jazdy, będzie mógł skorzystać z oferty wypożyczalni. W większości przypadków auto może zostać wynajęte przez osobę, która ukończyła 21. rok życia (liczy się data urodzenia) i posiada co najmniej roczne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. W praktyce oznacza to, że prawo jazdy osoby zainteresowanej wynajęciem samochodu powinno być wydane przynajmniej 12 miesięcy wstecz.

Oprócz posiadania odpowiedniego wieku i doświadczenia za kierownicą, aby wynająć swój pierwszy samochód - klienci z Polski i krajów UE muszą przedstawić wypożyczalni dwa dokumenty:

  • ważne prawo jazdy 
  • dowód osobisty. 

Obywatele krajów spoza UE muszą natomiast dysponować międzynarodowym prawem jazdy oraz paszportem. 

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Jakie auto warto wypożyczyć na początek?

Wielu młodych ludzi rozważających wynajęcie auta nie wie, na jaki model się zdecydować ani jakie auto dla młodego kierowcy będzie najbardziej trafnym wyborem. Pierwsze auto dla młodej osoby powinno być ekonomiczne w codziennej eksploatacji, dostosowane do indywidualnych potrzeb kierowcy, a także wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. 

Do użytkowania w mieście idealnie sprawdzi się kompaktowy, łatwy w parkowaniu i zwrotny samochód miejski. Taki pojazd będzie również stosunkowo tani w użytkowaniu i utrzymaniu, przez co idealnie sprawdzi się jako pierwsze auto dla młodego kierowcy. Przeglądając ofertę wypożyczalni, młodzi ludzie powinni zwrócić uwagę na kategorię "miejskie" i "kompaktowe", w której znajdą popularne i lubiane modele takich marek, jak m.in. Toyota, Volkswagen, Ford i Skoda.

Eksperci zalecają, aby na swój pierwszy samochód młodzi ludzie wybierali raczej auta z manualną skrzynią biegów. Wynika to z bardzo prostej przyczyny - osoba, która nauczy się sprawnej zmiany biegów, będzie w stanie prowadzić każde auto, w tym także to z automatyczną skrzynią. Kierowcy, którzy nie opanowali do perfekcji tej umiejętności mogą mieć natomiast problemy, jeśli w przyszłości będą zmuszeni zasiąść za kółkiem auta z manualną skrzynią biegów. 

Ważną kwestią, zanim wypożyczymy samochód, jest także sprawdzenie dostępnych w poszczególnych modelach systemów bezpieczeństwa. W ofercie wypożyczalni znajdują się świetnie wyposażone pojazdy, które zapewniają swoim użytkownikom w pełni komfortową i pewną jazdę w każdych warunkach. Młodzi kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na obecność takich systemów, jak ABS, ASR i ESP, które są szczególnie przydatne w czasie doskonalenia umiejętności kierowania autem.