Aktualności

Dobra wypożyczalnia samochodów – co powinno ją cechować?

2023-09-21 / Wypożyczenie

Dwoje młodych ludzi przy samochodzie na tle łagodnie pofałdowanego terenu

Wynajem samochodu to dziś doskonała alternatywa dla korzystania z własnego pojazdu. Z rozwiązania tego chętnie korzystają zarówno osoby prywatne, sięgając po wynajem krótko- i średnioterminowy, jak i firmy, które wybierając wynajem długoterminowy, mają możliwość sfinansowania floty samochodowej. Kluczem do zadowolenia z korzystania z pozyskanego w ten sposób pojazdu, jest wybór sprawdzonej, profesjonalnej i godnej zaufania wypożyczalni. Sprawdźmy, na co warto zwrócić szczególną uwagę, zanim podpiszemy umowę z wybranym podmiotem!

Jak wybrać dobrą wypożyczalnię? Gdzie jej szukać?

Wynajem aut jest usługą świadczoną przez wypożyczalnie. Jeszcze kilkanaście lat temu, większość przedsiębiorstw z tej branży działało głównie na lokalnym rynku, prowadząc swoją działalność w oparciu o model stacjonarny. Dziś to już przeszłość - większość liczących się w naszym kraju podmiotów prowadzi działalność zarówno stacjonarnie, jak i online. Pozwala to ich klientom na dopełnienie formalności związanych z wynajmem auta przez internet i odbiór pojazdu w najbardziej dogodnym miejscu.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór znanej i liczącej się w branży wypożyczalni. Takie firmy posiadają oddziały w większości polskich miast, wiele z nich jest zlokalizowanych także przy lotniskach, dworcach kolejowych i ważnych węzłach transportowych. Sam proces rezerwacji auta jest  bardzo prosty - wystarczy zapoznać się z warunkami wynajmu, sprawdzić, czy posiadamy wymagane dokumenty i spełniamy kryteria wiekowe oraz wypełnić formularz. W ciągu kilku minut skontaktuje się z nami pracownik, z którym ustalimy dalsze szczegóły wynajmu. 

Nie tylko wynajem krótkoterminowy! Oferta polskich wypożyczalni

Większość wypożyczalni oferuje wynajem samochodów w kilku wariantach. Wynajem krótkoterminowy daje nam możliwość korzystania z wypożyczonego samochodu od 1 do 30 dni, wynajem średnioterminowy od 1 do 12 miesięcy, a wynajem długoterminowy (auto w abonamencie) od 1 do nawet 3 lat. Wybór samochodów w profesjonalnej wypożyczalni powinien być na tyle szeroki i zróżnicowany, aby każdy klient znalazł wśród nich pojazd idealnie dopasowany do jego potrzeb, oczekiwań oraz celu, w jakim go wypożycza.

Z usług wypożyczalni korzystają dziś nie tylko osoby prywatne, które potrzebują auta na co dzień lub na wakacje, lecz także przedsiębiorcy budujący swoją flotę samochodową, nowożeńcy poszukujący luksusowego i reprezentacyjnego pojazdu na ślub i wesele, osoby w trakcie przeprowadzki, a także miłośnicy motoryzacji, którzy chętnie testują nowe modele pojazdów i lubią często je zmieniać. Wybór aut w nowoczesnej wypożyczalni powinien być więc na tyle szeroki, zróżnicowany i zgodny ze współczesnymi realiami, aby każdy klient znalazł wśród nich model odpowiedni dla siebie.

Koszt wynajęcia pojazdu. Czy taniej zawsze znaczy lepiej?

Jednym z kluczowych aspektów, na który zwracamy uwagę przeglądając oferty wypożyczalni pojazdów, jest cena. Jest to istotny czynnik, zwłaszcza jeśli planujemy wypożyczyć auto na czas dłuższy niż kilka dni i nie mamy nieograniczonego budżetu na ten cel. Czy jednak sama cena wynajęcia samochodu powinna być czynnikiem decydującym o wyborze wypożyczalni? Zdecydowanie nie!

Zanim zdecydujemy się na usługi konkretnej firmy sprawdźmy przede wszystkim, czy podane na jej stronie www ceny są kwotami brutto, czyli zawierają podatek VAT. Ważne jest także zweryfikowanie, czy wypożyczalnia stosuje tzw. limity kilometrów, zwłaszcza jeśli wybieramy się wypożyczonym samochodem w podróż lub planujemy z niego intensywnie korzystać. Przekroczenie limitów kilometrów sprawi bowiem, że cena wynajmu przestanie być atrakcyjna.

Ukryte koszty, czyli na co uważać przy podpisaniu umowy z wypożyczalnią?

Każda wypożyczalnia posługuje się własnym wzorem umowy. Zanim zdecydujemy się ją podpisać, należy uważnie zapoznać się z jej treścią. Warto przede wszystkim sprawdzić, kto może prowadzić wypożyczony samochód (w większości przypadków kierującym może być wyłącznie osoba wskazana w umowie), jakie są warunki odbioru i zwrotu pojazdu, a także jakie dodatkowe koszty mogą obciążać nas, jako użytkowników wypożyczonego pojazdu.

Do ukrytych kosztów, czyli dodatkowych opłat, których nie zawiera kwota użyczenia auta, zaliczają się m. in. wspomniane wyżej opłaty za przekroczenie limitów kilometrów, za dodatkowego kierowcę, za podstawienie auta i odbiór z ustalonego miejsca, sprzątanie i tankowanie po zwrocie pojazdu do wypożyczalni, a także ubezpieczenie. 

Umowa z godną zaufania wypożyczalnią, powinna być sporządzona w jasnym, zrozumiałym języku i wyjaśniać wszystkie kwestie dotyczące wynajmu i użytkowania pojazdu. Wszystkie koszty z tym związane powinny być w niej wyraźnie wyszczególnione. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z infolinią wypożyczalni i poprosić o ich wyjaśnienie - uczciwa, prowadząca transparentną działalność firma nie będzie robiła z tym żadnych problemów i chętnie odpowie na wszystkie nasze pytania. 

Inter Fleet - sprawdź nas!

Osoby poszukujące sprawdzonej i godnej zaufania wypożyczalni, powinny konieczniej zapoznać się bliżej z naszą ofertą. W Inter Fleet oferujemy dostępny od ręki, szeroki wybór aut w ramach wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego. Świadczymy ponadto usługę zarządzania flotą samochodową skierowaną do klientów biznesowych. Posiadamy oddziały w 17 największych miastach w Polsce, zlokalizowane przy najważniejszych węzłach transportowych. Pracujemy w oparciu o przejrzyste, napisane w zrozumiałym języku i czytelne umowy bez limitów kilometrów ani żadnych ukrytych kosztów. 

Wszystkie pojazdy dostępne w nasze ofercie to auta znanych i cenionych w świecie motoryzacji marek. Są one objęte gwarancją producenta i pełnym ubezpieczeniem OC, AC oraz 24h Assistance. Przy wynajmach z OC sprawcy nie pobieramy żadnych kaucji gwarancyjnych. W przypadku pozostałych wynajmów kaucje wahają się natomiast od 500 zł do 5 000 zł - w zależności od wybranego segmentu auta. Wszystkie nasze auta posiadają wyposażenie skonfigurowane przez profesjonalistów, dopasowane do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Z cenami poszczególnych modeli można zapoznać się za pośrednictwem naszej strony internetowej - wszystkie podane tam kwoty są cenami brutto.