Aktualności

Samochód w firmie - koszty i formalności

2023-09-06 / Wypożyczenie

Kobieta i mężczyzna na tle samochodu SUV podpisują dokumenty

Zakup nowych samochodów, wymiana floty lub jej rozbudowa to bardzo ważne przedsięwzięcie. Powinno być przemyślane zarówno pod kątem specyfiki nowych pojazdów, jak i sposobu ich finansowania. Współczesne firmy mają do wyboru kilka rozwiązań, dzięki którym mogą zapewnić sobie stały dostęp do floty samochodowej. Oprócz najpopularniejszego leasingu, mogą zdecydować się na zakup aut na kredyt, sfinansować ich kupno kredytem samochodowym lub postawić na stale zyskujące na popularności rozwiązanie - wynajem długoterminowy. 

Jedna flota, różne sposoby jej finansowania

Samochód to jedno z najważniejszych narzędzi pracy większości współczesnych firm. Jego posiadanie gwarantuje terminową realizację zamówień, zapewnia pracownikom mobilność, a także pozytywnie wpływa na wizerunek i prestiż samego przedsiębiorstwa. Pod pojęciem floty samochodowej kryje się grupa pojazdów, które są przeznaczone do użytkowania w firmie. Zaliczają się do niej pojazdy różnego przeznaczenia - od samochodów osobowych, poprzez auta dostawcze i ciężarowe, na pojazdach transportu zbiorowego kończąc. 

Flota samochodowa powinna być dostosowana do charakteru działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo oraz jego indywidualnych potrzeb. Firma może zapewnić sobie dostęp do floty samochodowej na kilka sposobów - w osiągnięciu celu pomogą jej takie rozwiązania, jak m. in. leasing, kredyt samochodowy oraz auto w abonamencie, czyli wynajem długoterminowy. Każde jest inne, a od wyboru konkretnego zależy funkcjonowanie przedsiębiorstwa w kolejnych latach. 

Z zasady, flota samochodowa ma służyć firmie przez kilka lat. Musi być więc perfekcyjnie dostosowania do jej bieżących potrzeb oraz uwzględniać kierunek rozwoju działalności przewidywany na najbliższe miesiące i lata. Aktualnie dostępne formy finansowania floty samochodowej umożliwiają nie tylko na pozyskanie samochodu na firmę, lecz pozwalają również odliczyć wartość samochodu i koszty związane z jego użytkowaniem od podatku VAT, a także skorzystać z innych korzyści fiskalnych.

Leasing - czy najbardziej znane rozwiązanie jest tym najlepszym?

O leasingu słyszał zapewne każdy przedsiębiorca, który stoi przez wyzwaniem budowania swojej floty samochodowej. Jeszcze kilkanaście lat temu, zanim na rynku pojawił się wynajem długoterminowy auta, to właśnie leasing cieszył się największą popularnością wśród polskich firm. Za jego wyborem przemawiały przede wszystkim mało skomplikowane, zwłaszcza w porównaniu do standardowego kredytu samochodowego, formalności. Umowa zawierana jest zwykle na okres 3-5 lat, a po spłacie ostatniej raty i wykupie samochodu z leasingu, przechodzi on na własność przedsiębiorstwa.

Leasing do końca 2018 r. był również rozwiązaniem bardzo korzystnym pod względem podatkowym. Istniała bowiem możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu pełnych rat. Dziś niestety nie jest to już możliwe, co sprawia, że wiele firm korzystających do tej pory z leasingu poszukuje lepszej i korzystniejszej pod względem podatkowym alternatywy. Może to być prywatny samochód wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, zakup pojazdu za gotówkę, kredyt samochodowy lub wynajem długoterminowy.

Kredyt samochodowy a zdolność kredytowa przedsiębiorstwa

Drugim cieszącym się sporym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców sposobem finansowania firmowej floty samochodowej jest kredyt samochodowy. Aby go uzyskać, firma musi posiadać zdolność kredytową oraz przejść przez cały, dość skomplikowany i złożony proces wnioskowania o kredyt w wybranym banku. Z finansowaniem floty samochodowej kredytem wiąże się szereg formalności, których należy dopełnić, aby ze środków pozyskanych od banku zakupić samochód. 

W przeciwieństwie do leasingu, kupując pojazdy firmowe na kredyt, przedsiębiorstwo w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży staje się ich wyłącznym właścicielem. Może je więc użytkować w dowolny sposób, wprowadzać do nich modyfikacje, a także zdecydować się na ich sprzedaż w dowolnym momencie. 

Do kluczowych wad kredytowania floty samochodowej należą natomiast odsetki, które znacząco podnoszą całkowity koszt pojazdów, a także obniżenie zdolności kredytowej firmy na dość długi okres czasu - kredyty samochodowe, w zależności od wartości, spłaca się przez kilka-kilkanaście lat. Warto również mieć na uwadze ewentualność zmiany wysokości rat w skutek wzrostu wysokości stóp procentowych. 

Auto w abonamencie, czyli firmowa flota samochodowa na wynajem

Trzecim sposobem finansowania firmowej floty samochodowej jest wynajem długoterminowy, czyli auto w abonamencie. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które jednak zdążyło już zyskać spore grono  zwolenników wśród polskich firm. Według szacunków Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów i Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar, wynajem długoterminowy w I kwartale 2020 r. był wybierany przez ok. 26,5% firm budujących flotę samochodową. Z roku na rok staje się coraz popularniejszym sposobem finansowania floty, który obecnie dominuje nad leasingiem i kredytem samochodowym. 

Popularność, jaką cieszy się wynajem długoterminowy, jest w pełni uzasadniona. Korzystające z auta w abonamencie firmy ponoszą jedną, stałą przez cały okres obowiązywania umowy opłatę. Jest to abonament, który uwzględnia nie tylko sam koszt korzystania z wynajętego pojazdu, lecz także szereg innych, związanych z jego użytkowaniem wydatków. Abonament zawiera m. in. koszty ubezpieczenia pojazdu, jego napraw, serwisowania i zakupu części zamiennych, sezonową wymianę opon, przeglądy techniczne, assistance, auto zastępcze itp. Są to wydatki, których wysokości nie sposób przewidzieć i które w przypadku wszystkich pozostałych sposobów finansowania floty samochodowej obciążają wyłącznie przedsiębiorstwo.

Umowa w ramach wynajmu długoterminowego jest zawierana na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Zazwyczaj obowiązuje ona od 3 do 5 lat. W tym czasie firma korzysta z wypożyczonych samochodów, jak z własnych. Po wygaśnięciu umowy, flota wraca do wypożyczalni, a firma ma możliwość wypożyczenia nowych, lepiej dostosowanych do jej potrzeb samochodów. Istnieje także możliwość stałej lub tymczasowej rozbudowy floty w trakcie obowiązywania umowy. Transparentność kosztów, elastyczność, a także pełne wsparcie ze strony wypożyczalni to tylko niektóre z zalet wynajmu długoterminowego, ze względu na które tak wiele polskich firm się na niego decyduje.