Aktualności

Wypożyczenie auta a wyjazd za granicę - o czym musisz pamiętać?

2023-10-15 / Wypożyczenie

Wystawiona z samochodu dłoń z kapeluszem na tle morza i plaży

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków w ostatnich latach. W gronie ich klientów znajdują się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Nie każda osoba rozważająca wynajęcie auta wie jednak, że wypożyczonym pojazdem można poruszać się nie tylko w obrębie naszego kraju, lecz także jechać za granicę. W tym celu należy jednak spełnić pewne warunki oraz dopełnić formalności, aby zgodnie z prawem i regulaminem wypożyczalni cieszyć się samochodem na zagranicznych wakacjach lub w czasie podróży służbowej do innego kraju. Jak zgodnie z prawem wynająć samochód na wyjazd poza granice Polski - o tym powiemy poniżej!

Wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę. Dlaczego warto?

W ostatnich latach coraz chętniej i częściej planujemy zagraniczne podróże. Inne kraje kuszą nas swoją bogatą ofertą turystyczną, smaczną kuchnią, odmienną kulturą, a także przepięknymi, wartymi odwiedzenia miejscami, których próżno szukać w Polsce. W zagraniczną podróż możemy udać się na wiele sposobów - możemy skorzystać zarówno z powszechnie dostępnych środków transportu publicznego, jak i zaplanować o wiele bardziej komfortową podróż własnym samochodem. Możemy także zdecydować się na wypożyczenie samochodu na wyjazd zagraniczny. 

Podróżowanie własnym autem wiąże się z licznymi korzyściami. Spośród nich warto wymienić m. in. brak ograniczeń czasowych, możliwość zabrania ze sobą tyle bagażu, ile zmieści się w bagażniku, a także kwestie ekonomiczne. W większości przypadków podróżowanie samochodem okazuje się dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż przelot samolotem czy dojazd do celu podróży autokarem, zwłaszcza jeśli na zagraniczne wojaże wybieramy się całą rodziną. Jest także dużo wygodniejsze - po drodze możemy robić tyle przystanków, ile potrzebujemy, a przy okazji podróży do celu zobaczyć także jeszcze więcej ciekawych miejsc. 

Co ciekawe, na zagraniczny wyjazd możemy wyjechać nie tylko swoim własnym samochodem, lecz także pojazdem wynajętym na tę okoliczność z wypożyczalni. Większość profesjonalnych wypożyczalni samochodów, w tym Inter Fleet, bez problemu umożliwia swoim klientom wynajem samochodu na wyjazd zagraniczny - można się nimi wybrać właściwie do dowolnego państwa Unii Europejskiej, a także do krajów spoza UE, w których obowiązuje tzw. Zielona Karta. Wypożyczenie auta na wakacje jest jednak możliwe pod pewnymi warunkami.

Wynajem samochodu a zagraniczna podróż

Wypożyczalnie samochodów oferują swoim klientom możliwość wyjazdu wynajętym autem poza granice Polski. Jest to jednak możliwe jedynie pod warunkiem zgłoszenia takiej chęci wypożyczalni oraz uzyskania od niej pisemnej zgody na podróż zagraniczną. W Inter Fleet cały proces ubiegania się o zgodę na zagraniczny wyjazd wypożyczonym pojazdem jest bardzo prosty. W tym celu wystarczy zgłosić taką potrzebę przy dopełnianiu formalności związanych z wynajmem pojazdu - jeśli wypożyczamy go na okoliczność zagranicznej podróży.

Jeśli natomiast auto jest już oddane do naszej dyspozycji i korzystamy z niego w ramach wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego, powinniśmy poinformować wypożyczalnię o planowanej podróży i zaczekać na uzyskanie od niej zgody na zagraniczny wyjazd. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, pisząc na adres e-mail: biuro@interfleet.pl. Nasz wniosek zostanie rozpatrzony przez wypożyczalnię, która udzieli pisemnej zgody na wyjazd.

Decydując się na taką możliwość, klient musi się jednak liczyć z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia pojazdu (polska polisa OC może nie być wystarczająca), które będzie obowiązywało także poza granicami naszego kraju. Polisa to jedyna dodatkowa opłata za wyjazd za granicę, jaka jest doliczana do kosztu wynajmu auta. Wynajmujący musi się jednak liczyć z koniecznością doposażenia na własną rękę pojazdu oraz jego dostosowania do przepisów prawnych obowiązujących na terytorium państw członkowskich UE lub krajów nienależących do Unii. 

Auta na wyjazd za granicę a limity kilometrów

Decydując się na wypożyczenie auta na wyjazd zagraniczny, warto także sprawdzić obowiązujący limit kilometrów. Kilometrówka w zupełności wystarczająca do korzystania z wypożyczonego auta w Polsce, może się bowiem okazać niewystarczająca w przypadku podróży do innego kraju, przemieszczania się samochodem w trakcie urlopu oraz drogi powrotnej do Polski. 

W takiej sytuacji mamy dwa rozwiązania - możemy już przy podpisywaniu umowy zwiększyć limit kilometrów za dodatkową opłatą lub zgłosić taką potrzebę w trakcie obowiązywania umowy. Wystarczy skontaktować się z wypożyczalnią, która przeliczy limit na nasze potrzeby i przygotuje aneks do obowiązującej umowy, co w większości przypadków nie stanowi żadnego problemu.

Jeśli natomiast przekroczenie limitu kilometrów będzie miało miejsce w momencie zakończenia korzystania z auta, wypożyczalnia doliczy opłatę za zwiększony przebieg, zgodnie ze stawkami wskazanymi w umowie. 

Czy wypożyczonym samochodem można wyjechać poza UE?

Wyjazd zagraniczny wynajętym z wypożyczalni samochodem jest możliwy nie tylko w obrębie krajów Unii Europejskiej. Samochodem udostępnionym przez wypożyczalnię możemy bowiem wyjechać także do krajów spoza UE, pod warunkiem że obowiązuje w nich Zielona Karta oraz po uzyskaniu zgody wypożyczalni na wyjazd.  

Warto mieć przy tym świadomość, że wypożyczalnia aut może wydać decyzję odmowną. Może się to zdarzyć np. w sytuacji, kiedy planujemy wyjechać za granicę do kraju, w tym panuje wojna lub istnieje inne zagrożenie. Poinformowanie wypożyczalni o wyjazdowych planach jest bardzo istotne, gdyż do wyjazdu za granicę samochodem będziemy potrzebowali nie tylko międzynarodowego prawa jazdy, lecz także innych dokumentów.

Wraz ze zgodą, aby przekroczyć granicę, wypożyczalnia samochodów powinna nam udostępnić polisę samochodu, dowód rejestracyjny samochodu, a także Zieloną Kartę - międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zielona Karta obowiązuje w krajach takich jak Białoruś czy Mołdawia, a także Rosja, Ukraina, Maroko, Tunezja i Albania.

W razie niepoinformowania wypożyczalni o podróży wynajętym samochodem za granicę wynajmujący zostanie obciążony karą finansową w wysokości 3 000 zł. W razie, gdyby za granicą doszło do wypadku czy uszkodzenia pojazdu wymagającego jego odholowania, najemca może zostać ponadto obciążony kosztami transportu auta do granicy Polski.