Aktualności

Finansowanie zakupu samochodu dla firm - najpopularniejsze formy

2024-02-15 / Eksploatacja

Rząd samochodów zaparkowanych równolegle

Kupno samochodu na firmę może zostać zrealizowane na kilka sposobów. Aby sfinansować zakup auta, przedsiębiorcy mogą zdecydować się m. in. na leasing, kredyt samochodowy lub zakup za gotówkę. Można także wykorzystać prywatny samochód w firmie lub zbudować flotę w modelu wynajmu długoterminowego. Sprawdźmy, czym charakteryzują się te możliwości i którą z nich opłaca się wybrać, jeśli szczególnie zależy nam na przewidywalności kosztów związanych z obsługą pojazdów, efektywnym zarządzaniu flotą samochodową oraz elastycznością w doborze pojazdów.

Leasing jako forma finansowania floty samochodowej. Kiedy warto postawić właśnie na nią?

Leasing samochodu to  najbardziej znana forma finansowania firmowej floty pojazdów w działalności gospodarczej. Jeszcze kilkanaście lat temu decydowało się na nią większość przedsiębiorstw. Tak duże zainteresowanie leasingiem wynikało przede wszystkim ze znacznie łatwiejszych procedur niż ubieganie się o kredyt gotówkowy z banku, braku badania zdolności kredytowej oraz możliwości zakupu nowego samochodu za ułamek jego wartości. 

W ramach leasingu, oprócz uiszczenia opłaty wstępnej, firmy są zobowiązane do opłacania comiesięcznych rat leasingowych. Kolejne wpłaty są zaliczane na poczet wykupu pojazdu, który będzie mógł nastąpić w momencie uregulowania ostatniej raty. Umowy leasingowe są zwykle zawierane na okres 5 lat. Obecnie korzystające z leasingu firmy mają możliwość zdecydowania, czy wykupią pojazd i staną się jego pełnoprawnym właścicielem, czy wezmą w leasing nowe auto. 

Leasing to forma finansowania auta, która ma szansę dobrze sprawdzić się w przypadku firm prowadzących działalność od dłuższego czasu. Przedsiębiorstwa te wiedzą, jakich pojazdów potrzebują, jakie są ich oczekiwania względem nich, co z kolei pozwala na podjęcie dobrej decyzji odnośnie ich wyboru w długoterminowej perspektywie.

Warto jednak mieć świadomość, że firmy leasingowe najczęściej oferują samo finansowanie floty - bez usług dodatkowych. Oprócz raty leasingu, przedsiębiorstwo musi we własnym zakresie zapewnić flocie odpowiednie zarządzanie, a także uwzględnić w budżecie opłaty za ubezpieczenie , naprawy, części zamienne, przeglądy techniczne, wymianę opon, paliwo oraz pozostałe koszty związane z eksploatacją pojazdów. 

Auto prywatne w działalności gospodarczej. Czy to dobre rozwiązanie?

Firmy mogą też "wciągać na stan" prywatne pojazdy. Mogą być to auta używane, będące własnością zarówno samego przedsiębiorcy, jak i osoby prywatnej - np. jego współmałżonka, pracownika czy nawet osoby kompletnie niezwiązanej z firmą. Możliwe jest ich udostępnienie firmie w oparciu o tzw. umowę użyczenia. Ta forma finansowania floty samochodowej ma szansę sprawdzić się w przypadku młodych przedsiębiorstw, które nie chcą brać auta na kredyt lub inwestować w zakup samochodu firmowego za gotówkę. 

Rozwiązanie to zyskało na znaczeniu od 2019 r. To właśnie wtedy w życie weszły nowe przepisy, które zdjęły z przedsiębiorców obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu prywatnego rozliczanego w ramach działalności gospodarczej. W związku z tym, że firmy nie są już zobowiązane do prowadzenia kilometrówki, rozliczenie firmowych kosztów wygląda jednak inaczej. 

Warto wiedzieć, że do kosztów uzyskania przychodu firma może dziś zaliczyć jedynie wydatki w wysokości 20% kwoty netto plus nierozliczony VAT. Jeśli natomiast chciałaby rozliczyć wszystkie koszty jego użytkowania, auto musi być wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, a firma prowadzić szczegółową ewidencję jego przebiegu oraz dopełnić wymaganych formalności w Urzędzie Skarbowym. 

Zakup samochodu za gotówkę. Czy opłaca się inwestować firmowe pieniądze w zakup nowego auta?

Firmową flotę samochodową można stworzyć kupując pojazdy za gotówkę. To jednak rozwiązanie, z którego korzysta dziś niewiele przedsiębiorstw z bardzo prostego powodu - w zakup nowych lub utrzymanych w świetnym stanie pojazdów używanych trzeba zainwestować sporo pieniędzy i tym samym uszczuplić majątek firmy. 

Inwestując sporą gotówkę w flotę samochodową, firma nierzadko ogranicza sobie także możliwości rozwoju w przyszłości - kapitał jest bowiem zamrożony w pojazdach. W przypadku ich sprzedaży, odzyskanie 100% wartości samochodu jest niemożliwe. 

Zakup pojazdów firmowych za gotówkę nie opłaca się także pod względem samego rozwoju przedsiębiorstwa. Z czasem, jego zapotrzebowanie na konkretne pojazdy może się bowiem zmienić - kupując auta na własność firma jest niejako "uwiązana" do samochodów, które dużo trudniej wymienić na nowe, lepiej dopasowane do jej bieżących potrzeb.

Wynajem długoterminowy. Najlepsza metoda finansowania floty samochodowej?

Zdecydowanie najbardziej wartą wzięcia pod uwagę metodą finansowania firmowej floty jest wynajem długoterminowy samochodu. To nowoczesna usługa, z której już dziś mogą skorzystać wszyscy klienci Inte Fleet poszukujący skrojonej na miarę formy finansowania nowego auta. 

Długoterminowy wynajem samochodu, znany także pod nazwą "auto w abonamencie", polega na dzierżawie samochodu na czas od 1 roku do maksymalnie 5 lat. Firma może korzystać z samochodu w zamian za comiesięczną opłatę, nazywaną abonamentem. Dostępne w ramach tej usługi samochody Inter Fleet są nowe i optymalnie skonfigurowane. 

Abonament zawiera nie tylko samą możliwość korzystania z wynajętego pojazdu przez określony w umowie czas, lecz także szereg dodatkowych usług. W uiszczanej co miesiąc opłacie zawarte jest m. in. ubezpieczenie samochodu, koszty przeglądów technicznych, ewentualnych napraw i zakupu części zamiennych, assistance, a także sezonowa wymiana opon.

Transparentność i przewidywalność kosztów związanych z korzystaniem z floty stanowi jeden z największych atutów wynajmu długoterminowego, czym zdecydowanie góruje on nad pozostałymi popularnymi formami finansowania floty samochodowej. W przypadku pozostałych sposobów finansowania, koszty związane z korzystaniem z pojazdów są trudne do oszacowania. 

Oprócz tego, wynajem długoterminowy to forma finansowania samochodu doceniana ze względu za fachowe doradztwo. Klienci Inter Fleet mogą liczyć nie tylko na profesjonalne wsparcie wypożyczalni w doborze odpowiadających ich potrzebom pojazdów, ale także otrzymać kompleksowe zarządzanie flotą samochodową w pakiecie. Nie muszą więc posiadać własnego managera floty, inwestować pieniędzy w zakup specjalistycznego oprogramowania informatycznego ani ponosić związanego z całym procesem ryzyka. O wszystko zatroszczy się bowiem wypożyczalnia!