Aktualności

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

2023-02-15

Dwóch mężczyzn omawia warunku umowy w salonie samochodowym

O wynajmie długoterminowym mówimy wtedy, kiedy decydujemy się na najem dłuższy niż 12 miesięcy. Tę formę najmu nazywamy też “autem na abonament”, ponieważ umożliwia ona korzystanie z samochodu za comiesięczną ratę oraz początkową wpłatą własną (która obniża wartość raty miesięcznej) lub wpłatę kaucji w wysokości dwóch miesięcznych czynszów najmu. 

Jeśli zastanawiasz się, czy taka forma użytkowania auta jest dla Ciebie opłacalna to . odpowiedź brzmi “tak”, jeśli:

 • lubisz sprawdzić samochód zanim go kupisz, ale nie interesuje Cię forma finansowania w postaci leasingu,
 • nie lubisz zaprzątać sobie głowy płaceniem za m.in wymianę opon, przegląd, ubezpieczenie czy formalnościami związanymi z eksploatacją, 
 • nie chcesz jednorazowo wydawać dużej kwoty na nowy samochód.

Czym jeszcze charakteryzuje się wynajem długoterminowy? 

 • nie masz obowiązku wykupu samochodu na własność po okresie najmu, możesz więc przetestować dowolną liczbę modeli,
 • warunki umowy zawierają limit kilometrów, w Inter Fleet  jest to zazwyczaj 3 000 km miesięcznie,
 • w przypadku szkody, naprawa leży po stronie firmy wynajmującej, 
 • nie musisz martwić się ubezpieczeniem - wszystkie nasze samochody posiadają pakiet OC, AC, NNW oraz 24h Assistance.. 

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z pewnością zastanawiasz się, jakie dokładnie koszty wiążą się z decyzją o długoterminowym wypożyczeniu samochodu. Postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie.

Ile kosztuje długoterminowy wynajem samochodu?

Cena ta przede wszystkim uzależniona jest od marki i modelu pojazdu. Nasza flota składa się z samochodów nowych, nie starszych niż 12 miesięcy i na gwarancji. Posiadamy wszystkie klasy aut, od ekonomicznych i zwinnych samochodów miejskich po auta dostawcze czy pojazdy klasy premium. Jeśli interesuje Cię konkretny model auta, koniecznie skontaktuj się z nami. Szczegółowe warunki umowy omawiamy indywidualnie z klientem. 

W przypadku firm należy uwzględnić jeszcze jeden czynnik, czyli liczbę samochodów w abonamencie wypożyczonych w danym okresie w jednej firmie - bardzo często jest tak, że działa efekt skali: im więcej aut wypożycza jeden klient, tym mniejszy jest koszt wynajmu na miesiąc dla pojedynczego samochodu. 

Co wchodzi w cenę najmu długoterminowego? 

Przy wynajmie długoterminowym ponosisz koszt miesięcznej raty; będziesz musiał/a wnieść opłatę startową lub wpłacić kaucję.  Obie kwoty są zależne od marki samochodu, wybranego pakietu okresu trwania umowy, a także od liczby wynajmowanych aut - przy wyborze większej floty dla firmy kalkulacja może okazać się bardzo korzystna! 

Ponadto jest wiele czynników składających się na opłacalność tej formy użytkowania pojazdu: 

 • wymiana opon i koszty związane z eksploatacją samochodu leżą po naszej stronie,
 • wszelkie czynności serwisowe wynikające z harmonogramu serwisów, 
 • ubezpieczenie OC, AC i NW - warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku szkody wszystkie koszty ponosi firma, 
 • wszelkie dodatkowe koszty są zmartwieniem wypożyczalni, a nie najemcy!

Co można "wrzucić w koszty"? 

Decydując się na wynajem długoterminowy auta, warto rozważyć korzyści, jakie niesie taki rodzaj umowy dla naszego firmowego budżetu. Co możemy w przypadku takiego rozwiązania odliczyć od podatku? 

 • Czynsz za najem - możemy odliczyć w całości, jeśli wartość wynajmowanego auta nie przekracza 150 000 zł brutto; jeśli wartość auta przewyższa wyżej wymienioną kwotę, należy skorzystać ze wzoru: 150 000 / wartość pojazdu x czynsz.
 • jeżeli pojazd ma masę większą niż 3,5 tony, możemy odliczyć 100% podatku VAT,
 • jeżeli samochód ze względu na swoją konstrukcję nadaje się wyłącznie do działalności gospodarczej, również możemy odliczyć 100% VAT,
 • jeżeli pojazd został zgłoszony do urzędu skarbowego za pomocą formularza VAT-26, prowadzona jest kilometrówka, pojazd jest używany wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem działalności oraz w firmie został stworzony regulamin jego użytkowania, możemy odliczyć od niego 100% VAT,
 • paliwo, parking, opłaty autostradowe również możemy odliczyć w 100% jeśli pojazd jest używany wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności.

Wynajem długoterminowy to świetna opcja dla przedsiębiorców, ale też dla osób prywatnych. Jeśli marzysz o nowym samochodzie, a nie lubisz zaprzątać sobie głowy formalnościami związanymi z jego zakupem i użytkowaniem, to jest to idealna opcja dla Ciebie. Wystarczy tylko wsiąść do wybranego modelu, zakochać się i… jechać! 

Szerokiej drogi!