Aktualności

Jazda zimą - podstawowe zasady

2023-10-31 / Wypożyczenie

Samochód w zimowej scenerii na tle ośnieżonego domu i drzew

Zima to wymagająca pod wieloma względami pora roku. To czas, w którym musimy nie tylko zadbać o odpowiedni ubiór, ale także o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich podczas jazdy samochodem. W sezonie zimowym na polskich drogach panują dość specyficzne warunki, które wymagają od kierowcy zachowania dużej ostrożności, przezorności, a także odpowiedniego przygotowania do wyruszanie w drogę - zarówno siebie, jak i swojego pojazdu. Z myślą o zbliżającej się wielkimi krokami zimie, przygotowaliśmy zestaw kluczowych zasad, którymi warto się kierować, aby jeździć bezpiecznie w trudnych warunkach, po oblodzonej nawierzchni.

Przygotowanie samochodu na sezon zimowy - co warto zrobić zanim spadnie pierwszy śnieg?

Zima jest bez wątpienia najtrudniejszym i najbardziej wymagającym czasem w roku dla naszego pojazdu. W sezonie zimowym musi on sprostać wielu wyzwaniom, na które warto je zawczasu przygotować. W tym celu już jesienią warto poddać swoje auto kompleksowemu przeglądowi technicznemu, aby w najlepszy możliwy sposób przygotować samochód do zimy. Przegląd ma na celu sprawdzenie jego sprawności oraz wytrzymałości tych podzespołów, które będą szczególnie narażone na jazdę po śniegu i błocie pośniegowym, a tym samym będą poddane działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych i wszechobecnej soli. 

Pierwszym elementem, którego sprawność warto zweryfikować, jest akumulator. Problemy związane z jego funkcjonowaniem mogą bowiem skutecznie unieruchomić zarówno nasze auto, jak i nas samych już po pierwszej mroźnej nocy. Stan akumulatora możemy sprawdzić na własną rękę, posługując się specjalnym miernikiem lub udać się w tym celu do warsztatu. Jeśli okaże się, że życie  akumulatora powoli się kończy, najlepiej wymienić go od razu na nowy. 

Oprócz akumulatora, warto sprawdzić także poziom płynów eksploatacyjnych - płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy i oleju silnikowego. Możemy uzupełnić ich brak, lecz najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana ich na zimowe odpowiedniki tam, gdzie to możliwe. To bardzo dobre rozwiązanie, które zapewni pojazdowi prawidłowe funkcjonowanie w wymagających warunkach zimowych, a nam spokojną głowę, że auto będzie zawsze gotowe do drogi. 

Podczas wizyty kontrolnej w warsztacie, warto również poprosić o skontrolowanie świateł w pojeździe, sprawdzić stan nadwozia i podwozia, zbadać ciśnienie w oponach, a także zlecić wymianę opon letnich na zimowe. Dobre opony mają ogromny wpływ na efektywność hamowania i pozwalają zachować lepszą kontrolę nad pojazdem. Wszystkie te czynności zagwarantują naszemu pojazdowi sprawność, a nam pewność, że auto zostało właściwie przygotowane do warunków jazdy w czasie opadów śniegu i panowania zimowej aury.

Z przeprowadzenia tych czynności są natomiast zwolnieni użytkownicy wypożyczonych pojazdów - wszystkie auta Interfleet udostępniane klientom w ramach wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego przechodzą bowiem gruntowne przeglądy techniczne przed sezoniem zimowym, włącznie z wymianą opon na zimowe, a przeprowadzanie wszystkich tych czynności jest wliczone w koszt wypożyczenia samochodu. Każdy pojazd jest właściwie przygotowany do jazdy w zimie, dzięki czemu jest w stanie świetnie radzić sobie w trudnych warunkach.

Bezpieczna jazda zimą. Podstawowe zasady

Sama kontrola stanu auta przed zimą i wymiana niektórych jego elementów na te lepiej dostosowane do warunków zimowych to jeszcze nie wszystko. Na nic zdają się bowiem wszystkie te czynności, jeśli w czasie jazdy nie będziemy przestrzegali kilku kluczowych zasad - bezpieczne poruszanie się autem w zimie to przede wszystkim dostosowanie się do warunkówzasad panujących na drodze. Jest to bardzo istotne, gdyż według statystyk, ryzyko spowodowania wypadku w zimie jest aż 6-krotnie wyższe niż w lecie!

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że jeździć zimą auto prowadzi się  jest dużo trudniej niż w lecie, a sama jazda wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Samochód reaguje w trakcie jazdy inaczej niż w lecie, a np. hamowanie na śliskiej nawierzchni wymaga umiejętności unikania poślizgu większej uwagi.  Jest to niezaprzeczalny fakt, z którym nie należy się spierać. W związku z tym należy mieć na uwadze, że jazda po oblodzonej i zaśnieżonej drodze różni się od normalnej jazdy po suchej nawierzchni.

Zimowe zagrożenia na drodze. Czarny lód, gołoledź i błoto pośniegowe

Kiedy na drodze panują zimowe warunki, leży śnieg i lód, droga hamowania ulega znacznemu wydłużeniu. Warto wspomnieć w tym miejscu o zjawisku tzw. czarnego lodu., częstym zjawiskiem w zimie jest także ograniczona widoczność, a także tzw. czarny lód. Pod pojęciem tym kryje się pozornie sucha droga, na której znajduje się jednak cienka warstwa lodu, na której łatwo wpaść w poślizg. Innym, równie niebezpiecznym zjawiskiem na zimowych drogach jest gołoledź - w razie jej wystąpienia, należy bardzo ostrożnie operować gazem i  zdjąć nogę z gazu, nie używać pedału hamulcem starając się hamować przede wszystkim silnikiem a także a i bardzo delikatnie obchodzić się zporuszać kierownicą, aby utrzymać właściwy tor jazdy. 

Kolejnym często występującym zagrożeniem, z którym mierzą się kierowcy w sezonie zimowym, jest błoto pośniegowe. Występuje ono wraz ze wzrostem temperatur i stopniowym topnieniem śniegu lub po posypaniu drogi solą. Poruszając się po takiej nawierzchni, należy zachować rozwagę i nie jechać zbyt szybko, nawet jeśli posiadamy opony zimowe, które z reguły świetnie radzą sobie z błotem pośniegowym. Zbyt szybka jazda w takich warunkach może bowiem skutkować wystąpieniem tzw. slush planingu, czyli dostania się błota pod powierzchnię opon i utraty przyczepności do nawierzchni. 

Prawidłowa technika jazdy w sezonie zimowym

W sezonie zimowym przydatna jest także znajomość technik jazdy, które ułatwiają poruszanie się po oblodzonym i ośnieżonym asfalcie, a także zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Podstawą jazdy w zimie jest delikatne operowanie pedałem gazu, zwłaszcza w czasie ruszania z miejsca. Należy także unikać przyspieszania na zakrętach - dużo lepszą i bezpieczniejszą praktyką jest bowiem pokonywanie zakrętów ze stałą prędkością. 

Do zasad bezpiecznej jazdy zimą zalicza się także odpowiednia, spokojna zmiana biegów, która gwarantuje samochodowi lepszą przyczepność do drogi. Przed nadejściem zimy, warto także przećwiczyć hamowanie silnikiem. Jest to warta opanowania metoda, która doskonale sprawdza się na śliskiej nawierzchni. Pedałem hamulca należy natomiast posługiwać się z dużą ostrożnością, aby nie wpaść w poślizg i bezpiecznie jeździć w warunkach zimowych.

Poza samymi technikami jazdy dostosowanymi do warunków panujących na drodze i właściwego przygotowania auta na zimę, warto pamiętać o najważniejszym - odpowiedzialnym i mądrym podejściu do prowadzenia samochodu w zimie. Składa się na nie m.in. dostosowanie prędkości auta do warunków panujących na drodze, zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów, a także unikanie wykonywania zbyt gwałtownych manewrów. Przestrzeganie tych prostych zasad sprawi, że kierowanie samochodem w trudnych sytuacjach i warunkach będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale także dużo bardziej przyjemne.