Aktualności

Systemy bezpieczeństwa w samochodach - na co zwrócić uwagę?

2023-05-10

Męskie dłonie na kierownicy jadącego samochodu widziane z perspektywy kierowcy

Nie ulega wątpliwości, że kwestie bezpieczeństwa mają ogromne znaczenie w czasie jazdy samochodem. Warto zwracać na nie uwagę nie tylko w przypadku prywatnego samochodu, lecz także podczas jego wynajmowania - bez względu na to, czy mowa o wynajmie krótkoterminowym czy długoterminowym. Współczesne samochody są wyposażone w szereg elektronicznych systemów bezpieczeństwa, które zapewniają ich użytkownikom bezpieczną i komfortową jazdę. Sprawdźmy, w które z nich powinno być wyposażone bezpieczne auto!

Czym są systemy bezpieczeństwa w aucie? Jaką pełnią rolę?

Systemy elektroniczne takie jak m. in. ABS, ASR i ESP to nowoczesne rozwiązania, które dbają o bezpieczeństwo jazdy samochodem. Dzięki nim kierowca może lepiej reagować na niebezpieczne sytuacje na drodze oraz uczynić jazdę samochodem bezpieczniejszą i bardziej komfortową. 

Z ogromnej roli, jaką odgrywają te systemy w samochodach doskonale zdają sobie sprawę ich producenci - współczesne auta posiadają wiele z nich w standardzie, a marki stale pracują nad tym, aby ich pojazdy spełniały nawet najbardziej wyśrubowane normy w zakresie bezpieczeństwa użytkowania. 

Samochodowe systemy bezpieczeństwa nie tylko minimalizują szkody powstałe w wypadkach drogowych, ale przede wszystkim ratują życie. Warto więc poznać najważniejsze z nich, chociażby po to, aby wiedzieć, jakie auto wynająć, aby cieszyć się w pełni bezpieczną i spokojną jazdą przez cały czas jego użytkowania.

System ABS 

Najpopularniejszym systemem bezpieczeństwa stosowanym we wszystkich współczesnych samochodach jest bez wątpienia ABS, czyli Anti-Lock Braking System. Pod pojęciem tym kryje się system, który zapobiega blokowaniu się kół samochodu, do którego dochodzi podczas gwałtownego hamowania. System ogranicza prędkość, co pozwala kierowcy na wykonanie sprawnego manewru skrętu lub ominięcia przeszkody. Jako, że ABS od 2006 jest obowiązkowym systemem w Polsce, każde bezpieczne auto powinno być w niego koniecznie wyposażone.

System BAS

Pod skrótem BAS kryje się Brake Assist System. Jest to system wspomagający w stosunku do omówionego powyżej ABS. System działa na zasadzie pomocy ABS podczas manewru awaryjnego hamowania. Możemy nazwać go więc swoistym asystentem hamowania. System BAS jest wyposażony w specjalny czujnik, który mierzy tempo wciskania pedału hamulca. W ten właśnie sposób jest w stanie "wyczuć" sytuację awaryjną i wspomóc proces zatrzymywania się pojazdu na zasadzie zwiększenia ciśnienia w układzie hamulcowym pojazdu. 

System EBD

Kolejnym systemem, z którym działa ABS i BAS jest EBD, czyli Electronic Brakeforce Distribution. Jego zadaniem jest dystrybucja siły hamowania pomiędzy poszczególnymi kołami pojazdu. Takie działanie ma na celu zapewnienie krótszego i stabilniejszego ograniczenia prędkości pojazdy, co wpływa nie tylko na samo bezpieczeństwo prowadzenia wyposażonego w niego auta, lecz także na sam komfort jazdy. W system EBD, podobnie jak w ABS, wyposażona jest dziś większość nowych pojazdów.

System ESP

System ESP (ang. Electronic Stability Program), który można spotkać także pod skrótami VSC, DSC, VSA czy PSM, jest natomiast odpowiedzialny za stabilność i przyczepność samochodu w czasie jazdy. W przypadku wykrycia przez jego czujniki poślizgu, system zahamowuje jedno lub kilka kół - wszystko po to, aby kierowca mógł utrzymać właściwy tor jazdy. System odpowiedzialny jest także za regulowanie siły gazu i co za tym idzie, sterowanie prędkością pojazdu w sytuacjach, które mogą stwarzać zagrożenie. Jest to jeden z ważniejszych systemów bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach - warto sprawdzić jego dostępność w wynajmowanym aucie, gdyż system ESP w niebezpiecznej sytuacji może nam nawet ocalić życie!

System BLIS

Pod skrótem BLIS (Blind Spot Information System) kryje się system służący wykrywaniu samochodów w tzw. martwym polu lusterka. Jego zadaniem jest informowanie kierowcy o pojawieniu się pojazdu, który jest dla niego jeszcze niewidoczny. System BLIS działa w taki sposób, że w momencie kiedy auto jadące sąsiednim pasem ruchu znajdzie się w martwym polu lusterka, kierujący zostanie ostrzeżony o tym poprzez zapalenie się ikonki w lusterku bocznym. W razie zignorowania ostrzeżenia systemu i próbie zmiany pasa ruchu, kierowca otrzyma dodatkowe ostrzeżenie za pomocą wibracji kierownicy lub sygnału dźwiękowego. Jest to bardzo przydatny system bezpieczeństwa, który zapobiega wypadkom podczas zmiany pasa ruchu.

Układ ASR

Układ ASR to inaczej system kontroli trakcji. Jest to kolejny system bezpieczeństwa, który pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa podczas prowadzenia samochodu. Układ ASR (z ang. Acceleration Slip Regulation) ma za zadanie kontrolowanie kół samochodu, aby w czasie jazdy nie wpadały w poślizg - nawet w sytuacji, kiedy dochodzi do szybkiego i nagłego przyspieszenia pojazdu. System ASR jest bardzo pomocny podczas ruszania na mokrej lub oblodzonej nawierzchni, wspiera kierowcę podczas gwałtownego ruszania (np. w czasie włączania się do ruchu lub przy zmianie świateł itp.), podczas jazdy po wzniesieniu, a także w czasie jazdy po zakręcie. 

System AFIL 

Kolejnym, bardzo przydatnym systemem, w który są wyposażone nowoczesne samochody, jest AFIL. Jest to system stabilizujący tor jazdy, który ostrzega kierowcę przed zjechaniem z właściwego pasa ruchu. System ten docenią przede wszystkim osoby, które sporo czasu spędzają w trasie oraz pokonują długie dystanse np. autostradami i drogami szybkiego ruchu. System posiada wbudowane w przednie lusterko kamery, które reagują na przypadkowe zjechanie z pasa ruchu. Kierowca jest o tym informowany poprzez wibrację fotela lub pasa bezpieczeństwa, dzięki czemu może szybko przywrócić samochodowi właściwą pozycję.  

System Park Assist

Niezwykle popularnym wśród współczesnych kierowców systemem bezpieczeństwa jest także Park Assist, czyli asystent parkowania. Jest to rozwiązanie szczególnie doceniane przez mieszkańców dużych miast, który wykorzystują auto zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Asystent parkowania pomaga bezpiecznie i sprawnie zaparkować auto np. na parkingu podziemnym, w mieście i w każdym innym miejscu, które jest współużytkowane przez innych uczestników ruchu drogowego. Jego obecność znacząco minimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia samochodu - zarówno własnego, jak i należącego do innej osoby.

Jak widać, współczesne samochody są wyposażone w wiele różnych systemów bezpieczeństwa. Zadaniem każdego z nich jest zapewnienie użytkownikowi maksymalnego bezpiecznego korzystania z samochodu oraz zminimalizowanie ryzyka kolizji albo zmniejsza jej następstwa. W związku z tym, wynajmując auto warto zwrócić uwagę nie tylko na jego model, lecz także na rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, w które został on wyposażony. W naszej ofercie znajdziesz nowe samochody do wynajęcia, które korzystają z nowoczesnych, skutecznych i przez to docenianych przez kierowców na całym świecie rozwiązań.