Aktualności

Rodzaje i funkcje świateł w samochodzie

2023-05-24

Zdjęcie prawej przedniej lampy w czerwonym samochodzie

Światła w samochodzie pełnią bardzo istotną rolę. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy oraz zapewnienie kierowcy widoczności na odpowiednio wysokim poziomie w ciemności, tunelu oraz w niekorzystnych warunkach pogodowych. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju obowiązek korzystania ze świateł wynika wprost z przepisów prawnych. Do ich przestrzegania zobowiązany jest każdy kierowca, a uchybienia w tym zakresie są karane mandatem. W związku z tym, każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie światła znajdują się w jego samochodzie oraz jaką funkcję pełnią każde z nich. Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Ile świateł posiada każdy samochód? Jakie są ich funkcje?

Mimo tego, że każdy kierowca, aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdu, musi zdać egzamin na prawo jazdy zarówno z praktyki, jak i z teorii, nie każdy jest w stanie od razu powiedzieć, ile świateł znajduje się w samochodzie. Co więcej, poznanie tej liczby, u wielu kierowców wzbudza pewne zaskoczenie. Okazuje się bowiem, że w każdym samochodzie znajduje się aż 12 rodzajów świateł. Każde z nich pełni konkretną, ściśle określoną funkcję, która ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort prowadzenia pojazdu. 

W związku z tym, że światła w samochodzie pełnią bardzo istotną rolę, każdy kierowca powinien poświęcić chwilę na poznanie lub przypomnienie sobie ich rodzajów, a także przepisów prawnych związanych z ich prawidłowym użytkowaniem na drodze. Światła w aucie sprawiają, że pojazd jest dobrze widoczny po zmroku i w słabych warunkach oświetleniowych, dzięki nim kierujący wyraźnie widzi także inne pojazdy - wszystko to pozytywnie wpływa natomiast na bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. 

W związku z tym, sporo współczesnych pojazdów jest wyposażonych w praktyczne rozwiązania, które ułatwiają ich użytkownikom korzystanie ze świateł samochodowych. Wiele z ich włącza się automatycznie oraz przełącza w określony tryb, kiedy zachodzi uzasadniona ku temu potrzeba. Nie każde auto jest jednak zautomatyzowane w tym zakresie, w związku z czym warto wiedzieć, jakie światła samochodowe są do naszej dyspozycji oraz jak prawidłowo z nich korzystać dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego. 

Obowiązek prawny w zakresie używania świateł w samochodzie

Korzystanie ze świateł drogowych jest uregulowane w Kodeksie Drogowym. Art. 51 mówi, że kierujący pojazdem jest zobowiązany do korzystanie ze świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W czasie od świtu do zmierzchu światła mijania mogą zastąpić światła dzienne, jednak także tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

W art. 30 ustawodawca nakłada na kierowcę obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy w warunkach niedostatecznej widoczności (np. w trakcie opadów deszczu i śniegu, mgły czy dużego smogu) - w razie wystąpienia ograniczonej widoczności, kierowca jest zobowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba rodzaje świateł jednocześnie. Takie same przepisy odnośnie korzystania ze świateł obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. 

Rodzaje świateł w samochodzie

Każdy samochód jest wyposażony w różne rodzaje świateł. Są to m.in.: 

  • światła mijania, 
  • światła do jazdy dziennej, 
  • światła drogowe, 
  • światła awaryjne, 
  • światła przeciwmgielne,
  • kierunkowskazy, 
  • światła postojowe, 
  • światła hamowania, 
  • światła pozycyjne, 
  • światła cofania, 
  • światła odblaskowe.

Każde z nich pełni określoną i sprecyzowaną przepisami funkcję, przez co powinno być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem i zasadami ruchu drogowego. Taki obowiązek ciąży na kierowcy zarówno w sytuacji, kiedy porusza się on własnym autem, jak i prowadzi wynajęty samochód, za którego stan jest odpowiedzialny. 

Światła mijania (kolor biały)

Pierwszym rodzajem świateł w samochodzie są światła mijania. Ich podstawowym zadaniem jest oświetlanie drogi w czasie jazdy. Światła mijania mogą być użytkowane zarówno w dzień (zwłaszcza w sytuacji, kiedy auto nie jest wyposażone w osobne światła do jazdy dziennej). Światła mijania należy włączyć od zmierzchu do świtu oraz w warunkach słabszej widoczności, np. w trakcie opadów atmosferycznych. Kontrolka świateł mijania znajduje się na desce rozdzielczej i oznacza je zielony symbol z pochylonymi kreskami.

Światła dzienne (kolor biały) 

Światła do jazdy dziennej mogą zastępować światła mijania od świtu do zmierzchu, przy dobrej przejrzystości powietrza. Nowoczesne samochody są wyposażone w czujnik, który w razie potrzeby przełącza światła dzienne na światła mijania. Jest to szczególnie przydatne w zimie, kiedy zmrok zapada wcześniej, a także podczas jazdy na trasie, na której występują tunele. Światła do jazdy dziennej są przeznaczone do jazdy w dobrych warunkach pogodowych i doskonałej widoczności. W przeciwnym razie należy włączyć światła mijania.

Światła drogowe (kolor biały)

Trzecim rodzajem świateł samochodowych są światła drogowe. Służą one do oświetlania drogi na daleki dystans, z tego powodu są nazywane światłami długimi. Ich symbol to niebieski reflektor z poziomymi kreskami. Ze świateł drogowych najczęściej korzysta się, kiedy widoczność uległa pogorszeniu oraz po zmroku, na nieoświetlonych drogach. Świateł drogowych nie należy nigdy włączać podczas mijania się z innym autem - mogą oślepić jego kierowcę. 

Światła kierunkowe (kolor żółty)

Światła kierunkowe, czyli kierunkowskazy, służą do informowania innych uczestników ruchu drogowego o planowanym manewrze skrętu, zmiany kierunku jazdy lub wyprzedzaniu. Mają kolor pomarańczowy i są oznaczone na desce rozdzielczej symbolem strzałki, której kierunek oznacza wybrany kierunkowskaz. Po wykonanym manewrze należy je od razu wyłączyć, aby nie przekazywać innym kierowcom błędnych informacji. 

Światła awaryjne (kolor żółty)

Światła awaryjne to kolejny obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu. Włącza się je za pomocą osobnego przycisku w czerwonym kolorze z symbolem trójkąta. Jak sama nazwa wskazuje, światła awaryjne służą do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego potencjalnego zagrożenia - może być to awaryjny postój lub niebezpieczna sytuacja na drodze. Warto wiedzieć, że ze względu na swoją funkcję, światła awaryjne działają nawet przy wyłączonym silniku. Nie należy nadużywać świateł awaryjnych, np. zatrzymując się w nieprzeznaczonych do tego miejscach, tylko korzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem.

Światła pozycyjne (kolor biały)

Światła pozycyjne służą do oświetlania pojazdu w czasie jego postoju. Według przepisów Kodeksu Drogowego, kierowca jest zobowiązany do ich włączenia w warunkach niedostatecznej widoczności na czas postoju. Ich symbolem są dwa zielone reflektory z rozstrzelonymi kreskami. Światła pozycyjne oświetlają auto na postoju, można z nich także korzystać w razie uszkodzenia lub braku świateł awaryjnych. 

Światła hamowania (kolor czerwony)

Jak sama nazwa wskazuje, światła hamowania służą do informowania pojazdów znajdujących się z tyłu o manewrze hamowania. Światła te znajdują się tylko z tyłu pojazdu i są uruchamiane automatycznie, za każdym razem, gdy naciśnięty zostanie hamulec. Światła hamowania, ze względów bezpieczeństwa, powinny być wyraźnie intensywniejsze niż światła pozycyjne tylne.

Światła cofania (kolor biały)

Pod pojęciem świateł cofania znajduje się zwykle jedno światło, które nie tylko informuje innych uczestników ruchu drogowego o manewrze cofania, ale też oświetla przestrzeń z tyłu pojazdu. Znajduje się ono z tyłu pojazdu i jest białego koloru. Uruchamia się automatycznie, kiedy wrzucamy wsteczny bieg. 

Światła przeciwmgielne (przednie białe, tylne żółte)

Bardzo ważnym rodzajem świateł samochodowych są światła przeciwmgielne. Jak sama nazwa wskazuje, używa się ich podczas ograniczonej widoczności, np. w czasie mgły lub zmniejszonej przejrzystości powietrza podczas smogu. Światła przeciwmgłowe znajdują się z przodu oraz z tyłu auta i dzielą na przednie światła przeciwmgielne i tylne światła przeciwmgielne. Przednie mają za zadanie oświetlić drogę przed pojazdem, a tylne zwiększyć jego widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego w złych warunkach atmosferycznych.

Światła odblaskowe (przednie białe, tylne czerwone, boczne żółte)

Zadaniem świateł odblaskowych jest zwiększenie widoczności pojazdu od zmroku do świtu oraz w warunkach słabszej widoczności - np. podczas opadów deszczu i śniegu, we mgle i innych. Mimo tego, że nazywane są światłami, nie świecą własnym światłem lecz blaskiem odbitym od innych pojazdów. Światła odblaskowe znajdują się z przodu, z boku oraz z tyłu pojazdu.

Światła postojowe (przednie białe, tylne czerwone)

Nowoczesne samochody są wyposażone także w światła postojowe. Ich zadaniem jest zwiększenie widoczności auta w czasie postoju.