Aktualności

Jak wygląda wynajem długoterminowy samochodu dla osoby fizycznej?

2022-03-11

Kręta droga wśród zieleni widziana z drona

W dobie niedoborów na rynku nowych samochodów ciekawą alternatywą jest wynajem długoterminowy dla osób fizycznych, czyli możliwość korzystania z auta przez osobę prywatną bez konieczności kupowania go czy brania w leasing. Na czym polega taka usługa? Kto ją świadczy i na jakich warunkach? Na jak długo można wynająć samochód i ile to kosztuje? Jakie są zalety tego rozwiązania? W poniższym artykule przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące tej usługi. 

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów? 

Wynajem długoterminowy (zwany też autem na abonament lub autem w abonamencie - tych określeń będziemy używać zamiennie) to usługa polegająca na dzierżawie samochodu na okres nie krótszy niż 1 rok i zazwyczaj nie dłuższy niż 5 lat. Jest to coraz popularniejsza forma korzystania z auta - statystyki pokazują, że wiele osób wybiera auto na abonament, zamiast kupować nowy samochód, a Polski związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów podaje, że pomimo pandemii w 2020 r. rynek urósł o 2 proc. (w tym samym czasie spektakularny spadek, bo aż o 22 proc. odnotował rynek sprzedaży nowych samochodów). 

Tak więc auto na abonament to nic innego jak możliwość korzystania z samochodu w zamian za comiesięczną ratę i tzw. opłatę startową. To rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć nowym autem, lubią testować różne modele, nie chcą zajmować się czynnościami związanymi z obsługą auta (formalności, przeglądy, serwisy, wymiana opon, etc.) i wystrzegają się wieloletnich zobowiązań. Dodatkową zaletą są atrakcyjne warunki finansowe i brak konieczności czekania na nowy samochód miesiącami - w Inter Fleet auta na abonament są dostępne praktycznie od ręki.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy?

Cena wynajmu długoterminowego zależy od kilku czynników, a najważniejsze z nich to:

  • klasa samochodu;
  • okres wynajmu;
  • konieczność wniesienia opłaty startowej lub jej brak;
  • usługi dodatkowe w ramach umowy.

Tak więc miesięczny koszt wynajmu może być bardzo zróżnicowany i wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przykładowe ceny wraz z informacjami dodatkowymi zawarliśmy w poniższej tabelce. Są to ceny dla wynajmów długoterminowych z możliwością wykupu.

Opłata wstępna (netto)Miesięczny koszt
wynajmu (netto)
Liczba ratKwota opcjonalnego wykupu (netto)
Toyota Corolla 1.8HSD 122KM sedan, Comfort0,00 zł1999,00 zł360,00 zł
Kia Sportage
1.6TGDI 7DCT
0,00 zł2 227,33 zł360,00 zł
BMW X30,00 zł3 326,77  zł360,00 zł

Czy wynajem długoterminowy się opłaca?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ale niewątpliwie jest wiele takich sytuacji, w których zalety wynajmu długoterminowego mogą przeważyć szalę na korzyść tego rozwiązania. Poniżej przedstawiliśmy te najpopularniejsze i najczęściej wskazywane przez naszych klientów.

Auto w abonamencie to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę, jaką daje możliwość korzystania z auta, a jednocześnie nie chcą zamrażać dużej ilości gotówki, czekać na auto kilka miesięcy i zajmować się formalnościami, ubezpieczeniami, serwisami i naprawami. 

Duża zaletą auta w abonamencie jest elastyczność takiego rozwiązania - umowa zawierana jest na określony czas. Jeśli auto z jakichkolwiek powodów “nie podejdzie” użytkownikowi, może je oddać i wypożyczyć kolejne. Inwestycja początkowa jest minimalna (zwrotna kaucja, a przy wynajmie z możliwością wykupu również opłata startowa) i w porównaniu z kosztami finansowania nowego samochodu (np. kredytu z RRSO 10-12 proc.) jest opcją znacznie bardziej ekonomiczną.

Kolejnym argumentem na rzecz tego rozwiązania jest jego dostępność - w sytuacji, gdy osoba poszukująca nowego auta nie może skorzystać z kredytu czy leasingu, zawsze zostaje opcja wynajmu. W Inter Fleet nie sprawdzamy zdolności kredytowej naszych klientów. Stosujemy politykę minimum formalności, dzięki czemu nasi klienci nie muszą przedstawiać grubych teczek zaświadczeń i kwitów.  

Za skorzystaniem z auta na abonament przemawiają też usługi dodatkowe, jakie świadczy wypożyczalnia na rzecz najemcy - ubezpieczenie i opłata serwisowa zazwyczaj są w cenie raty miesięcznej. A to oznacza, zero dodatkowych kosztów przy normalnej eksploatacji. Co więcej, w razie kolizji nie z winy użytkownika pojazdu, nie ponosi on żadnych kosztów i nie traci czasu na załatwianie formalności. 

Last but not least, obecnie na nowy samochód u dealera czeka się ponad pół roku, a samochody z wypożyczalni są dostępne praktycznie od ręki.  

Czy zatem wynajem długoterminowy się opłaca? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.  

Jak wygląda proces wynajmu długoterminowego auta dla osoby fizycznej w Inter Fleet?

Proces wynajmu w Inter Fleet jest szybki i prosty, bo zależy nam na tym, aby liczbę formalności ograniczyć do minimum. To w zasadzie 4 podstawowe kroki do wymarzonego samochodu: 

  • Krok 1: Formularz - wysyłasz zapytanie o konkretne auto do naszego działu sprzedaży.
  • Krok 2: Ustalamy szczegóły - kontaktujemy się z Tobą, aby potwierdzić specyfikację auta, okres wynajmu i koszty.
  • Krok 3: Załatwiamy formalności - podpisujemy umowę rezerwacyjną i pobieramy od Ciebie opłatę wstępną lub kaucję; następnie odbieramy Twój nowy samochód i rejestrujemy go.
  • Krok 4: Odbierasz auto - zawieramy umowę i wydajemy Ci samochód :)

Jakie są warunki wynajmu długoterminowego samochodu dla osoby fizycznej w Inter Fleet?

Aby wynająć auto w Inter Fleet osoba fizyczna musi przedstawić dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem: prawo jazdy i dowód osobisty. Użytkownik pojazdu musi mieć też ukończone 21 lat i co najmniej 1 rok doświadczenia w prowadzeniu samochodów. Dodatkowo, do każdego wynajmu pobieramy kaucję w wysokości od 500 zł do 5 000 zł. Jeśli chcesz wypożyczyć auto na czas od 1 roku do 5 lat, koniecznie sprawdź ofertę Inter Fleet lub skontaktuj się bezpośrednio z najbliższym oddziałem Inter Fleet, napisz do nas na handlowy@interfleet.pl lub zadzwoń +48 22 870 01 44.

Zdjęcie tytułowe: Tom Fisk.